Taping nadgarstka – kiedy stosować i jak tejpować na 3 sposoby?
Tejpowanie nadgarstka stale zyskuje na popularności. Plastry do tapingu, początkowo kojarzone ze środowiskiem sportowym, dziś stanowią stały element leczenia dolegliwości bólowych, urazów (np. przeciążenia, skręcenia), czy schorzeń stawu nadgarstkowego, takich jak zespół cieśni nadgarstka czy niedowład po udarze mózgu. Czym jest taping nadgarstka i kiedy go stosować? Z tego artykułu dowiesz się jakie jakie efekty daje tejpowanie i jak prawidłowo nakleić taśmy na nadgarstki.
Czym jest taping nadgarstka?
Taping nadgarstka to powszechnie stosowana metoda terapeutyczna. Poprzez odpowiednie naklejenie specjalnych plastrów na nadgarstek uzyskuje się określone efekty. W zależności od przeznaczenia, do tejpowania nadgarstka możesz wykorzystać sztywne lub elastyczne taśmy. Aplikacja łagodzi (lub nawet usuwa) dolegliwości bólowe, poprawia ruchomość i sprawność funkcjonalną. Pozwala zabezpieczyć staw nadgarstkowy przed urazem czy, w razie potrzeby, usztywnić go.
Kiedy stosować tejpowanie nadgarstka?
Ze względu na swoje właściwości (odciążenie, rozluźnienie napiętych tkanek czy możliwość korygowania ustawienia elementów narządu ruchu) taśmy na nadgarstek mają szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane:
- w leczeniu zachowawczym – łagodzi ból, stwarza odpowiednie warunki do regeneracji i poprawia sprawność funkcjonalną nadgarstka i ręki. Taping nadgarstka jest szeroko stosowany w rehabilitacji przy dolegliwościach bólowych różnego pochodzenia (np. przeciążenie, choroba zwyrodnieniowa, RZS), urazach (skręcenie nadgarstka, naciągnięcie mięśni), schorzeniach neurologicznych (np. wiotki nadgarstek i ręka po udarze mózgu)
- w rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym – zmniejsza obrzęk, odciąża tkanki i zabezpiecza przed uszkodzeniem, np w wyniku niekontrolowanego ruchu (fizjoterapia po operacji cieśni nadgarstka, doleczanie po złamaniu, mobilizacja blizny)
- profilaktyka urazów sportowych – poprzez wsparcie ruchu lub ograniczenie jego zakresu zabezpiecza tkanki (mięśnie, więzadła) przed uszkodzeniem.
Na jakie dolegliwości pomaga taping nadgarstka?
Taping rehabilitacyjny nadgarstka jest szeroko stosowany w różnych dziedzinach – przede wszystkim w medycynie sportowej, ortopedii, reumatologii, neurologii i pediatrii. Do najczęstszych schorzeń, przy których korzysta się z tapów na nadgarstek należą:
- Ból nadgarstka (różnego pochodzenia)
- Przeciążenie nadgarstka
- Cieśni nadgarstka
- Urazy nadgarstka (tj. skręcenia, naciągnięcia mięśni i więzadeł)
- Zaburzenia sprawności funkcjonalnej nadgarstka
- Obrzęk nadgarstka
- Niedowład nadgarstka o podłożu neurologicznym (np. spastyczny lub wiotki nadgarstek po udarze mózgu czy urazie rdzenia kręgowego)
- Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo- promieniowego
- Zaostrzenie dolegliwości i deformacja stawu w wyniku schorzeń reumatologicznych, tj. RZS
Rodzaje tapingu nadgarstka?
Termin taping nadgarstka zawiera w sobie różne rodzaje terapii. Każda z nich wykorzystuje inne taśmy do tapingu, o odmiennych właściwościach. W zależności od przeznaczenia i efektu terapeutycznego, jaki chcesz uzyskać, możesz wykorzystać poniższe rodzaje tapów na nadgarstek.
Sztywny taping nadgarstka
To podstawowy rodzaj plastrowania, w którym wykorzystuje się sztywne, nierozciągliwe taśmy. Można naklejać je bezpośrednio na skórę lub piankowe podkłady. Sztywny taping, jak sama nazwa wskazuje, pozwala usztywnić staw nadgarstkowy – całkowicie, w pewnym zakresie, lub ograniczyć jedynie dany kierunek ruchu. Celem takiej aplikacji jest zabezpieczenie tkanek (mięśni, więzadeł) przed uszkodzeniem. Może zatem stanowić profilaktykę urazów (szczególnie w czasie uprawiania sportu) lub element rehabilitacji, np. zamiast ortezy czy opatrunku gipsowego. Dla jeszcze mocniejszego usztywnienia, stosuje się jednoczesny taping nadgarstka, dłoni i kciuka. Tejpy na nadgarstek są lekkie, a ich noszenie jest zdecydowanie wygodniejsze, niż w przypadku zaopatrzenia ortopedycznego (czyli ortezy/ stabilizatora na nadgarstek) czy gipsu. Sztywny taping nadgarstka polecany jest zatem szczególnie dla sportowców lub przy świeżym urazie, wymagającym unieruchomienia.
Kinesiotaping nadgarstka
Kolejnym rodzajem plastrowania jest kinesiotaping. Do jego wykonania potrzebne są elastyczne taśmy kinezjologiczne, które rozciągają się na długość. Taśmy kinezjologiczne na nadgarstek unoszą skórę i powięź, dzięki czemu odciążają tkanki i poprawiają krążenie krwi. W ten sposób zwiększają napływ substancji odżywczych i łagodzą dolegliwości bólowe. Przy odpowiedniej aplikacji limfatycznej plastry kinesiology usprawniają odpływ chłonki i redukują opuchliznę dłoni i nadgarstka, związaną np. z urazem. Kinesiotaping nadgarstka stosowany bywa także w celu odciążenia stawu przy przeciążeniu oraz w schorzeniach neurologicznych, tj. nadgarstek spastyczny lub wiotki. Taśmy kinezjologiczne działają jednak jedynie na powierzchowne tkanki i cechują się sztywnym oporem końcowym. Z tego powodu efekt ich działania jest jedynie częściowy, a możliwości wykorzystania terapeutycznego ograniczone.
Taping biomechaniczny nadgarstka
Stosunkowo nową metodą plastrowania jest biomechaniczny taping nadgarstka. Korzysta on z bardzo elastycznych tejpów Dynamic Tape, które rozciągają się we wszystkich kierunkach i nie mają sztywnego oporu końcowego.
Jak mocno rozciąga się biomechaniczna taśma Dynamic Tape?
Plastry te umożliwiają uzyskanie efektów, jakie daje kinesiotaping nadgarstka, ale zdecydowanie wykraczają poza jego możliwości.
Ze względu na właściwości sprężyste, biomechaniczny tape na nadgarstek unosi nie tylko skórę i powięź, ale także mięśnie. Dzięki temu jeszcze mocniej łagodzi ból, a do tego zapewnia mechaniczne wsparcie podczas ruchu. Naklejany jest na mięśnie w pozycji skróconej, przez co podczas rozciągania pomaga kontrolować ruch. W ten sposób plaster magazynuje energię, która ułatwia wykonanie ruchu powrotnego. Mechanizm ten, w połączeniu z brakiem ograniczenia w końcowym zakresie, sprawia, że Dynamic Tape doskonale rozwiązenie podczas uprawiania sportu czy codziennej aktywności zawodowej. taśmy te zyskały uznanie światowej klasy sportowców, m.in. Igi Świątek, Arkadiusza Milika czy Novaka Djokovica
Biomechaniczny taping nadgarstka przynosi bardzo dobre efekty w rehabilitacji wszystkich tych schorzeń, gdzie celem jest eliminacja bólu, wsparcie ruchu i przywrócenie sprawności funkcjonalnej. Należą do nich m.in. przewlekłe stany przeciażeniowe, urazy (przede wszystkim skręcenie), zespól cieśni nadgarstka, czy choroby związane z zaburzeniem napięcia mięśniowego o podłożu neurologicznym (np. spastyczny nadgarstek po urazie mózgu czy wiotkość u dzieci).
Jak tejpować nadgarstek?
Już wiesz przy jakich schorzeniach warto zastosować tapy na nadgarstek. Jednak warunkiem uzyskania oczekiwanych efektów jest dobór odpowiedniego rodzaju tapingu nadgarstka i prawidłowe wykonanie aplikacji. Dlatego taping naklejany jest przez wykwalifikowanych terapeutów – fizjoterapeutów lub lekarzy, którzy posiadają niezbędną wiedzę w zakresie anatomi i funkcjonowania narządu ruchu.
Jak tapować nadgarstek? Przejdź przez poniższe kroki.
1. Wybierz rodzaj tapingu nadgarstka
Przede wszystkim ustal w jakim celu stosujesz taping i jaki efekt chcesz uzyskać. Zależy Ci na całkowitym unieruchomieniu stawu nadgarstkowego? Wybierz sztywny taping nadgarstka i kciuka. Kinesiotaping nadgarstka dobrze sprawdzi się przy obrzęku dłoni, czy całej kończyny górnej. Jeśli natomiast Twoim problemem są bolące nadgarstki i trudności z wykonaniem czynności (np. manualnych) – postaw na biomechaniczny taping nadgarstka.
2. Przygotuj obszar ciała i taśmy
Zanim rozpoczniesz naklejanie tapów na nadgarstek, przygotuj skórę do aplikacji. Jeśli jest taka potrzeba – usuń owłosienie z okolicy, na którą będzie naklejać plastry. Zdezynfekuj i odtłuść skórę. Poprawi to przyczepność taśm do tapowania nadgarstka i przedłuży trwałość aplikacji. Przytnij plastry na odpowiednią długość i kształt. Zaokrąglij wszystkie rogi, aby zabezpieczyć taśmę przed odklejaniem się.
3. Przejdź do działania
Kiedy już wiesz, jakich plastrów do tapingu potrzebujesz, a dłoń i nadgarstek są przygotowane do oklejenia, możesz wykonać odpowiednią aplikację. W jaki sposób? Poniżej znajdziesz przykładowe propozycje dla każdego z trzech rodzajów tapingu nadgarstka.
Aplikacja sztywnych tapów na nadgarstek
Do jej wykonania potrzebujesz rolki sztywnego plastra (min. 3 cm szerokości) do tapingu oraz piankowego podkładu. Podstawowa, prosta aplikacja w niewielkim stopniu ogranicza ruchomość w stawie nadgarstkowym, we wszystkich kierunkach.
Ustaw nadgarstek w pozycji pośredniej (neutralnej) tak, aby dłoń była przedłużeniem przedramienia. Owiń nadgarstek cienką warstwą podkładu – zwiększy to komfort i zabezpieczy przed podrażnieniem skóry. Naklej początek sztywnego plastra nad stawem nadgarstkowym i owijaj go dookoła (w kierunku dłoni) aż przykryjesz podkład. Zakończ kilkukrotnym owinięciem w tym samym miejsc.
Możesz także dodatkowo ograniczyć zgięcie grzbietowe lub dłoniowe. W tym celu naklej pasma bazowe – dwukrotnie owiń sztywnym tejpem dłoń poniżej podstawy palców (stawów śródręczno- paliczkowych). Następnie połącz aplikację na nadgarstku i bazę pod palcami. Naklej kolejno pionowe pasma, a następnie dwa na krzyż, które połączą brzegi aplikacji. Jeśli chcesz ograniczyć zgięcie dłoniowe, naklej pasma po stronie grzbietowej ręki. Natomiast jeśli chcesz uzyskać efekt odwrotny – aplikację połącz po stronie dłoniowej. Na koniec zabezpiecz dół i górę dwukrotnie zawijając brzegi dookoła sztywnym tejpem.
Taping nadgarstka z wykorzystaniem taśm kinezjologicznych
Jeśli zmagasz się z obrzękiem dłoni i/lub stawu nadgarstkowo- promieniowego, wykonaj kinesiotaping nadgarstka. Jak naklejać taśmy do kinesiotapingu? Odmierz 1-2 plastry kinesiology (o szerokości 5 lub 7 cm) na długości od palców do łokcia. Przetnij pasma na grubości 1 centymetr, zostawiając kilkucentymetrową bazę. Całość aplikacji limfatycznej wykonaj bez napięcia taśmy kinezjologicznej. Naklej podstawę w okolicy łokcia i kolejno nakładaj cienkie pasma w kierunku palców, “oplatając” staw nadgarstkowo promieniowy). W zależności od potrzeby, wykonaj aplikacje po stronie grzbietowej, promieniowej lub obu.
Biomechaniczna aplikacja Dynamic Tape na nadgarstek
Aplikację ta pozwoli Ci ustabilizować i odciążyć nadgarstek (np. przy przeciążeniu lub skręceniu), bez ograniczenia zakresu ruchu.
Taśma: Dynamic Tape Black Tattoo 5 cm
Pozycja wyjściowa: zgięcie grzbietowe (wyprost) nadgarstka
Aplikacja:
1. Naklej bazę (bez napięcia) na grzbietowej powierzchni dłoni, poniżej podstawy V (małego) palca. Następnie przyklej taśmę Dynamic Tape w kierunku promieniowym, przechodząc przez staw nadgarstkowy.
- Owiń biomechaniczny tape wokół nadgarstka, wprowadzając delikatną kompresję między kością łokciową a promieniową, oraz w bliższej części stawu nadgarstkowego.
3. Przeprowadź pasmo dalej po dłoniowej stronie nadgarstka, a następnie grzbietowej powierzchni ręki i zakończ pod nasadą kciuka.
4. Przyciśnij aplikację przez kilka sekund – ciepło aktywuje klej, co zwiększy trwałość aplikacji.
Kurs z tapingu
Zainteresowała Cię tematyka tapingu nadgarstka? Chcesz poznać więcej aplikacji i nauczyć się, jak w pełni wykorzystać możliwości jakie dają taśmy do tapingu? Weź udział w certyfikowanym kursie z tapingu i przenieś swój warsztat teapeutyczny na wyższy poziom. Uwaga! to nie jest kolejny kurs z kinesiotapingu, a zupełnie nowe, innowacyjne podejście!
Dla kogo jest kurs?
Niezależnie czy masz doświadczenie z innymi metodami tapingu, czy dopiero chcesz zacząć swoja przygodę z plastrowaniem – szkolenie z biomechanicznego tapingu będzie dla Ciebie odpowiednie. Kurs Dynamic Tape przeznaczony jest dla fizjoterapeutów, ortopedów, trenerów przygotowania motorycznego oraz studentów tych kierunków, na wszystkich poziomach zaawansowania.
Podsumowanie
Taping nadgarstka to skuteczna forma profilaktyki urazów, terapii różnego rodzaju dolegliwościach (takich jak ból nadgarstków, przeciążenie, skręcenie, niedowłady) czy rehabilitacji zespołu cieśni nadgarstka. Szerokie zastosowanie tapingu rehabilitacyjnego sprawia, że cieszy się dużą popularnością – zarówno w fizjoterapii, jak i sporcie. Najbardziej uniwersalnym rodzajem tapów na nadgarstek są biomechaniczne plastry Dynamic Tape. Innowacyjne działanie biomechanicznego tapingu nadgarstka łączy w sobie mocne odciążenie i wsparcie ruchu z elastycznością, dzięki czemu nie ogranicza zakresu ruchu. Dlatego tape na nadgarstek Dynamic Tape wybierany jest przez czołowych, światowej klasy sportowców.