Taping haluksa- skuteczna pomoc w leczeniu palucha koślawego
Paluch koślawy, nazywany potocznie haluksem (od łac. hallux valgus), to nie tylko nieestetyczna ale i bolesna deformacja w obrębie stopy. Wraz z postępem schorzenia ból, stan zapalny i zniekształcenia nasilają się. Nieleczony hallux może powodować zaburzenie funkcji, trudności w poruszanie się i obniżenie jakość życia. Więcej o objawach, przyczynie i sposobach leczenia dowiesz się z artykułu “Czym jest Paluch Koślawy i jak leczyć haluksy?”
Skutecznym sposobem na złagodzenia dolegliwości i wspomaganie leczenia jest taping haluksa. Ze względu na umiejscowienie na stopie może być wykonany nawet samodzielnie.
Taping podologiczny- co daje tejping haluksa?
Taping to metoda, która wykorzystuje sztywne i elastyczne taśmy w celach leczniczych. Przy schorzeniach stóp, takich jak haluksy, bywa określany jako taping podologiczny.
Plastrowanie to terapia 24h/dobę- może zatem stanowić samodzielne postępowanie lub element szerszego procesu rehabilitacyjnego.
Podstawowym celem tejpingu na hallux jest złagodzenie dolegliwości bólowych, skorygowanie nieprawidłowego ustawienia elementów stopy i zapobieganie postępowaniu deformacji. W zależności od rodzaju użytych taśm osiągniemy różne efekty terapeutyczne.
Rodzaje tapingu na paluch koślawy (hallux)
Sztywny taping haluksa
Sztywny taping haluksa działa w podobny sposób jak orteza, może być zatem doraźnie stosowany, aby skorygować ustawienie palucha i I kości śródstopia. W praktyce wykorzystywany jest jednak przede wszystkim jako profilaktyka lub leczenie halluxa, który powstał w wyniku pourazowej niestabilności w I stawie śródstopno- paliczkowym. Sztywne plastry, naklejane jako pasma ograniczające, zastępują funkcje więzadeł. W tapingu palucha koślawego nieelastyczne tejpy są zdecydowanie rzadziej wykorzystywane niż te elastyczne (klasyczne kinezjologiczne oraz innowacyjne taśmy biomechaniczne).
Kinesiotaping haluksa
Kinesiotaping palucha koślawego ma za zadanie przede wszystkim zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić krążenie i usunąć obrzęk. Wykorzystywane w nim elastyczne taśmy kinezjologiczne unoszą skórę nad tkanki, które się pod nią znajdują. Zwiększają w ten sposób wolną przestrzeń, rozładowują napięcia i usprawniają lokalne krążenie. Pozwala to odprowadzić nadmiar limfy, zredukować obrzęk i stan zapalny. Zmniejszenie ucisku na podrażnione struktury łagodzi dolegliwości bólowe i zmniejsza uczucie dyskomfortu.
Kinesiotaping na hallux w pewnym stopniu pozwalają także skorygować patologiczną pozycję palucha i głowy I kości śródstopia. Taśmy kinezjologiczne rozciągają się tylko na długości i mają sztywny opór końcowy, zatem w mechaniczny sposób zablokowują elementy stopy w skorygowanym ustawieniu, co w pewnym stopniu ogranicza fizjologiczną ruchomość. Najlepsze efekty daje aplikacja, która łączy korekcję ustawienia palucha i wspiera wysklepienie łuku podłużnego i poprzecznego stopy.
Biomechaniczny taping haluksa
Biomechaniczny tapining oferuje wiele korzyści w leczeniu hallux valgus. Dzięki wyjątkowym właściwościom lepkosprężystym i rozciągliwości we wszystkich kierunkach Dynamic Tape pozwala na mocną, a zarazem elastyczną korekcję oraz stabilizację palucha i I kości śródstopia. Ponieważ nie ma sztywnego oporu końcowego, odtwarza fizjologiczne ustawienie elementów stopy, bez ograniczania ruchomości. Biomechaniczny tejp jest bardzo wytrzymały. Podczas chodu przejmuje na siebie obciążenia, wzmacnia łuk podłużny stopy i odciąża go zdecydowanie bardziej, niż ma to miejsce przy standardowych taśmach elastycznych.
Aplikacja z użyciem Dynamic Tape łagodzi dolegliwości bólowe i stwarza warunki do naturalnej regeneracji. Pozwala odtworzyć prawidłowy trójkąt obciążenia stopy i fizjologiczną biomechanikę ruchu przetaczania podczas chodu. Przywraca funkcję i umożliwia bezpieczne wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających. Biomechaniczny taping palucha koślawego zapewnia mocną korekcje i zabezpiecza przed dalszą deformacją podobnie jak stabilizator, ale jest zdecydowanie wygodniejszy w użyciu, nie utrudnia też noszenia obuwia. Do tego może być praktycznie niewidoczny (w wersji beige) lub atrakcyjnie prezentować się z charakterystycznym wzorem tatuażu.
Jak tejpować hallux?
Jak zatem okleić hallux? Wykorzystując biomechaniczną aplikację, która koryguje ustawienie palucha, wzmacnia wysklepienie stopy i łagodzi dolegliwości bólowe.
Pozycja wyjściowa
pięta oparta, paluch i staw skokowy zgięte grzbietowo
Przygotowanie taśmy
długie pasmo taśmy o szerokości 3,5 cm (możesz przeciąć na pól taśmę siedmiocentymetrową)
Oklejenie
- Na środku stopy (od strony grzbietowej) naklej bazę pierwszego plastra (bez naprężenia).
- Skoryguj manualnie ustawienie palucha (może być potrzebne odwiedzenie, zgięcie podeszwowe czy rotacja) i rozciągniętą taśmą z napięciem owiń go do okoła- przechodząc najpierw przyśrodkowo przez I staw śródstopno- paliczkowy, dalej przez podeszwową a później boczną i grzbietową powierzchnię palucha. Ważne, aby nie uzyskiwać skorygowanej pozycji przez pociągnięcie tejpa (może to spowodować zbyt dużą kompresję i uszkodzić skórę) a ustawić go w niej i dokleić taśmę.
- Ustaw stopę tak, aby skrócić łuk podłużny (kierując paluch w dół i przyśrodkowo) i kontynuuj naklejanie taśmy z napięciem wzdłuż brzegu przyśrodkowego po łuku podłużnym.
- Zablokuj taśm, doklejając bazę (bez napięcia) po drugiej stronie pięty.
- 5. Jeśli stopa ustawiona jest w nadmiernej pronacji, co powoduje jej wypłaszczanie i koślawienie palucha, możesz wprowadzić dodatkową korekcję jej ustawienia z pomocą Dynamic Tape.
Na poniższym filmie przedstawione jest zastosowanie aplikacji w przypadku koślawości palucha (Hallux Valgus).
Biomechaniczny taping to innowacyjne podejście, które daje ogromne możliwości terapeutyczne, znacznie wykraczające poza klasyczny taping elastyczny. Jeśli chcesz zgłębić tę innowacyjną metodę i nauczyć się, jak w pełni wykorzystać zalety Dynamic Tape w Twojej codziennej praktyce, weź udział w Certyfikowanym kursie.
Podsumowanie
Haluks to nie tylko nieestatyczna zmiana w obrębie stopy, ale i poważny problem zdrowotny, który wraz z postępem deformacji, powoduje duże dolegliwości bólowe, obniża sprawność i wpływa negatywnie na jakość życia. Dzięki wyjątkowej rozciągliwości, elastyczności i właściwościom lepkosprężystym biomechaniczny taping jest skutecznym sposobem na pozbycie się bólu i obrzęku, poprawę funkcję stopy i utrzymanie sprawność.
Dynamic Tape zapewnia duże odciążenie i elastyczną korekcję, które hamują rozwój schorzenia, a nawet mogę trwale zmienić kąt nachylenia palucha. Taping halluxa można wykonać samodzielnie, jednak warto przynajmniej przy pierwszej aplikacji skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.