Taping łokcia tenisisty – co daje i jak go wykonać?
Łokieć tenisisty to bolesna entezopatia, która często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wbrew swojej potocznej nazwie, dotyczy nie tylko sportowców, ale związane jest przede wszystkim z wykonywaną pracą zawodową. Dlatego bardzo często dotyka osoby, które pracują manualnie czy przy komputerze. Czym jest łokieć tenisisty, co go wywołuje i jak się z nim uporać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule “Cała prawda o łokciu tenisisty- czym jest i jak go leczyć?”
Skutecznym sposobem na złagodzenie bólu i leczenie łokcia tenisisty jest taping. Z tego artykułu dowiesz się jak działa tejping na łokieć tenisisty i jakie przynosi efekty.
Czym jest Taping łokcia tenisisty
Choć taping nie jest metodą nową, wciąż jeszcze spotykamy się z przekonaniem, że plastrowanie przeznaczone jest tylko dla sportowców. Faktycznie w medycynie sportowej taping jest bardzo popularny. Doskonałym tego przykładem jest chociażby polska czołowa tenisistka Iga Świątek, u której niejednokrotnie zauważyć mogliśmy charakterystyczny biomechaniczny “tejp z tatuażem” czyli Dynamic Tape. Jednak metoda ta równie dobrze sprawdza w leczeniu pacjentów, którzy nie są związani ze sportem, a borykają się z różnego rodzaju schorzeniami, między innymi właśnie zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, nazywanego łokciem tenisisty.
Taping to wyjątkowa forma terapii, która działa ciągle- taśmy można nosić nieprzerwanie- zarówno w czasie pracy jak i podczas odpoczynku. Jest łatwo dostępna, skuteczna i daje szybkie efekty. W przypadku łokcia tenisisty może być stosowany jako podstawowy sposób leczenia lub uzupełnienie szerszego programu rehabilitacji. Do dyspozycji mamy 3 metody tapingu łokcia tenisisty- sztywny, kinesiotaping i biomechaniczny taping. Ponieważ wykorzystują taśmy o różnych właściwościach, efekty terapeutyczne w każdej z nich będą inne.
Rodzaje tapingu łokcia tenisisty- jakie dają efekty?
Sztywny taping łokcia
To rodzaj tapingu łokcia tenisisty, w którym wykorzystuje się nieelastyczne plastry, o różnym stopniu sztywności i wytrzymałości. Aplikacja z ich użyciem stosuje się w okresie podostrym i przewlekłym, aby zmniejszyć drażnienie przyczepów prostowników i ograniczyć przeciążenie podczas pracy czy uprawiania sportu. Bazuje na przesunięciu tkanek w takim kierunku, który pozwala zmniejszyć bolesność podczas wykonywania ruchu. W tym celu nakleja się plaster podkładowy, manualnie koryguje ustawienie tkanek miękkich i zablokowuje je z użyciem sztywnej taśmy. Metoda ta nie wpływa jednak na poprawę ukrwienia i nie wspiera pracy mięśniowej, za to może ograniczać ruchomość.
Kinesiology taping łokcia tenisisty
Klasyczny taping elastyczny stosuje się w celu obniżenia dolegliwości bólowych oraz odciążenia przyczepów i/lub mięśni prostowników oraz eliminacji ewentualnego obrzęku. Taśmy Kinezjologiczne umożliwiają jednak odciągnięcie jedynie skóry i powięzi, w związku z czym odciążenie, a co za tym idzie odżywienie tkanek, nie jest tak duże jak w przypadku taśm biomechanicznych. Aplikacje odciążającą stosuje się poprzez naklejenie elastycznych taśm w okolicy przyczepów mięśni prostowników nadgarstka i palców. Taśmy naklejane wzdłuż przebiegu mięśni (w pozycji maksymalnego rozciągnięcia) obniżają ich napięcie, jednak nie wspomagają samego wykonywania ruchu. Kinesiotaping łokcia tenisisty stosuje się najczęściej, aby utrzymać rozluźnienie prostowników po sesji terapeutycznej z fizjoterapeutą lub w okresie doleczania.
Taping biomechaniczny łokcia tenisisty
Aplikacja Dynamic Tape na łokieć tenisisty nie tylko usuwa objawy, ale także stwarza optymalne warunki do leczenia. Biomechaniczna taśma cechuje się wyjątkowo dużą rozciągliwością, do 200% długości spoczynkowej. W odróżnieniu od tradycyjnych taśm elastycznych rozciąga się we wszystkich kierunkach. Dzięki tej elastyczności, bardzo dużej wytrzymałości i właściwościom lepkosprężystym Dynamic Tape pozwala unieść i odciągnąć nie tylko skórę i powięź, ale także cały mięsień. Dzięki temu mocno odciąża prostowniki nadgarstka i palców, poprawia trofikę (ukrwienie i odżywienie) tkanek oraz zdecydowanie zmniejsza dolegliwości bólowe.
Biomechaniczny taping na łokieć tenisisty wspiera pracę ekscentryczną prostowników podczas ruchu zginania nadgarstka i przejmuje na siebie obciążenia, jakim są poddawane. W ten sposób zabezpiecza przyczepy przed dalszym przeciążeniem i uszkodzeniem, a zmagazynowaną podczas ekscentrycznego hamowania energię wykorzystuje, aby ułatwić wyprost stawu nadgarstkowego, przy użyciu zdecydowanie mniejszej siły. Rekompensuje to osłabienie mięśni i nie zwiększa ich napięcia, które prowokowały dolegliwości bólowe.
Taśmy Dynamic Tape, w odróżnieniu od sztywnych czy kinezjologicznych taśm, nie ma sztywnego oporu końcowego, dlatego nie ogranicza ruchomości. Dzięki temu biomechaniczny taping ułatwia wyprost w stawie nadgarstkowym, poprawia ruchomość i usprawnia funkcję nadgarstka, przedramienia i łokcia, a także chwyt. Ułatwia wykonywanie codziennych czynności i przyspiesza powrót do zdrowia.
Jak okleić łokieć tenisisty?
W leczeniu łokcia tenisisty możemy wykorzystać poniższe biomechaniczne aplikacje
Aplikacja odciążająca, wspomagająca prostowniki nadgarstka i palców
Pozycja wyjściowa
skrócona, nadgarstek i palce wyprostowane wyprostowane (dłoń skierowana do góry)
Przygotowanie taśmy
Taśma o dł. od palców do łokcia- początkowy odcinek na długość palców rozcięty na pół (możesz także użyć taśmy o szerokości 7,5 cm i przeciąć na 3 części)
Oklejenie
- Bazy (cienkie paski) naklej bez napięcia na grzbietowej powierzchni palców II i III (wskazujący i środkowy), oraz przy taśmie 7,5cm, na palec IV (serdeczny).
- W pozycji skróconej, z napięciem naklej taśmę wzdłuż grzbietowej powierzchni przedramienia (na mm. prostownikach), w kierunku głowy kości promieniowej
- Zbierz tkanki wokół bolesnego miejsca (przyczepy) i doklej taśmę z napięciem
- Zakończ aplikację na ramieniu bazą bez napięcia.
Aplikacja odciążająca, z wykorzystaniem korekcji ustawienia głowy kości promieniowej
Pozycja wyjściowa
Skrócona – przedramię w supinacji, przy zgiętym łokciu i rozluźnionym nadgarstku, przedrawie odwrócone,
Przygotowanie taśmy
Taśma w kształcie I, o długości nieco dłuższej niż max. obwód przedramienia
Oklejenie
- Aplikację rozpocznij przyklejając bazę (bez napięcia) pod zgięciem łokcia, na środku przedramienia,
- Odklej papier na taką długość, aby owinąć przedramię
- Przesuń tkanki do tyłu w kierunku głowy kości promieniowej, owijając taśmę z napięciem dookoła przedramienia
- Na końcu wprowadź ślizg boczny- przesuń tkanki do boku i doklej bazę końcową (bez napięcia) na bocznej stronie ramienia (nad stawem łokciowym)- zapewni to uwolnienie i odciążenie tkanek miękkich (technika boxing).
Aplikacja Dynamic Tape na łokieć tenisisty – Praktyczne Kursy z Tapingu Biomechanicznego | DynamicTape
Dla fizjoterapeutów, ortopedów, trenerów a także studentów przygotowaliśmy kurs z tapingu biomechanicznego. Podczas szkolenia dowiesz się jakie są różnice pomiędzy Dynamic Tape a taśmami do kinesiotapingu.
Poznaj całkowicie nowe podejście do tapingu terapeutycznego.
Podsumowanie
Łokieć tenisisty to bolesna i dokuczliwa dolegliwość, która ogranicza sprawność i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Skutecznym sposobem na uporanie się z dolegliwościami jest taping, spośród którego rodzajów biomechaniczne plastrowanie oferuje najwięcej korzyści. Aplikacja na łokcia tenisisty z wykorzystaniem Dynamic Tape zapewnia mocne odciążenie oraz wsparcie mechaniczne podczas ruchu, dzięki czemu nie tylko zmniejsza dolegliwości bólowe, ale także poprawia sprawność funkcjonalną i zapewnia optymalne warunki do regeneracji przyczepów prostowników nadgarstka.