Taping stopy (podologiczny) – czym jest i jak naklejać tejpy?
Odczuwasz ból w stopach? A może dokucza Ci schorzenie, takie jak opuchlizna, płaskostopie podłużne czy haluksy? Pokonaj dolegliwości w kilka chwil wykorzystując tejpy na stopy. Taping podologiczny to prosta i skuteczna metoda terapeutyczna, której efekty odczujesz zaraz po naklejeniu. Sprawdź jakie to proste!
W tym artykule znajdziesz informacje o tym, czym jest taping stopy, na co pomaga i jakie są jego rodzaje. To nie wszystko! Dowiesz się także, jak naklejać tejpy na stopy. Zapraszamy do lektury.
Czym jest taping stopy (podologiczny)?
Stopy to nasza podstawa. Zarówno podczas stania, jak i poruszania opiera się na nich cały ciężar naszego ciała. Pozwalają nam przez wiele godzin sprawnie przemieszczać się i wykonywać rozmaite czynności. Ich wytrzymałość ma jednak swoje granice.
Kiedy pojawia się ból, obrzęk czy zaburzenie sprawności z pomocą przychodzą tejpy na stopę. A czym właściwie są? To tzw. plastry rehabilitacyjne o specjalnej konstrukcji, zupełnie innej niż te, które znasz z opatrunków. Ważne, aby nakleić je w odpowiedni sposób, ponieważ w dużej mierze od tego zależy, jaki efekt uzyskasz. Może to być np. stabilizacja stopy przez taping, obniżenie napięcia mięśni, zmniejszenie bolesności, czy poprawa komfortu podczas chodzenia. Taśmy do tejpowania stosowana są powszechnie także przez osoby aktywne fizycznie, przez co bywają określane jako plastry dla sportowców.
Co daje taping stopy
Tejpy na stopę oferują szereg pozytywnych efektów. Do najważniejszych zalet tapingu naleźą:
- Unoszą skórę i powięź, przez co poprawiają krążenie w drobnych naczynkach. To sprawia, że tkanki są lepiej odżywione, a przez to zdrowsze i silniejsze.
- Taśmy na mięśnie, poprzez poprawę krążenia limfatycznego, pomagają pozbyć się obrzęków i uczucia zmęczenia, np. po całym dniu na stojąco (tzw. taping limfatyczny stopy). Już po krótkim czasie poczujesz ich działanie i zauważysz zmniejszenie obwodu stóp!
- Taping stopy pośrednio rozluźnia i wzmacnia napięte mięśnie i więzadła. Dzięki temu taping podologiczny łagodzi dolegliwości bólowe, np. ból grzbietu śródstopia. Mogą one mieć zarówno podłoże przeciążeniowym (np. po treningu), jak i być związane z różnymi schorzeniami. Popularny jest zarówno taping palców stopy, jak i taping grzbietu stopy czy podeszwy.
- Taśmy do tapingu pozwalają także skorygować ustawienie kości i więzadeł względem siebie. Pozwala to poprawić aspekt wizualny (np. taping haluksa), a także przywrócić odpowiednią biomechanikę stopy. Dobrym przykładem jest m.in. taping na stopę koślawą u dziecka, czy taping stopy płasko- koślawej, dość popularnej także w wieku dorosłym czy starszym.
- Tajpy na stopę odciążają poszczególne elementy (mięśnie, więzadła) i poprawiają ich funkcje. Doskonałym przykładem będzie tu taping podologiczny na płaskostopie podłużne, który nie tylko łagodzi dolegliwości, ale i poprawia sprawność łuku stopy podczas stania czy chodzenia.
Nie bez powodu taping stopy jest powszechnie stosowany także przez sportowców. Odpowiednio naklejony wzmacnia mięśnie i więzadła, a przez to stabilizuje stopę. Chroni jej elementy przed przeciążeniem czy ruchem poza fizjologiczny zakres. To sprawia,że jest świetnym rozwiązaniem w profilaktyce urazów.
Na jakie dolegliwości pomaga taping stopy?
Zastosowania tapingu podologicznego jest dość szerokie. Aplikacje na stopy sprawdzają się u pacjentów, u których stwierdzono m.in.:
- obrzęki stóp, np. spuchnięte śródstopie, wynikające ze zmęczenia lub urazu (taping na obrzęk stopy)
- ból stopy (np. ból w stopie z boku po wewnętrznej stronie, ból śródstopia od góry)
- bolące pięty u dziecka
- urazy więzadeł (np. naciągniecie, skręcenie)
- koślawość pięt (taping na stopę koślawą)
- stopy płasko-koślawe
- płaskostopie podłużne i poprzeczne
- haluksy lub deformacje w obrębie pozostałych palców (tejpy na palce u nóg)
- niestabilność w stopie
Ze względu na swoje działanie odciążające układ kostno- mięśniowy i możliwość stabilizacji tapy na stopy wykorzystywane są także, aby zapobiegać urazom u sportowców. Mogą być stosowane zarówno w profilaktyce pierwotnej (jeszcze przed urazem), lub aby uchronić przed kolejną kontuzją i wyłączeniem z aktywności.
Rodzaje tapingu stopy
Zanim rozpoczniesz pracę z plastrowaniem sprawdź, jakie tejpy na stopy masz do dyspozycji i które wybrać. Wyróżniamy 3 rodzaje tapingu podologicznego: sztywny taping oraz jego elastyczne formy – kinesiotaping i biomechaniczny taping stopy. Co je różni? Przede wszystkim taśmy do tapingu. Każda z nich ma inne właściwości. Inny jest też sposób ich naklejania. Dlatego każdy rodzaj tapingu stopy daje różne efekty, a przez to polecany jest do odmiennych zastosowań.
Sztywny taping stopy
Ten rodzaj tapingu korzysta ze sztywnych taśm, które są wyjątkowo popularne u osób aktywnych fizycznie. Z tego względu częściej niż inne rodzaje określane są jako plastry dla sportowców. Sztywne taśmy do tapingu nie rozciągają się w żadnym kierunku, za to zapewniają mocne usztywnienie i stabilizację. Pozwalają w krótkim czasie uzyskać korekcję ustawienia danego elementu stopy (np. sztywny taping stopy szpotawej czy tejpy na palce).
Z jego pomocą możesz także ograniczyć ruchomość tkanek, tak jak np. przy aplikacji odciążającej rozcięgno podeszwowe. Jednocześnie ich noszenie jest stosunkowo wygodne – są bardzo lekkie (praktycznie nieodczuwalne), a przy zastosowaniu podkładu nie powodują otarć czy podrażnień.
Dzięki temu sztywne tejpy na stopę stanowią doskonałą alternatywę dla stabilizatorów, np. w profilaktyce kontuzji czy przy świeżym urazie (jako zabezpieczenie przed dalszym uszkodzeniem tkanek). Sztywny taping stopy często łączony jest z plastrowaniem kostki.
Jest popularny wśród sportowców. Chętnie sięgają po niego m.in. zawodnicy uprawiający zespołowe gry sportowe (piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka), trenujący sporty siłowe czy biegacze.
Wady sztywnego tapingu stopy
Wadą sztywnych tejpów na stopę jest dość krótka trwałość aplikacji. Nie powinna być noszona dłużej niż przez jeden dzień. Jeśli stosowany jest podczas treningu, to najlepiej, aby zdjąć lub zmienić aplikację po zakończeniu wysiłku.
Ze względu na sztywne właściwości będzie mocno ograniczać możliwości ruchowe, co często może być efektem niepożądanym. Do ich przykładów należy m.in. dalszy okresie rehabilitacji czy aktywność bezwzględnie wymagająca pełnej ruchomości w stopie, np. bieganie. W takim przypadku lepiej zdecydować się na elastyczny rodzaj tapingu.
Kinesiotaping stopy
Drugim rodzajem tapingu, częściej stosowanym w fizjoterapii, jest kinesiotaping stopy. W tej metodzie aplikacje wykonuje się z użyciem taśmy kinezjologicznej – to elastyczny plaster rehabilitacyjny. Taśma zazwyczaj wykonana jest z bawełny i rozciąga się na długość (do ok. 140%).
Kinezjologiczne tejpy na stopę nakleja się je w pozycji, gdzie mięśnie są rozciągnięte. W zależności od kierunku aplikacji pozwalają zwiększyć lub obniżyć napięcie tkanek, takich jak mięśnie. Umożliwia to dopasowanie do aktualnych potrzeb terapeutycznych.
Kinesiotaping stopy unosi skórę, przez co poprawia krążenie i odżywienie tkanek. Uwalnia także uciśnięte struktury (np. zakończenia nerwowe) i zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych. W ten sposób skutecznie łagodzi dolegliwości takie jak ból grzbietu śródstopia, szczególnie ten wywołany przeciążeniem.
Kinezjologiczne taśmy do tapingu dobrze sprawdzą się także przy obrzękach. Jeśli masz np. opuchnięte śródstopie to naklej tejpy na palce i stopę, aż do kostki lub dołu podkolanowego. Szybko poczujesz ulgę i zauważysz różnicę. Taki taping limfatyczny stopy odprowadzi nadmiar chłonki i zmniejszy opuchliznę, a nawet stan zapalny, np. po urazie.
Ograniczenia w kinesiotapingu stopy
Zastanawiasz się czy kinesiotaping ma skutki uboczne? W zasadzie nie. Za to z pewnością ma swoje ograniczenia.
Po pierwsze pozwala rozluźnić napięte mięśnie, ale nie wspomaga ich pracy. Zatem uzyskasz poprawę w strukturze, ale nie zawsze przełoży się ona na funkcję, np. przetaczania stopy podczas chodu.
Do tego kinezjologiczna taśma na mięśnie rozciągają się tylko na długość, i to do pewnego zakresu, ze sztywnym oporem końcowym. To sprawia, że w pewnym momencie będzie ograniczać ruchomość, a ewentualna korekcja nie będzie mogła być elastyczne. Przykładem takiego ograniczenia jest np. taping haluksa, czy taping na stopę koślawą u dziecka.
Taping biomechaniczny stopy
Biomechaniczny taping stopy to innowacyjne podejście do elastycznego plastrowania. I choć pozwala uzyskać takie efekty jak kinezjologiczna taśma do tejpowania, to z pewnością nie jest to kolejna postać kinesiotapingu. Zdecydowanie wykracza poza jego możliwości. Pomaga szczególnie tam, gdzie inne metody mają ograniczone pole działania.
Metoda ta korzysta z bardzo elastycznych taśm Dynamic Tape. Wyróżnia je ogromna rozciągliwość, i to we wszystkich kierunkach, bez sztywnego oporu końcowego. Umożliwia to wsparcie mięśni podczas pracy, w pełnym biomechanicznym zakresie, czyli bez niepożądanego ograniczenia czy blokowania.
Biomechaniczne tejpy na stopę nakleja się w pozycji skróconej. Korzystając z mechanizmu dźwigni mięśniowej zapewniają mechaniczne wsparcie dla mięśni. Podczas rozciągania ułatwiają ruch ekscentryczny i hamowanie. Jednocześnie biomechaniczne plastry rehabilitacyjne magazynują energię, którą wykorzystują, aby ułatwić ruch powrotny. W ten sposób odciążają zmęczone, przesilone, czy niewydolne struktury, nie wyłączając ich funkcji i nie “rozleniwiają” mięśni. Zapewniają jedynie wsparcie adekwatne do aktualnych potrzeb.
Tejpy na stopę Dynamic Tape unoszą nie tylko skórę, ale i powięź i częściowo tkankę mięśniową. W ten sposób biomechaniczny taping stopy jeszcze lepiej poprawiaja krążenie i odżywienie, rozluźnia napięte tkanki i uwalnia od bólu.
Biomechanicze tejpy na stopę zapewniają także mocną, ale elastyczną stabilizację. Dzięki temu wzmacniają więzadła i zabezpieczają tkanki. Jednocześnie możesz ograniczyć lub zablokować wyłącznie te kierunki czy zakresy ruchu, które potrzebujesz.
Z plastrami Dynamic Tape uzyskasz także “sprężynującą” korekcję (np, w taping na stopę koślawą u dziecka). Oparta jest ona na wsparciu niewydolnych tkanek i poprawie ustawienia elementów stopy względem siebie, a nie zablokowaniu w określonej pozycji. Dzięki temu składowe układu ruchu wciąż pracują, z zachowaniem prawidłowej biomechaniki. Sprawdź np. biomechaniczny taping podologiczny na hallux.
Wszystkie te cechy tejpów na stopę Dynamic Tape sprawiają, że biomechaniczny taping pozwala pracować nie tylko na strukturze (np, napięciu tkanki), ale i na funkcji. Dzięki temu uzyskasz lepsze efekty terapeutyczne, które będą widoczne praktycznie od razu po naklejeniu aplikacji.
Jak naklejać tejpy na stopę
Przed rozpoczęciem tapingu stopy określ, jaki cel chcesz uzyskać. Od tego w pierwszej kolejności zależy jaką aplikację wykonasz. Taping podologiczny może pomóc na wiele dolegliwości, jednak pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrany i wykonany.
Przy naklejaniu tajpów na stopę warto zastosować dodatkowo klej do tejpów – przedłuży on trwałość aplikacji i zapobiegnie odklejaniu (np. z powodu nadmiaru potu czy pocierania o obuwie podczas poruszania).
Aplikacja na wsparcie łuku stopy
Poniżej znajdziesz instrukcję aplikacji na łuk stopy. Wspomaga ona rozcięgno podeszwowe i łuk podłużny stopy. Redukuje ból i poprawia funkcję zgięcia oraz globalną pracę stopy, np. amortyzację podczas stania czy chodu. Zapewnia mocne wsparcie, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i pełnej ruchomości. Sprawdzi się doskonale w przypadku przeciążenia po treningu, osłabienia rozcięgna, czy płaskostopia podłużnego.
Wykonaj poniższe etapy krok po kroku.
Przed aplikacją: Oczyść skórę, odtłuść ją i przygotuj odpowiednie pasma taśmy Dynamic Tape.
Przygotowanie taśm: W zależności od wielkości stopy przygotuj pasmo taśmy Dynamic Tape Black Tattoo 5 cm o długości ok. 30-40 cm.
Zastosuj klej pod tejpy na stopę: Jeśli posiadasz specjalny klej do tapingu to zastosuj go pod tejpy na stopę. W tym miejscu, ze względu np. na ocieranie podczas poruszania czy noszone obuwie, taping stopy jest zdecydowanie bardziej narażony na odklejenie. Klej przedłuży trwałość tapingu podologicznego.
Pozycja wyjściowa: Pacjent w leżeniu na brzuchu, z nogą zgiętą w kolanie. Stopa w pozycji neutralnej.
Aplikacja:
- Rozpocznij taping od grzbietu stopy – bazę (ok 5 cm) naklej bez napięcia po jego bocznej stronie (w połowie długości), ustawiając tejp pod kątem, w kierunku pięty.
- Ustaw stopę w mocnym zgięciu podeszwowym i lekkiej inwersji, aby uzyskać pozycję skróconą dla łuku stopy.
- Rozciągając taśmę owiń ją wokół pięty, przechodząc najpierw po wewnętrznej stronie, dalej od tyłu i na zewnątrz.
- Przejdź przez środek podeszwy stopy aż do podstawy dużego palca, obejmując staw śródstopno-paliczkowy palucha.
- Zakończ aplikację doklejając taśmę bez napięcia na grzbiecie stopy.
- Potrzyj taśmy – ciepło aktywuje klej.
Potrzebujesz jeszcze mocniejszego wsparcia? Sprawdź alternatywną aplikację Dynamic Tape na poniższym wideo.
Kurs z tapingu
Wiesz już co wyróżnia biomechaniczny taping i jak naklejać tejpy na stopę, aby wspomagać podbicie. Jeśli zainteresowała Cię ta innowacyjna metoda plastrowania, to weź udział w certyfikowanym szkoleniu Dynamic Tape. Podczas kursu w części teoretycznej poznasz podstawy biomechanicznego plastrowania. Natomiast podczas części praktycznej nauczysz się wykonywać aplikacje, dzięki którym będziesz osiągać natychmiastowe oraz długotrwałe efekty. Znajdziesz tam szereg rozwiązań na różne okolice ciała i dolegliwości.
Szkolenie skierowane jest zarówno do osób, które rozpoczynają przygodę z tapingiem, jak i tych którzy znają kinesiotaping. Biomechaniczny taping to zupełnie inna metoda plastrowania, dlatego rozszerzy Twój warsztat pracy.
Podsumowanie
Tejpy na stopy to skuteczny i nieinwazyjny sposób na różne dolegliwości. Taping limfatyczny stopy usuwa obrzęk i pomoże m.in. na opuchnięte śródstopie. Taping stopy czy tejpy na palce u nóg pozwolą Ci także pozbyć się bólu, poprawić ustawienie (np. taping na stopę koślawą), a nawet funkcje stopy podczas ruchu. Sprawdzi się także, aby zmniejszyć haluksy (taping podologiczny na hallux), czy zapobiec kontuzjom sportowym.
Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, o najszerszych możliwościach terapeutycznych jest biomechaniczny taping podologiczny. To innowacyjne podejście zapewnia mechaniczne wsparcie i stabilizację, a jednocześnie elastyczność i pracę na funkcji. Do tego skutecznie pomoże Ci pozbyć się bólu i odzyskać pełną sprawność funkcjonalną.