Jak tejpować staw skokowy – 3 rodzaje aplikacji
Tapowanie kostki ma szerokie zastosowanie – wspomaga leczenie przeciążeń i urazów, łagodzi dolegliwości bólowe i wspomaga rehabilitację schorzeń stawu skokowego, takich jak choroba zwyrodnieniowa czy koślawość. Taping stawu skokowego to także doskonały sposób, aby uniknąć kontuzji! Z tego względu jest tak chętnie stosowany przez osoby aktywne fizycznie i sportowców – na poziomie zawodowym i amatorskim.
Zachęcam Cię do przeczytania wpisu “Taping stawu skokowego – co daje i kiedy stosować”. Znajdziesz tam informacje o najczęstszych zastosowaniach tejpowania stawu skokowego, oraz efektach, jakie pozwala uzyskać.
Aby osiągnąć efekt jakich oczekujemy od plastrów do tapingu, trzeba dobrać odpowiednią aplikację. Jak nakleić tejpy na kostkę i jakie są rodzaje tapingu stawu skokowego? Dowiesz się właśnie z tego artykułu.
Rodzaje tapingu stawu skokowego
Wyróżniamy 3 rodzaje tapingu stawu skokowego – sztywny, biomechaniczny i kinesiotaping. Każdy z nich wykorzystuje taśmy o innych właściwościach. Różnią się one także sposobem naklejania. Wybór rodzaju plastrowania zależy przede wszystkim od przyczyny i stopnia zaawansowania dolegliwości oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Jakie zatem są rodzaje tapowania kostki i czym się charakteryzują?
Sztywny taping stawu skokowego
Sztywny taping na staw skokowy ma za zadanie przede wszystkim usztywnienie kostki oraz stabilizacja stawu skokowego, aby ochronić go przed urazem (profilaktyka) lub dalszym uszkodzeniem przy kontuzji. W tym celu wykorzystuje się sztywne plastry stabilizujące. Można naklejać je bezpośrednio na skórę. Częściej jednak stosuje się specjalny podkład z włókniny bądź pianki. Sztywnymi tejpami można całkowicie unieruchomić staw skokowy (zamiast ortezy czy gipsu), lub częściowo wyłączyć “niebezpieczny” kierunek ruchu, który nasila dolegliwości.
Sztywne tejpowanie kostki zazwyczaj stosowane jest u osób uprawiających sport – na czas meczu czy zawodów. Zdarza się, że jest wykorzystywane także w rehabilitacji poważnych kontuzji, takich jak zwichnięcie stawu skokowego.
Ma on jednak pewne wady. Minusem jest to, że aplikacji nie powinno nosić się zbyt długo (najczęściej kilka godzin). Poza tym nie wspiera pracy stawu czy mięśni, a jedynie usztywnia i ogranicza ruchomość.
Kinesiotaping na staw skokowy
Drugim rodzajem plastrowania jest kinesiotaping kostki. Korzysta on z elastycznych taśm kinezjologicznych. Jak naklejać kinesiotaping? Na mięśnie w pozycji rozciągniętej (ich przyczepy są od siebie maksymalnie oddalone).
Taśmy kinezjologiczne rozciągają się na długość, dzięki czemu unosi skórę i powięź nad pozostałe tkanki. Poprawia to ich elastyczność i zwiększa ukrwienie. Sprawia to, że do kontuzjowanej okolicy napływa więcej substancji odżywczych, potrzebnych do regeneracji. W ten sposób kinesiotaping stawu skokowego zmniejsza także dolegliwości bólowe.
Taśmy kinezjologiczne mają jednak sztywny opór końcowy, co w pewnym stopniu ogranicza zakres ruchu i nie pozwala wykonać go w pełnym, biomechanicznym zakresie.
Przy maksymalnym napięciu plastrów, kinesiotaping kostki pozwala w pewnym stopniu ograniczyć zakres danego ruchu (np. supinacji przy skręceniu), lub w niewielkim stopniu skorygować ustawienie elementów stawu. Ta stabilizacja stawu skokowego czy korekcja ustawienia jest niestety nieelastyczna. Zatem nie zapewnia mięśniom wsparcia podczas wykonywania ruchu (tego dozwolonego), a wręcz będzie go ograniczać.
Biomechaniczny taping stawu skokowego
Biomechaniczne plastrowanie stawu skokowego to innowacyjna metoda elastycznego tapingu. W pewnym sensie bazuje na kinesiotapingu – pozwala uzyskać wszystkie korzyści, jakie on oferuje, ale znacznie poza nie wykracza.
W biomechanicznym tapingu stawu skokowego korzysta się z wyjątkowo elastycznych taśm Dynamic Tape. Rozciągają się one we wszystkich kierunkach (zdecydowanie bardziej niż plastry kinesiology) i nie mają sztywnego oporu końcowego. Dzięki temu nie ograniczają ruchomości (chyba,że poprzez celową aplikację) i pozwalają osiągnąć pełen, naturalny zakres ruchu.
Biomechaniczny taping stawu skokowego unosi nie tylko skórę i powięź (jak w przypadku taśm kinezjologicznych), ale także i mięśnie. Pozwala tworzyć jeszcze lepsze warunki do regeneracji i złagodzenie (lub eliminację) dolegliwości bólowych.
W przypadku aplikacji korygujących ustawienie stawu skokowego lub ograniczających pewien zakres ruchu usztywnienie kostki pozostaje elastyczne. Dzięki temu nie zaburza biomechaniki ruchu, a przywraca ją do fizjologicznego stanu. Pozwala to nie tylko na lokalną terapię tkanek, ale i poprawę funkcji oraz zwiększenie sprawności.
W przypadku aplikacji biomechanicznych zastosować można dwa rodzaj tejpów – Dynamic Tape Tatoo Black (standardowa) oraz Eco. Ta druga, czarna taśma jest mniej rozciągliwa i sztywniejsza, dlatego wykorzystywana jest głównie w celu wzmocnienia więzadeł i stabilizacji. Obie taśmy zapewniają mocne, ale jednocześnie elastyczne wsparcie.
Biomechaniczny taping pomaga pozbyć się bólu stawu skokowego i w jak najkrótszym czasie odzyskać pełnię sprawności. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości i szerokie działanie, stanowi bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla zawodników, jak i osób niezwiązanych ze sportem.
Tejpowanie stawu skokowego – biomechaniczna aplikacja
W przypadku stawu skokowego najczęściej dochodzi do uszkodzenia więzadeł bocznych w postaci naciągnięcia czy naderwania/zerwania. Dochodzi do niego na skutek przeciążenia stawu skokowego lub skręcenia supinacyjnego. Ze względu na duże odciążenie, działanie przeciwbólowe i wspieranie ruchu poniższa aplikacja biomechaniczna jest powszechnie stosowana – zarówno w procesie leczenia kontuzji czy przeciążenia., jak i ich profilaktyce. Jak naklejać taping? Wykonaj opisaną instrukcję.
Przygotowanie taśmy: taśma Dynamic Tape ECO 5cm (bardzo długie pasmo) oraz opcjonalnie Dymamic Black Tattoo 7,5 cm (jeśli nie ma obrzęku i krwiaków)
Pozycja wyjściowa: staw skokowy w zgięciu podeszwowym i pronacji (ewersji)
Aplikacja:
1. Naklej bazę taśmy Dynamic Tape Eco bez napięcia nad stawem skokowym górnym (na piszczeli).
2. Manualnie przesuń tkanek w kierunku tylnym.
3. Naklej taśmę przez kostkę boczną, aż do szczytu kości piętowej i owiń ją wokół pięty (nie zakańczaj pasma).
4. Ustaw staw skokowy w zgięciu grzbietowym i pronacji.
5. Kontynuuj naklejanie pasma: przejdź przez staw w pozycji skróconej – przez kość piętową do kostki bocznej (obok poprzedniego pasma) i dalej wokół piszczeli i kości strzałkowej. Następnie ponownie owiń ją dookoła pięty i ponownie przejdź przez staw od kości piętowej przez kostkę boczną.
6. Zakończ pasmo naklejając bazę końcową nad kostką (bez napięcia).
7. Możesz na tym poprzestać lub (jeśli nie ma krwiaków i dużego obrzęku) dodatkowo wzmocnić aplikację. Wówczas postępuj wg poniższych kroków.
8. Ustaw stopę w zgięciu grzbietowym.
9. Naklej bazę Dynamic Tape Black Tattoo nad stawem skokowym na piszczeli i owijaj pasmo kolejno przez: kostkę przyśrodkową, piętę, kość piętową, kostkę boczną, dookoła kości piszczelowej i strzałkowej. Następnie ponownie przez kostkę przyśrodkową, piętę, kość piętową i zakończ nad kostka boczną.
Kurs z tapingu
Zainteresował Cię taping stawu skokowego i biomechaniczne podejście? To tylko niewielki wycinek tego, jakie efekty pozwala on uzyskać. Weź udział w certyfikowanym kursie z tapingu, podczas którego poznasz podstawy teoretyczne tej innowacyjnej metody tejpowania oraz szereg aplikacji. Nauczysz się, jak w pełni wykorzystać możliwości biomechanicznych tejpów!
Podsumowanie
Taping kostki to metoda terapeutyczna, która ma szerokie zastosowanie – zarówno w profilaktyce sportowych kontuzji, jak i rehabilitacji przeciążeń, urazów oraz innych schorzeń stawu skokowego.
Do dyspozycji mamy 3 rodzaje tapowania kostki, spośród których biomechaniczne plastrowanie oferuje najwięcej korzyści. Łączy ono w sobie możliwości kinesiotapingu stawu skokowego i sztywnych plastrów stabilizujących. Pozwala w elastyczny sposób zapewnić stabilizację stawu skokowego. Przy tym mechanicznie wspiera mięśnie, pomagając wykonać ruch. Biomechaniczne tejpy unoszą głębokie warstwy tkanek (mięśnie), poprawiają ukrwienie (a co za tym idzie odżywienie tkanek) i pozwalają pokonać ból. Dzięki opisanej przykładowej aplikacji nauczysz się jak naklejać taping biomechaniczny stawu skokowego. Aby jednak w pełni korzystać z jego możliwości, warto odbyć certyfikowany kurs z tapingu.