Plastrowanie to bezpieczna i nieinwazyjna metoda rehabilitacji, która bez obaw może być stosowana również w pediatrii. Poprawne zastosowanie tapingu u dzieci, a nawet u niemowląt, może przynieść znaczące korzyści terapeutyczne i zwiększyć skuteczność procesu rehabilitacji.
Jak działa taping u dzieci i czy jest skuteczny?
Biomechaniczne tejpy dla dzieci są z powodzeniem stosowane w różnych obszarach fizjoterapii pediatrycznej – od ortopedii, przez neurologię, po taping w logopedii czy przy korekcie wad postawy. Oczywiście, w każdym z tych obszarów mechanizm działania tejpów dla dzieci będzie się różnić. Z tego względu bardzo ważna jest prawidłowa diagnostyka i ustalenie potrzeb terapeutycznych, a następnie odpowiedni dobór aplikacji.
Biomechaniczny taping dla dzieci – co daje?
ułatwia rozluźnienie i normalizację napięcia mięśniowego,
wspomaga osłabione mięśni (np. przy obniżonym napięciu) i ułatwia wykonanie ruchu,
umożliwia pracę nad funkcją i jej poprawę (np. chód),
zwiększa kontrolę nad ruchem,
poprawia stabilizację i równowagę,
umożliwia modyfikację wzorców ruchowych i przywraca prawidłową biomechanikę,
koryguje ustawienie elementów narządu ruchu (np. przy koślawości kolan),
naturalnie redukuje poziom odczuwanego bólu,
optymalizuje warunki do naturalnych procesów regeneracyjnych po urazie lub operacji,
zwiększa efektywność procesu rehabilitacji.
Zastosowanie biomechanicznego tapingu w pediatrii
Tejpy dla dzieci częściej stosowane są przy przewlekłych lub wrodzonych schorzeniach, gdzie czas trwania procesu rehabilitacji jest dłuższy. Jednak taśmy fizjoterapeutyczne Dynamic Tape mogą być również stosowane u dzieci w przypadku urazów czy przy przeciążeniach narządu ruchu. Metoda ta pozwala na skuteczne zredukowanie bólu i poprawę zakresu ruchu.
Biomechaniczne tejpy dla dzieci – przykładowe zastosowania:
taping logopedyczny,
taping podologiczny,
koślawe pięty,
płaskostopie,
koślawość i szpotawość kolan,
odstające łopatki,
wady postawy, np. garbienie się,
skrzywienie kręgosłupa (w szczególności skolioza jednołukowa),
obniżone napięcie mięśniowe,
MPD,
opadająca stopa,
niedowłady o podłożu neurologicznym,
uszkodzenie splotu ramiennego,
taping brzucha u dziecka,
urazy mięśni, stawów i więzadeł.
Dynamic Tape dla dzieci – który wybrać?
Jako tejpy dla dzieci, szczególnie tych młodszych, polecamy taśmy do tapingu Dynamic Tape Beige Tattoo. To najdelikatniejszy rodzaj biomechanicznych plastrów, który charakteryzuje nieco mniejszy opór elastyczny. Dzięki temu będą delikatniejsze i idealne dla małych pacjentów. Poza tym, beżowa kolorystyka jest zbliżona do odcienia skóry i dyskretna, przez co aplikacja nie przyciąga wzroku rówieśników. Jeśli jednak Twojemu małemu pacjentowi spodobał się wzór czarnego tatuażu, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystał te plastry do tapingu dla dzieci.W taśmach fizjoterapeutycznych Dynamic Tape zastosowano antyalergiczny klej medyczny, który jest bezpieczny dla dzieci. Jednak, jak w przypadku każdego produktu, istnieje minimalne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Dlatego zanim nakleisz tejpy dla niemowlaka, czy nawet starszych dzieci, wykonaj test na małej powierzchni skóry.
Kurs z tapingu
Podczas certyfikowanego kursu z tapingu biomechanicznego dowiesz się, jak prawidłowo dobierać i wykonywać aplikację. Szkolenie jest niezbędne, aby bezpiecznie stosować plastry rehabilitacyjne Dynamic Tape i w pełni wykorzystać ich możliwości. Biomechaniczne plastrowanie to zupełnie inna metoda terapeutyczne niż kinesiotaping. Z tego względu nie ma znaczenia, czy masz już za sobą inne szkolenia, czy chcesz rozpocząć pracę z tapingiem. Z kursu Dynamic Tape każdy uczestnik wyniesie nową wiedzę i umiejętności.