Taping skutki uboczne. Czy tejpy mogą zaszkodzić?
Taping to metoda terapeutyczna, po którą chętnie sięgają sportowcy i fizjoterapeuci, a także sami pacjenci. Ceniony jest za stosunkowo łatwe wykonanie i szybkie efekty. Czy jednak taping jest bezpieczny dla dzieci i dorosłych? Czy może ma skutki uboczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Czy taping może zaszkodzić?
Chcesz rozpocząć swoją przygodę z tapingiem, ale zastanawiasz się czy tejpy mogą zaszkodzić? Pozwól, że Cię uspokoję. W większości przypadków tejpowanie to bezpieczna i nieinwazyjna metoda terapeutyczna. Z tego względu może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sprawdzi się także w sytuacjach, w których występują przeciwwskazania do stosowania leków przeciwbólowych, czy zabiegów fizykalnych.
Jednak, tak jak w przypadku każdej metody terapeutycznej, istnieją pewne ograniczenia. Taping wymaga także prawidłowego dobrania aplikacji i jej wykonania. W przeciwnym razie możesz doświadczyć przykrych konsekwencji. Niezależnie czy chodzi o taping sztywny, biomechaniczny, czy kinesiotaping – skutki uboczne będą podobne. Poznasz je w dalszej części.
Kontrowersje i potencjalne ryzyko tapingu
Wokoło tapingu narosło sporo mitów. Być może związane jest to z jego dużą popularnością, a także wykonywaniem aplikacji przez osoby o różnym poziomie znajomości metody, w tym pacjentów bez przeszkolenia. Wyjaśniamy kilka z nich.
Brak dostatecznych badań naukowych
Przez wiele lat elastyczny taping był przedmiotem wielu badań naukowych, jednak ich wyniki często były ze sobą sprzeczne, lub nie pozwoliły na wysunięcie jednoznacznych wniosków. Część z nich wskazywało, że może łagodzić dolegliwości bólowe, redukować obrzęki, poprawiać zakres ruchu, czy wspierać funkcje mięśni. Inne z kolei wskazywały na brak znaczącego efektu lub sugerowały, że jest on wynikiem placebo. W związku z tym działanie tapingu nie jest jeszcze w pełni poznane, a jego skuteczność może być różna w zależności od schorzenia i indywidualnego przypadku.
Możliwość wystąpienia uczulenia na tejpy
Jeśli chodzi o taping i skutki uboczne to nie sposób nie wspomnieć o uczuleniu na klej. I choć nie należy ono do częstych problemów (występuje u około 0,1% pacjentów), to jego objawy pojawiają się szybko i nie sposób ich nie zauważyć. Jak rozpoznać uczulenie na tejpy? To bardzo proste. Jeśli w miejscu naklejenia taśmy do tapingu poczujesz pieczenie czy swędzenie lub zaobserwujesz zaczerwienienie, oznacza to, że masz do czynienia z alergią. Reakcja zazwyczaj pojawia się bardzo szybko, po około 15-30 minutach. Czasem może wystąpić z opóźnieniem, nawet po kilku godzinach.
Podrażnienia skóry od tapingu
Dość często spotykanym skutkiem ubocznym tapingu może być podrażnienie skóry. Na szczęście nie jest ono szkodliwe i znika po kilku dniach. Zazwyczaj występuje z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest zbyt mocne naciągnięcie taśmy do tapingu. To powoduje ciągnięcie skóry, a przez to jej mechaniczne uszkodzenie. Drugi powód to nieumiejętne ściąganie tejpów, podczas którego może dojść do uszkodzenia naskórka. Aby temu zapobiec, zapoznaj się z naszym poradnikiem „Jak ściągnąć tapy?”
Ryzyko pogorszenia objawów przy niewłaściwej technice tejpowania
Jak już wspomniałam zazwyczaj plastrowanie jest całkowicie bezpieczne. Jednak pod warunkiem, że zostanie prawidłowo dobrane do dolegliwości i stanu pacjenta. Taśmy do tapingu muszą także zostać prawidłowo naklejone, najlepiej przez wykwalifikowanego terapeutę.
W takim razie czy tejpy mogą zaszkodzić? Otóż należy pamiętać, że tejpy oddziałują na ciało w określony sposób, uzależniony od tego, jak zostaną naklejone – mogą na przykład rozluźniać mięśnie lub zwiększać ich napięcie. Dlatego zaaplikowane w nieodpowiedni sposób mogą sprawić, że taping wywoła skutki uboczne. W najlepszym przypadku będzie to brak efektu, w najgorszym – zaostrzenie dolegliwości, np.: zwiększonego napięcia czy odczuć bólowych.
Przeciwwskazania do tapingu
W większości przypadków taping to bezpieczna metoda, którą można stosować nawet w ciąży czy u dzieci. Jednak istnieje kilka sytuacji, w których naklejanie taśmy do tapingu nie jest wskazane.
Przeciwwskazania do tapingu obejmują:
- niezagojone rany i uszkodzenie skóry w miescu aplikacji,
- stany zapalne i infekcje w okolicy aplikacji,
- łuszczyca,
- owrzodzenia
- uczulenie na klej,
- zakrzepica żył głębokich,
- nowotwór skóry.
Jak uniknąć skutków ubocznych?
Wiesz już czy tejpy mogą zaszkodzić. Jednak jeśli chodzi o taping i skutki uboczne, to łatwo ich uniknąć. Zastosowanie poniższych wskazówek sprawi, że taping będzie nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny.
Wybór odpowiedniej techniki i wykonanie przez profesjonalistę
Jak już wspomniałam, wybór odpowiedniej techniki i prawidłowe naklejanie plastrów są kluczowe. To od nich zależy osiągniecie założonego celu terapeutycznego, bez skutków ubocznych tapingu. W tym celu niezbędna jest odpowiednia diagnostyka oraz znajomość anatomii i metodologii plastrowanie. Właśnie dlatego taping powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę.
Test na alergię i / lub preparat typu “druga skóra”
Prosty test pozwala uniknąć w tapingu skutków ubocznych w postaci alergii na klej. Jest szybki do wykonania, a wynik poznasz zazwyczaj po kilkunastu minutach. Wystarczy nakleić kawałek taśmy do tapingu (bez napięcia, jak zwykły plaster na radę) na skórę delikatnej okolicy, np. wewnętrznej strony przedramienia.
Pojawienie się uczucia pieczenia, swędzenia czy zaczerwienienia świadczy o uczuleniu na klej zastosowany w tejpach. Zazwyczaj występuje ono w ciągu około 15 minut, ale dla pewności najlepiej wykonać go na dzień przed planowaną aplikację. Jeśli jednak okaże się, że w twoim przypadku taping ma skutki uboczne, wciąż jest na to rada. Zastosuj preparat typu “druga skóra”, który tworzy barierę między naskórkiem, a plastrem na mięśnie. W ten sposób unikniesz uczulenia, jednocześnie zachowując efekty tapingu.
Monitorowanie reakcji organizmu
Nawet przy zachowaniu powyższych środków ostrożności może okazać się, że taping da skutki uboczne po czasie, np. po kilku godzinach czy dniach. Może to być związane chociażby z przypadkowym pociągnięciem taśmy (uszkodzenie naskórka), czy mechanicznym drażnieniem przez zbyt duże napięcie taśmy. Nieprawidłową reakcję zaobserwujesz także przy nieprawidłowych doborze aplikacji, która np. zwiększa dolegliwości bólowe, zamiast je redukować. Dlatego ważna jest obserwacja swojego ciała i słuchanie jego głosu. Jeśli zaczniesz odczuwać pieczenie, swędzenie czy nasilenie dolegliwości skonsultuj się z terapeutą, który wykonał aplikację. Jeśli nie możesz tego zrobić od razu, zdejmij taśmy do tapingu i powiedz o swoich dolegliwościach podczas najbliższej wizyty.
Prawidłowe ściąganie tejpów
Ostatnią rzeczą, o którą należy zadbać, aby uniknąć w tapingu skutków ubocznych jest prawidłowe ściąganie plastrów na mięśnie. I choć może to wydawać się mało ważne (bo przecież już pozbywasz się tapingu), to w rzeczywistości jest ono niezwykle istotne. Nieprawidłowe ściąganie tejpów stwarza ryzyko uszkodzenia naskórka, a przez to dolegliwości w postaci pieczenie czy dyskomfortu. Pamiętaj, że aby bezpiecznie ściągnąć taśmę do tapingu należy delikatnie odklejać od niej skórę, a nie na odwrót. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w praktycznym poradniku „Jak ściągnąć tejpy”.
Podsumowanie
Na temat tapingu często padają pytania, „czy tejpy mogą zaszkodzić” oraz „czy taping jest bezpieczny dla dzieci”. W większości przypadków okazuje się on nieinwazyjny, jednak należy pamiętać, że jak każda inna metoda, taping ma skutki uboczne. Na szczęście nie są one ani groźne, ani częste. Zastosuj nasze wskazówki, a będzie on nie tylko efektywny, ale i przede wszystkim bezpieczny.
FAQ:
Czy taping jest bezpieczny dla dzieci?
Taping to skuteczne i nieinwazyjna metoda terapeutyczna. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki oraz tejpów dla dzieci może być bezpiecznie stosowany także u małych pacjentów, a nawet niemowląt.
Czy taping może zastąpić tradycyjną rehabilitację?
Taping to jedna z metod rehabilitacji, która może stanowić samodzielny zabieg lub być elementem szerszego programu rehabilitacji. Decyzja ta powinna być podjęta w konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem, na podstawie dokładnej diagnostyki, stanu pacjenta oraz celu terapeutycznego.
Czy można stosować taping w ciąży?
Taśmy do tapingu są bezpieczne i z powodzeniem mogą być stosowane w ciąży, m.in. w łagodzeniu dolegliwości bólowej czy poprawy mobilności. Są nieinwazyjne, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla farmakologii czy niektórych zabiegów fizykalnych niewskazanych w okresie ciąży.
Czy taping może zaszkodzić?
W większości przypadków taping jest bezpieczny. W rzadkich przypadkach taping może wywołać niepożądane efekty w postaci podrażnienia skóry, reakcji alergicznej, czy nasilenia dolegliwości. Jednak przy prawidłowo zastosowanej aplikacji i środkach ostrożności takie ryzyko jest minimalne.
Czy taping można naklejać samemu?
Teoretycznie przy pewnych aplikacjach możliwe jest ich samodzielne naklejanie. Jednak aby taping był skuteczny i bezpieczny konieczne jest prawidłowe dobranie i wykonanie aplikacji. Z tego względu rekomendowane jest, aby taping przeprowadzany był przez wykwalifikowanego terapeutę.