Taping Rwy Kulszowej – czym jest i jak naklejać plastry?
Pacjenci coraz częściej zgłaszają się do gabinetu fizjoterapeuty z dolegliwościami wskazującymi na rwę kulszową. Jako terapeuta z pewnością chcesz zapewnić im jak najlepszą i najskuteczniejszą rehabilitację, tak aby jak najszybciej pozbyli się bólu i odzyskali sprawność funkcjonalną. Skutecznym i szybkim sposobem złagodzenie dolegliwości i przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia jest taping na rwę kulszową. To dodatkowe narzędzie w Twoim warsztacie pracy, które pozwoli utrzymać i wzmocnić efekty pracy z pacjentem, a dodatkowo samodzielnie będzie “prowadziło” terapię – i to 24h/dobę.
Twoi pacjenci z pewnością to docenią! Dowiedz się w jaki sposób działa taping na rwę kulszową i jak go wykonać.
Czym jest rwa kulszowa i gdzie boli?
Rwa kulszowa to dość powszechna dolegliwość, która potrafi sprawić wiele problemów. Może mieć postać ostrą (o dużym nasileniu) lub z czasem przejść w tryb przewlekły. Jest to tzw. zespół korzeniowy, czyli schorzenie, w którym dochodzi do ucisku na nerw rdzeniowy, w tym przypadku konkretnie kulszowy. Może dojść do niego już wewnątrz kanału kręgowego (z powodu dyskopatii lub kręgozmyku) lub na wysokości otworu międzykręgowego – np. z powodu przeciążenie i zbyt dużego napięcia mięśni.
Nerw kulszowy to najdłuższy nerw w ludzkim ciele. Swój początek ma w rdzeniu kręgowym, z którego odchodzą jego gałęzie – na poziomie L4-L5 oraz L5-S1, czyli między czwartym i piątym kręgiem lędźwiowym lub pierwszym krzyżowym. Korzenie nerwowe opuszczają kanał kręgowy przez otwory utworzone przez wyrostki poprzeczne tych kręgów – odpowiednio po prawej i lewej stronie. Dalej łączą się w jeden mocny “kabel” i nerw kulszowy biegnie przez pośladek, tylno-boczną część uda i łydki oraz podeszwę stopy, aż do dużego palca. Po drodze oddaje drobne gałązki i unerwia poszczególne mięśnie w tej okolicy.
Taki ucisk na nerw kulszowy powoduje jego niedokrwienie, a co za tym idzie niedobór tlenu i składników odżywczych. Z tego powodu nerw nie może pełnić swojej funkcji, czyli przesyłać impulsów nerwowych. A ponieważ zaopatruje on mięśnie, to te nie będę wypełniać swojej pracy. Długotrwałe utrzymywanie się niedokrwienia nerwu może spowodować nawet jego obumieranie. Dlatego ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jakie są objawy i gdzie boli rwa kulszowa?
Objawy ataku rwy kulszowej pojawiają się dokładnie tam, gdzie przebiega nerw. Im bardziej zaawansowana postać (czyli mocniejszy ucisk), tym niżej pojawiają się objawy. W lżejszych przypadkach ból i pozostałe dolegliwości odczuwane są jedynie w dolnej części pleców (w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego) i pośladków. Wraz z zaawansowaniem stanu pacjenta przesuwają się niżej – przez tylną część uda, dalej do łydki i podeszwy stopy, a w najcięższej postaci dochodzą aż do palucha. Najczęściej objawy występują po jednej stronie, ale przy ucisku centralnym (wewnątrz kanału kręgowego) mogą być również obustronne.
Do objawów rwy kulszowej należą:
- ból w okolicach, które unerwia nerw kulszowy, często rwący lub promieniujący
- skolioza reflektoryczna, czyli odruchowe skrzywienie tułowia, które zwiększy ilość miejsca dla nerwu kulszowego
- parestezje (zaburzenia czucia): pieczenie, drętwienie czy mrowienie
- osłabienie siły mięśni, a z czasem ich zanik
- osłabienie funkcji, tj. zaburzenia chodu, brak możliwości stania na pięcie
- dodatni objaw Lasegue’a (ból przy rozciąganiu nerwu przez uniesienie prostej kończyny dolnej do góry)
- w zaawansowanej postaci – porażenie zwieraczy (nietrzymanie moczu i kału lub całkowite zatrzymanie defekacji)
Jak długo trzyma atak rwy kulszowej?
Jak w przypadku każdego schorzenia czas powrotu do zdrowia zależy od jego zaawansowania i indywidualnych predyspozycji organizmu. W przypadku rwy kulszowej jest to średnio 4-6 tygodniu, jednak czas ten może się wydłużyć, szczególnie jeśli konieczne okaże się leczenie operacyjne.
Rwa kulszowa zazwyczaj zaczyna się ostrym atakiem, który może wręcz uniemożliwiać chodzenie i zmusić do pozostania w łóżku. Zazwyczaj okres ten trwa ok. 1-2 tygodnie. Niekiedy, przy dużym ucisku może się on przedłużyć. Przy odpowiednim postępowaniu, w miarę poprawy stanu pacjent, rwa kulszowa przechodzi w okres przewlekły, który może trwać przez kolejne kilka tygodni. U osób, które już raz doświadczyły rwy kulszowej może dojść do jej nawrotu, jednak dość często objawy są mniej nasilone i przypominają okres przewlekły.
Jak leczyć rwę kulszową?
Zastanawiasz się jak leczyć rwę kulszową? W większości przypadków leczenie rwy kulszowej powinno być zachowawcze. Jego podstawą jest fizjoterapia, odpoczynek i farmakoterapia. Operacyjne leczenie rwy kulszowej stosuje się jedynie w ciężkich przypadkach, gdy dochodzi do zaburzenia oddawania moczu i defekacji, porażenia mięśni kończyny dolnej lub braku efektów rehabilitacji. Jednak po zabiegu operacyjnym fizjoterapia również jest niezbędna do odzyskania sprawności.
Celem rehabilitacji jest złagodzenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie napiętych mięśni, usunięcie ucisku na nerw (poprzez wyeliminowanie przyczyny) oraz odzyskanie przez pacjenta pełnej sprawności funkcjonalnej. Poniższe sposoby na rwę kulszową wykorzystasz także jako leczenie domowe, jeśli pacjent nie jest w stanie samodzielnie przyjść do gabinetu.
Najskuteczniejsze metody na rwę kulszową to:
- leki rozkurczowe i przeciwzapalne
- odpoczynek
- zabiegi fizykalne o działaniu przeciwbólowym, rozluźniającym i poprawiającym odżywienie nerwu (np. ciepłolecznictwo, elektroterapia, terapia Tecar)
- masaż
- terapia manualna tkanek miękkich (w tym tkanek głębokich)
- mobilizacja kręgosłupa
- neuromobilizacja nerwu kulszowego
- trakcja
- kinezyterapia
- PIR (poizometryczna relaksacja mięśni), rozciąganie
- taping, czyli plastry rehabilitacyjne na rwę kulszową
Plastry na rwę kulszową
Coraz częściej stosowaną metodą, która wspomaga i przyśpiesza leczenie jest taping na rwę kulszową. Elastyczne plastry na rwę kulszową łagodzą dolegliwości i zwiększają skuteczność pozostałych elementów terapii. Mogą być zastosowane na koniec zabiegów, lub noszone stale, przez cały okres rehabilitacji. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje tapingu na rwę kulszową.
Kinesiotaping na rwę kulszową
W kinesiotapingu taśma do tapowania wykonana jest z bawełny, dlatego pozwala skórze oddychać. Naklejona na ciało unosi skórę i powięź, dzięki czemu zwiększa przestrzeń między nimi, a mięśniami. W ten sposób aplikacja kinesiotapingu na rwę kulszową zmniejsza ucisk na nerw, a poprawiając krążenie przywraca jego odżywienie. Łagodzi ból i wspomaga odzyskiwanie funkcji. A jak wykonać aplikację kinesiotapingu na rwę kulszową? Należy nakleić specjalne, elastyczne plastry na kręgosłup lędźwiowy, pośladki a nawet całą nogę i stopę. Prawidłowo naklejony kinesiotaping na odcinek lędźwiowy pozwala odciążyć i rozluźnić napięte mięśnie a przez to dodatkowo zmniejszyć ucisk na nerw kulszowy, także w okolicy kręgosłupa.
Biomechaniczny taping na rwę kulszową
Biomechaniczny taping to innowacyjny sposób plastrowania, który – dzięki swoim szerokim możliwościom – podbija świat rehabilitacji. A wszystko dlatego, że pozwala uzyskać zdecydowanie większe efekty niż jego klasyczny odpowiednik!
Biomechaniczne plastry na rwę kulszową Dynamic Tape, bo tak nazywa się oryginalny tejp, cechuje wyjątkowa rozciągliwość we wszystkich kierunkach i niesamowita elastyczność, bez sztywnego oporu końcowego. Kiedy rozciągniesz biomechaniczny plaster (i to do 220% długości początkowej!) to poczujesz jak “sprężynuje”. Zachowuje się jak lina bungee – rozciąga się z wyhamowaniem, gromadząc energię, którą oddaje w ruchu powrotnym. Tę cechę biomechaniczne plastrowanie wykorzystuje, aby mechanicznie wspomagać pracę mięśni, zarówno przy ekscentrycznym hamowaniu, jak i ruchu koncentrycznym.
Biomechaniczny taping na rwę kulszową doskonale sprawdza się przy osłabieniu mięśni z powodu napięcia, bólu czy niedowładu spowodowanego uciskiem na nerw kulszowy. Pozwala m.in. elastycznie wspomóc mięśnie nawet przy opadającej stopie, poprawić chód, czy skorygować postawę (w tym ustawienie tułowia). W tej metodzie pracujesz zgodnie z biomechaniką ciała, tak aby wspomagać prawidłową funkcję i osiągać pełen zakres ruchu, bez blokowania go przez sztywny opór końcowy, jak ma to miejsce w taśmach kinezjologicznych.
Do tego Dynamic Tape dużo mocniej unosi tkanki – nie tylko skórę i powięź, ale i mięśnie. Dzięki temu pozwala silniej odciążyć i rozluźnić napięte struktury w dolnym odcinku pleców, na pośladku czy całym przebiegu nerwu kulszowego. Jednocześnie skuteczniej poprawia ukrwienie i odżywienie nerwu, a przez to jego działanie. Efektem tego jest także zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Poprzez swoje wyjątkowe działanie biomechaniczny taping na rwę kulszową skuteczniej zmniejsza odczuwanie dolegliwości. Jednocześnie te innowacyjne plastry rehabilitacyjne pomagają usuwać podstawową przyczynę, a nie jedynie objawy. Umożliwiają także zwiększenie sprawności funkcjonalnej, przez co mogą skrócić czas rehabilitacji oraz poprawić samopoczucie oraz zadowolenie pacjenta.
Jak naklejać tejpy na rwę kulszową?
Celem aplikacji tapingu na rwę kulszową jest odbarczenie, czyli usunięcie lub przynajmniej zmniejszenie ucisku. W ten sposób łagodzi dolegliwości t.j. ból, parestezje czy osłabienie siły mięśniowej, a dzięki temu wpływa na poprawę funkcji i powrót do zdrowia.
Plastry na rwę kulszową możesz nakleić na kilka sposobów, wykonując jedną z opisanych aplikacji lub łącząc je ze sobą. Przed ich naklejeniem koniecznie sprawdź, który ruch/ pozycja zmniejszają dolegliwości i centralizują objawy – w ten sposób dobierzesz odpowiednią aplikację plastrów na rwę kulszową.
Odciążenie tkanek w miejscu bólu
To podstawowa aplikacja, którą możesz wykonać samodzielnie lub w połączeniu kolejnymi propozycjami. Plastry na rwę kulszową nakleja się w niej na prostownik kręgosłupa w najbardziej bolesnym miejscu. Mają za zadanie odciążyć tkanki, a przez to zmniejszyć ucisk na nerw i poprawić jego odżywienie. Technika ta rozluźnia napięty mięsień i zmniejsza ból.
Przygotowanie taśmy: 1- pasma taśmy Dynamic Tape Black Tattoo 5cm o długości ok. 10-15 cm.
Pozycja wyjściowa: rozluźniona, w leżeniu na brzuchu.
Aplikacja:
- Znajdź najbardziej bolesne miejsce na prostowniku grzbietu w odcinku lędźwiowym, po stronie gdzie występuje rwa kulszowa.
- Na tej wysokości naklej bazę plastra na rwę kulszową (bez napięcia) jeszcze przed prostownikiem, prostopadle do kręgosłupa.
- Palcami zbierz tkanki i przesuń je w kierunku kręgosłupa, aby rozluźnić mięsień.
- Naciągnij lekko taśmę i doklej ją po przeciwnej stronie kręgosłupa, tak aby zablokować je w pozycji uniesionej nad bolesnym miejscem.
- Doklej bazę końcową bez napięcia
- Jeśli potrzebujesz uzyskać większe odciążenie to możesz nakleić kolejne pasma. W tym celu powtórz powyższe kroki, z bazą pod i nad pierwszym pasmem, ustawiając je pod kątem 45 lub 90 stopni do niego.
Zablokowanie w przeproście
Kolejną propozycją jest ograniczenie zgięcia w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, które powoduje zmniejszenie przestrzeni w kanale kręgowym i otworach międzykręgowych, a przez to nasilenie dolegliwości. W tym celu wykonaj aplikację wzdłuż mięśni prostowników odcinka lędźwiowego i piersiowego kręgosłupa.
Przygotowanie taśmy: przygotuj dwa pasma taśmy Dynamic Tape Black Tattoo 7.5 cm, o długości od szczytu kości krzyżowej do okolicy dolnych kręgów piersiowych.
Pozycja wyjściowa: W leżeniu na brzuchu, w lekkim przeproście. Jeśli Twój pacjent nie może samodzielnie przyjąć takiej pozycji (np na dłoniach czy łokciach) to możesz pomóc mu za pomocą regulowanej kozetki czy podkładając wałek pod klatkę piersiową.
Aplikacja:
1. Naklej bazę bez napięcia na kości krzyżowej (na wysokości kolca biodrowego tylnego górnego) po stronie rwy kulszowej.
- Ściągnij tkanki z bazą w dół, a wolną część biomechanicznego plastra lekko rozciągnij i naklej wzdłuż m. prostownika grzbietu, omijając kręgosłup.
- Doklej bazę końcową całkowicie bez napięcia.
- Powtórz te same kropki po drugiej stronie.
- Dodatkowo, jeśli potrzebujesz uzyskać mocniejsze ograniczenie zgięcia,możesz dokleić boczne pasma. W tym celu ok. 20 cm odcinek taśmy Dynamic Tape Black Tattoo 5 cm naklej rozpoczynając obok bazy pierwszego tejpa, a następnie rozciągnij ją i po łuku naklej w kierunku dolnych żeber. Powtórz to samo po przeciwnej stronie.
https://dynamictape.pl/blog/wskazowki-do-aplikacji-dynamic-tape/
Rotacja zewnętrzna lub wewnętrzna biodra
W wielu przypadkach korekcja ustawienie miednicy (przodo lub tyłopochylenie) po stronie, po której doszło do rwy kulszowej zmniejsza dolegliwości. Uzyskasz ją poprzez rotację zewnętrzną lub wewnętrzną biodra. Przed wykonaniem aplikacji sprawdź, czy któryś z ruchów łagodzi dolegliwości. Jeśli tak, to dodatkowo wykonaj biomechaniczny taping na rwę kulszową, który będzie go wspomagał.
Instrukcję wykonania biomechanicznegou taping na rotację zewnętrzną biodra znajdziesz w tym video
Jeśli potrzebujesz uzyskać wsparcie rotacji wewnętrznej to wykonaj odwrotną aplikację.
Jak długo stosować taping na rwę kulszową?
Plastry na rwę kulszową możesz używać tak długo, jak tylko odczuwasz dolegliwości. Oczywiście aplikacja musi być systematycznie zmieniana. Jednorazowo plastry na rwę kulszową utrzymują swoje działania około 4-5 dni. Po tym czasie należy delikatnie je zdjąć, po czym można wykonać kolejną aplikację. Jednak przed jej rozpoczęciem powinieneś sprawdzić stan pacjenta i dostosować taping na rwę kulszową do aktualnych potrzeb.
Tejpy na rwę kulszową możesz stosować także profilaktycznie, aby zapobiec nawrotom dolegliwości. Dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z nich jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów, przy wykonywaniu bardziej obciążających czynności (np. aktywności związanych z dźwiganiem czy długiego podróżowania). Warto także sięgnąć po plastry na rwę kulszową już przy pierwszych, nawet delikatnych objawach sugerujących nawrót schorzenia.
Kurs z tapingu
Zainteresował Cię temat tapingu i chciałbyś dowiedzieć się jak jeszcze możesz wykorzystać biomechaniczne plastry rehabilitacyjne? Weź udział w certyfikowanym kursie “Biomechaniczny Taping – Dynamic Tape”. Nie tylko poznasz aplikację na inne okolice i dolegliwości, ale także nauczysz się samodzielnie wykorzystywać koncepcję biomechanicznego plastrowania. Dzięki temu będziesz mógł tworzyć własne warianty, dopasowane do indywidualnych potrzeb Twoich pacjentów.
Kurs skierowany jest do fizjoterapeutów, lekarzy (w szczególności specjalistów rehabilitacji, medycyny sportowej i ortopedii) oraz studentów tych kierunków. Do udziału zachęcamy zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę z tapingiem, jak i te, które ukończyły już kurs z kinesiotapingu. Biomechaniczny taping to zupełnie nowa, odmienna koncepcja plastrowania, dlatego każdy uczestnik wyniesie ze szkolenia nowe narzędzie do swojego warsztatu terapeutycznego.
Podsumowanie
Rwa kulszowa to przykra dolegliwość, która nie tylko powoduje duży ból, ale niejednokrotnie umożliwia normalne codzienne funkcjonowanie. Taping na rwę kulszową pozwoli Ci prowadzić terapię 24h/dobę, przez co stanowi doskonałe uzupełnienie procesu leczenia – zarówno zachowawczego, jak i pooperacyjnego. Plastry na rwę kulszową łagodzą ból, rozluźniają napięte tkanki i pomagają w uwolnieniu ucisku na nerw kulszowy. Zdecydowanie większe możliwości i lepsze efekty oferuje biomechaniczny taping na rwę kulszową. Silniej obciąża tkanki, a do tego wspomaga pracę mięśni, zgodnie z biomechaniką ruchu. Dzięki temu skutecznie pomaga poprawić sprawność funkcjonalną (np. chód), jednocześnie przyczyniając się do usunięcia przyczyny dolegliwości.