Taping łopatki – na co pomaga i jak naklejać?
Zgłaszają się do Ciebie pacjenci z bólem w okolicy? A może chcesz poprawić mobilnością łopatki oraz obręczy kończyny górnej i poszukujesz sposobu, który w szybkim czasie przyniesie efekt? Koniecznie spróbuj tapingu łopatki! Możesz korzystać z niego jako samodzielnej metody terapii lub elementu wspomagającego cały proces rehabilitacji. Dowiedz się, co daje taping łopatki, na co pomaga i jak go wykonać. W artykule znajdziesz informację o 3 rodzajach tapingu łopatki oraz instrukcje dotyczące aplikacji.
Czym jest taping łopatki?
Taping łopatki to nieinwazyjna metoda terapeutyczna. Pozwala pozbyć się bólu i poprawić sprawność funkcjonalną. Możesz ją stosować u pacjentów w każdym wieku – od niemowlaków, po osoby starsze. Jest bardzo pomocna także wtedy, gdy pacjent nie może przyjmować środków przeciwbólowych. Taping łopatki jest bezpieczny, możesz stosować go nawet u kobiet w ciąży!
Metoda ta polega na naklejeniu na ciało specjalnych elastycznych plastrów, określanych jako taśmy do tapingu. Oczywiście, aby uzyskać zamierzony cel, musisz zrobić to w odpowiedni sposób. A skoro o efektach mowa, to w przypadku tapingu łopatki Twój pacjent bardzo szybko je odczuje, niejednokrotnie zaraz po naklejeniu plastrów rehabilitacyjnych.
Taping łopatki pomoże ci także skorygować jej ustawienie, np. przy odstawianiu czy uniesieniu. Łopatka to płaska kość, do której przyczepiają się liczne mięśnie, które umożliwiają jej ślizg po plecach i ruch kończyny górnej w pełnym fizjologicznym zakresie. Dysfunkcja w obrębie tych mięśni może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia łopatki, ale też spowodować ból czy zaburzenie ruchomości (samej łopatki czy całej obręczy kończyny górnej obręczy). Taping łopatki pozwoli Ci w szybki sposób zwalczyć te nieprzyjemne dolegliwości.
Taping łopatki – efekty
Choć naklejenie taśmy do tapingu to dość prosty zabieg, to może on przynieść zaskakujące korzyści. Jakie konkretnie? Otóż taping łopatki:
-
- koryguje ustawienie łopatek (ściąga je do kręgosłupa, obniża) i poprawia postawę, zapobiegając garbieniu się
- łagodzi lub całkowicie eliminuje ból – ostry i przewlekły (łopatki, szyi, barku, a nawet odcinka piersiowego kręgosłupa)
- usprawnia ślizg łopatki, co przekłada się na poprawę mobilności i przywrócenie prawidłowego wzorca ruchu
- rozluźnia napięte mięśnie (m.in. dźwigacz łopatki, nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, czy mięśnie obłe),
- unosi powięź i poprawia odżywienie tkanek, aby usprawnić procesy regeneracyjne
- odciąża mięśnie i przyczepy ścięgniste, dzięki czemu niweluje dolegliwości bólowe i umożliwia prawidłowe pełnienie funkcji danych mięśni
- wspomaga pracę mięśni i wykonanie ruchu (np. retrakcji łopatki)
- poprawia sprawność funkcjonalną obręczy kończyny górnej
Na jakie dolegliwości pomaga taping łopatki?
Taping łopatki ma szerokie zastosowanie. Jest powszechnie wykorzystywany w fizjoterapii, jako samodzielna metoda terapeutyczna lub element procesu rehabilitacyjnego. Z tego względu taśmy do tapingu określane są także jako plastry rehabilitacyjne.
Z tapingu łopatki chętnie korzystają także sportowcy, którzy zmagają się z bólem i przeciążeniem mięśni, czy leczą kontuzje. Plastry dla sportowców doskonale sprawdzają się także w profilaktyce urazów, zabezpieczając mięśnie przed pierwotnym lub ponownym uszkodzeniem.
Choć zastosowań tapingu łopatki jest wiele, to jako najczęstsze możemy wymienić:
- taping na odstające łopatki
- przeciążeniowy ból łopatki
- urazowe uszkodzenie mięśni (np. taping m. podgrzebieniowego)
- nadmierne napięcie mięśni łopatki (np. taping dźwigacza łopatki)
- osłabienie siły i lub/ napięcia mięśni
- dysbalans mięśniowy (np. między rotatorami zewnętrznymi i wewnętrznymi)
- przykurcze i usztywnienie mięśni (np. po unieruchomieniu)
- brak lub nieprawidłowy ślizg łopatki
- zaburzenia biomechanicznego wzorca ruchu
Rodzaje tapingu łopatki
Kinesiotaping łopatki
Klasyczną formą plastrowania jest kinesiotaping łopatki. Wykorzystuje on kinezjologiczne taśmy na mięśnie. Są one wykonane z bawełny i rozciągają się po długości (do ok. 140-170% wartości początkowej). Taśmę kinezjologiczną na plecy i łopatkę nakleja się w przy rozciągniętych mięśniach, tak aby unieść skórą i powięź. W ten sposób aplikacja zwiększa przestrzeń między tkankami, przez co poprawia krążenie i odżywienie tkanek.
Efektem tego jest także redukcja stanu zapalnego i obrzęku (przy przeciążeniu lub uszkodzeniu mięśni), rozluźnienie mięśni i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Z tego względu kinezjologiczne plastry rehabilitacyjne stosowane są przy bólu łopatki, sztywności mięśni (np. po unieruchomieniu), zaburzeniach trofiki czy opuchliźnie w obszarze łopatki.
Kinesiotaping łopatki wiąże się jednak z pewnym ograniczeniem ruchomości. Wynika to z mechanicznymi właściwości kinezjologicznych taśm do tapingu. Ich sztywny opór końcowy i jedynie jednokierunkowa rozciągliwość hamują ruch, szczególnie przy złożonych, wielopłaszczyznowych czynnościach. Kinesiotaping łopatki unosi tkanki, ale nie oferuje mechanicznego wsparcia dla pracy mięśni. W tym celu możesz zastosować innowacyjną metodę, opisana poniżej – biomechaniczny taping łopatki.
Biomechaniczny taping łopatki
Biomechaniczny taping łopatki to nowe podejście do plastrowania, zupełnie odmienne od opisanego powyżej kinesiotapingu łopatki. Taśma biomechaniczna, choć pozwala na wykonanie tych samych aplikacji co plaster kinezjologiczny, to oferuje zdecydowanie więcej możliwości.
Biomechaniczny plaster Dynamic Tape jest wyjątkowo elastyczny. Rozciąga się nie tylko na długość, ale we wszystkich kierunkach. Co ważne, nie ma także sztywnego oporu końcowego. Dzięki temu, niezależnie od lokalizacji, nie będzie blokować ruchu. Chyba, że taki jest Twój plan terapeutyczny – wtedy pozwoli Ci to osiągnąć celowo.
Jednak nawet wówczas nie będzie to sztywne zablokowanie, a elastyczna korekcja ustawienia, z ewentualnym ograniczeniem zakresu w wybiórczym ruchu. Tak, jak na przykład w tapingu na odstające łopatki, gdzie zależy nam na ściągnięciu ich do kręgosłupa, przy zachowaniu pełnej ruchomości obręczy kończyny górnej.
Biomechaniczna taśma do tapingu mocno unosi i odciąża tkanki. Nie tylko skórę i powięź, ale nawet mięśnie. Docenisz to szczególnie w przypadku lokalnie tkliwych punktów, np. przy przyczepie dźwigacza łopatki czy na brzuścu mięśnia podgrzebieniowego. Duże odciążenie tkanek i lokalna poprawa ich odżywienia zdecydowanie zmniejszy dolegliwości bólowe i przyspieszy regenerację.
Charakterystyczną cechą Dynamic Tape jest absorbowanie energii podczas rozciągania i oddawanie jej przy ruchu powrotnym. Można powiedzieć, że zachowuj się jak lina bungee. Dlaczego to takie fajne? Otóż dzięki temu pomoże Twom pacjentom w hamowaniu ekscentrycznym i kontrolowaniu ruchu. Do tego poczują realne wsparcie mechaniczne przy pracy koncentrycznej. Pozwoli im to nie tylko łatwiej wykonać dany ruch, ale także pracować na funkcji i uzyskać jej trwałą poprawę. Co ważne, ruch ten wykonają w pełnym biomechanicznym zakresie i bez bólu.
Aby wykorzystać wspomniane cechy biomechanicznych taśm do tapingu naklej je na skrócone mięśnie. W ten sposób uzyskasz mechanizm dźwigni mięśniowej. Pamiętaj, że im dłuższe ramię, tym więcej energii wygenerujesz.
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości po Dynamic Tape chętnie sięgają terapeuci specjalizujący się w medycynie sportowej. Korzystają z nich znani sportowcy (np. Iga Świątek czy Reprezentanci Polski w lekkoatletyce), u których widujemy charakterystyczne tejpy z tatuażem. Przez to plastry Dynamic Tape bywają określane jako plastry dla sportowców. Nie są one jednak zarezerwowane jedynie dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Biomechaniczny taping łopatki doskonale sprawdza się także w rehabilitacji i leczeniu dolegliwości bólowych przy różnych schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, czy pediatrycznych.
Posturepals – gotowa aplikacja do tapingu łopatki
PosturePals to “gotowa aplikacja”, wykonana z biomechanicznej taśmy do tapingu. Została ona fabrycznie przycięta na specjalnie opracowany kształt. Występuje w dwóch wariantach PosturaPals X (na większe okolice ciała) oraz PosturaPals Box (przeznaczone do plastrowania mniejszych obszarów oraz przy aplikacjach u dzieci). W zależności od tego, jak i gdzie zostanie naklejona, może pomóc na różnorakie dolegliwości. Świetnie sprawdza się także przy tapingu na odstające łopatki.
Zastosowanie PosturPals sprawia, że wykonanie aplikacji jest wyjątkowo proste i szybkie. Dzięki niej jako terapeuta możesz zaoszczędzić czas na przycinaniu i naklejaniu poszczególnych taśm na mięśnie. Łatwość tej aplikacji sprawia, że możesz także poinstruować osobę towarzyszącą pacjentowi (np. rodzica dziecka), tak aby bez trudu był w stanie nakleić kolejny taping na odstające łopatki po kilku dniach w domu. Instrukcję, jak wykorzystać Posture Pals znajdziesz w dalszej części.
Jak naklejać tejpy na łopatki
Przed zabiegiem skóra powinna być oczyszczona i pozbawiona ewentualnego owłosienia (najlepiej przynajmniej kilka godzin wcześniej). Koniecznie odtłuść też skórę specjalnie przeznaczonym do tego preparatem. Przedłuży to trwałość aplikacji i zapobiegnie ewentualnym podrażnieniom.
Twój pacjent zamierza pływać z aplikacją lub uprawiać inny sport, który zwiększy pocenie? To może przyśpieszyć odklejenie tapingu łopatki. Zabezpiecz dodatkowo aplikację Pod bazy użyj kleju do tapingu w aerozolu.
Jednym z najczęstszych zastosowań tapingu łopatki jest aplikacja na odstające łopatki. Dysfunkcja ta związana jest z niewydolnością mięśni odpowiedzialnych za prawidłową pozycję łopatki. Zaobserwujesz wówczas zbyt duże odsunięcie brzegu przyśrodkowego łopatki od kręgosłupa, często asymetryczne. Charakterystycznym objawem jest wysunięcie i wyraźne odstawanie kąta górnego łopatki. Może ona być także w całości uniesiona do góry. Pacjenci z asymetrycznie odstającą łopatką lub obiema na raz często zgłaszają ból w ich okolicy i uczucie osłabienia.
Zaburzenie funkcji mięśni łopatki może mieć podłoże neurologiczne (porażenie mięśni, zaburzenia napięcia) czy urazowe (uszkodzenie mięśni). Jednak zdecydowanie częściej jest skutkiem osłabienia mięśni w wyniku siedzącego trybu życia, długotrwałego pochylania się i garbienia np. podczas korzystania ze smartfona.
Dlatego z dolegliwością tą zmagają się pacjenci w każdym wieku – począwszy od dzieci, przez osoby młode i aktywne zawodowo, po osoby starsze. Poniższa aplikacja jest zatem wyjątkowo wszechstronna i uniwersalna. Niejednokrotnie zastosowany taping na odstające łopatki pozwala także pozbyć się bólu w ich okolicy.
Jak nakleić taśmy do tapingu na odstające łopatki?
Taping na odstające łopatki z PosturePals X
Jeśli chcesz, możesz skorzystać z wspomnianej wcześniej gotowej aplikacji PosturePals. Jest ona bardzo przydatna szczególnie przy obustronnej korekcji. Będzie także świetnym rozwiązaniem na samodzielną kontynuację terapii w domu czy podczas dłuższego wyjazdu Twojego pacjenta.
Skorzystaj z videoinstukcji, aby wykonać aplikację na retrakcję łopatek z PosturePals X u osób doroslych, nastolatków i starszych dzieci.
Natomiast u młodszych pacjentów, ze względu na mniejszą powierzchnię ciała, może być konieczne użycie mniejszej aplikacji. W takim przypadku wykorzystaj PolsturePals Box lub stwórz własną aplikację z taśmą Dynamic Tape Beige Tattoo.
Taping łopatki z Dynamic Tape
Jeśli nie masz przyciętej aplikacji PosturePals X lub chcesz skorygować ustawienie tylko jednej łopatki, możesz to zrobić z użyciem szerokiej taśmy Dynamic Tape Black Tatoo 7,5 cm. Wykonaj poniższe kroki.
- Odmierz taśmę na długość od barku do przeciwległego talerza kości biodrowej. Utnij plaster i zaokrąglij rogi za pomocą ostrych nożyczek do tapingu. W ten sposób zabezpieczysz taśmę przed zbyt szybkim odklejeniem oc ciała.
- Ustaw łopatkę i bark pacjenta (po korygowanej stronie) w pozycji rozluźnionej.
- Bazę (minimum 7 cm) całkowicie bez napięcia naklej na przedniej okolicy stawu ramiennego (uważaj, aby nie przykleić taśmy pod pachą).
- Poleć pacjentowi skorygowanie ustawienia łopatki poprzez ściągniecie jej do kręgosłupa i w dół. Może pogłębić ją dodając rotację zewnętrzną barku. Jeśli pacjent nie jest w stanie przyjąć pozycji skorygowanej możesz sam ustawić łopatkę w odpowiednim położeniu.
- W takiej pozycji naklej taśmę z lekkim napięciem przechodząc przez łopatkę (od brzegu górnego przez brzeg przyśrodkowy) w kierunku talerza kości biodrowej po przeciwnej stronie kręgosłupa.
- Rozluźnij łopatkę i bark, a następnie doklej bazę końcową bez napięcia.
- Potrzyj taśmę – ciepło aktywuje klej i pozwoli związać mu się ze skórą.
Kurs z tapingu
Zainteresował Cię biomechaniczny taping? To dopiero początek! Weź udział w certyfikowanym kursie z Dynamic Tape, aby w pełni korzystać z możliwości tej innowacyjnej metody. Podczas szkolenie nie tylko zapoznasz się z innymi aplikacjami (na różne schorzenia), ale przede wszystkim poznasz założenia metody i nauczysz się samodzielnie dopasowywać sposób naklejenia biomechanicznych taśm na mięśnie do celu terapeutycznego i potrzeb twoich pacjentów i/lub zawodników.
Kurs skierowane jest do fizjoterapeutów, lekarzy i trenerów przygotowania motorycznego, oraz studentów tych kierunków. To zupełnie inna metoda plastrowanie niż kinesiotaping, dlatego nie ma znaczenia czy stawiasz pierwsze kroki w tapingu, czy będzie to Twoje kolejne szkolenie. Z pewnością wyniesiesz z niego nowe narzędzie do swojego warsztatu pracy.
Podsumowanie
Taping łopatki to niewątpliwie skuteczna i przede wszystkim nieinwazyjna metoda terapeutyczna. Zarówno taping biomechaniczny, jak i kinesiotaping nie powodują skutków ubocznych, tak jak np. leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Oferują za to szereg korzyści. Taping na ból łopatki łagodzi dolegliwości, rozluźnia napięte mięśnie i odciąża je. Zdecydowanie szersze możliwości oferują biomechaniczne taśmy do tapingu. Wzmacniają osłabione mięśnie, mechanicznie wspomagają ich pracę, a także poprawiają sprawność funkcjonalną łopatki i całej obręczy kończyny górnej, w pełnym biomechanicznym zakresie. Dodatkowo taping na odstające łopatki z Dynamic Tape koryguje ich ustawienie i poprawia postawę.