Taping kręgosłupa szyjnego– co daje, kiedy stosować i jak naklejać tejpy na szyję?
Stres, nieprawidłowe ułożenie podczas snu, czy długie patrzenie w telefon z pochyloną głową to tylko kilka z powodów bólu szyi. Siedzący tryb życia oraz napięcia związane z pracą czy życiem prywatnym sprawiają, że praktycznie każdy z nas przynajmniej co jakiś czas zmaga się z bólem szyi. Niekiedy może on promieniować aż do głowy czy ręki. Napięcie mięśni szyi pociąga za sobą zmęczenie i brak energii. Jeśli nic z nim nie zrobimy, to z czasem będzie się nasilać i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Skutecznym, także domowym sposobem na ból kręgosłupa szyjnego jest taping szyi. To naturalna metoda, która szybko przynosi ulgę i przywraca prawidłowy stan mięśni. Sprawdź jak działa taping kręgosłupa szyjnego i jak go wykonać.
Czym jest taping szyi?
Taping kręgosłupa szyjnego to szybka i całkowicie bezpieczna metoda fizjoterapeutyczna. Jest w pełni naturalna i nieinwazyjna, dlatego, w przeciwieństwie np. do środków farmakologicznych, może być stosowana przez każdego – także osoby starsze, kobiety w ciąży czy dzieci. Polega na naklejeniu na ciało specjalnych, elastycznych taśm do tapingu, które odciążają mięśnie, normalizują ich napięcie i łagodzą dolegliwości bólowe. Plastry na szyję nakleja się na przebiegu mięśni, które odpowiadają za jej ruchy. Taping szyi to terapia, która działa 24 godziny na dobę, przez cały czas noszenia aplikacji. Chętnie korzystają z niego fizjoterapeuci (jako element rehabilitacji) oraz osoby, które preferują domowe sposoby na ból kręgosłupa szyjnego. Należy jednak pamiętać, że taping kręgosłupa szyjnego powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę, który ukończył certyfikowane szkolenie. Podczas wizyty możesz także poprosić swojego fizjoterapeutę, aby “przeszkolił” bliskiej ci osobie. Taki instruktaż krok po kroku pozwoli wykonać tę konkretną aplikację pomiędzy wizytami.
Na jakie dolegliwości pomaga taping kręgosłupa szyjnego?
Taping szyi najczęściej stosuje się przy jej bolesności, także z promieniowaniem do potylicy i głowy. Dysfunkcje czy urazy w okolicy kręgosłupa szyjnego mogą prowadzić do przenoszenia napięć, ucisku na nerwy i naczynia krwionośne. W następstwie mogą pojawić się: usztywnienie, ograniczenia ruchomości w odcinku szyjnym, ból szyi i barków, a nawet zawroty i bóle głowy, także o charakterze migrenowym. Taping szyi dobrze sprawdza się także przy ograniczeniu jej ruchomości – np. zgięcia bocznego czy skrętu. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości te spowodowane są nadmiernym napięciem lub osłabieniem mięśni. Może ono być wynikiem przeciążenia (np. po ciężkim treningu sportowym czy wielogodzinnej pracy przy komputerze, szczególnie w nieprawidłowej pozycji), usztywnieniem po nocy (tzw. “krzywym spaniem”) czy długotrwałym stresem, co jest coraz częściej obserwowanym zjawiskiem. Zdarza się także, że ból jest następstwem uszkodzenia mięśni (np. w wyniku szarpnięcia przy wypadku samochodowym) lub ucisku na nerwy przy dyskopatii. Taping szyi pomaga odciążyć tkanki i przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie. Ze względu na swoje szerokie działanie taping szyi najczęściej stosowany jest na:
- bólu odcinka szyjnego różnego pochodzenia (np. przy przeciążeniu, czy napięciu spowodowanym nieprawidłową pozycją)
- usztywnienie szyi (np. po przewianiu, “krzywym spaniu”)
- kręcz szyi
- napięciowe bóle głowy
- dyskopatia w odcinku szyjnym
- ucisk na nerwy rdzeniowe w odcinku szyjnym, który powoduje promieniowanie np. do dłoni
- naciągnięcie mięśni szyi (np. przy upadku)
- whiplash – uraz szyi po wypadku, najczęściej samochodowym
Bardzo często dolegliwości odcinka szyjnego powiązane są z sąsiednimi okolicami, takimi jak bark czy łopatka. Są one połączone ze sobą poprzez mięśnie i wzajemnie wspierają swoje funkcje. Dlatego podczas terapii przydatny może okazać się także taping barku lub taping łopatki.
Taping szyi dla sportowców
Taping szyi sprawdzi się także przy urazach i kontuzjach sportowych. U osób aktywnych fizycznie. Intensywna aktywność fizyczna, np. trening siłowy może powodować przesilenie i nadmierne napięcie mięśni. To z kolei prowadzi do bólu, powstawania punktów spustowych, a nawet ograniczenia ruchomości. Drugim wskazaniem do naklejania plastrów dla sportowców są urazy, takie jak naciągnięcia mięśni, np. przy gwałtownym szarpnięciu czy zmianie kierunku lub upadku. Zdarza się także, że uraz może być poważniejszy – np. zrootowanie kręgów szyjnych czy zablokowanie stawów międzykręgowych. W takiej sytuacji taśmy na mięśnie warto zastosować dla podtrzymania i wzmocnienia efektów terapii manualnej.
Taping Szyi – efekty
Taping szyi to nieinwazyjna metoda, która daje wyjątkowo szybkie efekty. Zazwyczaj są one odczuwalne już po kilku godzinach, a często nawet od razu po naklejeniu taśm na mięśnie. Zapewniają one odciążenie przesilonych lub uciśniętych struktur oraz poprawę krążenia i odżywienia tkanek. Normalizują napięcie mięśnie, a do tego mogą nawet wspierać ich pracę. Dzięki takiemu działaniu taping szyi:
- zmniejsza ból
- rozluźnia napięte mięśnie
- redukuje uczucie sztywności
- poprawia mobilność i zakres ruchu w odcinku szyjnym
- uwalnia uciśnięte struktury nerwowe, dzięki czemu redukuje promieniowanie np. do ręki
- zabezpiecza naciągnięte mięśnie przed dalszym uszkodzeniem
- pozwala pozbyć się napięciowych bólów głowy
Taping szyi działa przez cały czas – 24 godziny na dobę. Jednorazowo aplikację można nosić do 7 dni, jednak po ok. 3-4 dniach jej skuteczność maleje. Z tego względu zalecane jest zdjęcie taśma, oczyszczenie skóry i naklejenie nowej aplikacji.
Rodzaje plastrów na szyję
W plastrowaniu stosuje się różne taśmy do tapingu – zarówno rozciągliwe, jak i sztywne. Jednak aby wykonać taping kręgosłupa szyjnego koniecznie zastosuj elastyczny tape na plecy czy ramiona. Sztywna taśma spowodowałaby usztywnienie mięśni, a to z kolei mogłoby zwiększyć dolegliwości bólowe. Taping szyi możesz wykonać korzystając z poniższych metod – kinesiotapingu szyi lub biomechanicznego tapingu. I choć obie nazywamy tejpowaniem, to są to zupełnie inne sposoby plastrowania. Czym się charakteryzują i jak działają?
Kinesiotaping szyi
Metoda ta wykorzystuje elastyczne taśmy kinezjologiczne na kręgosłup. Te plastry na szyję zazwyczaj wykonane są z bawełny i rozciągają się na długość do około 140%, czyli tyle ile nasze skóra. Kinesiotaping na plecy i szyję unosi skórę i powięź, dzięki czemu poprawia krążenie, co zmniejsza lokalny stan zapalny, łagodzi dolegliwości bólowe i usprawnia procesy regeneracyjne. Poza tym, przy odpowiednim kierunku aplikacji kinezjologiczne taśmy do tapingu pozwalają obniżyć nadmierne napięcie mięśni i uzyskać ich relaksację. Aplikacja kinesiotapingu zazwyczaj opiera się na naklejeniu taśmy na kręgosłup szyjny wzdłuż rozciągniętych mięśni prostowników w tym odcinku. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, plaster rehabilitacyjny można aplikować także na mięśnie czworoboczne, mięsień mostokowo- sutkowo- obojczykowy czy dźwigacz łopatki.
Taping biomechaniczny szyi
Drugą metodą jest biomechaniczny taping szyi. To zupełnie inne, innowacyjne podejście do plastrowania. Pozwala uzyskać nie tylko to, co oferuje kinesiotaping, ale zdecydowanie więcej. Wykorzystuje wykonane z materiału syntetycznego biomechaniczne taśmy do tapingu Dynamic Tape, które cechuje wysoka elastyczność, oddychalność i odprowadzanie wilgoci z potu. Biomechaniczne plastry na szyję rozciągają się nie tylko na długość, ale we wszystkich kierunkach. Dzięki temu idealnie współgrają z naturalną pracą mięśni i nie ograniczają jej, co dodatkowo zapewnia komfort podczas noszenia. Biomechaniczny taping szyi bazuje na biomechanice. Jego celem jest nie tylko zlikwidowanie bólu, ale i mechaniczne wsparcie mięśni, tak aby mogły sprawnie spełniać swoją rolę. Aby to uzyskać taśmy na mięśnie nakleja się w pozycji skróconej. Dzięki temu podczas rozciągania plaster rehabilitacyjny wspomaga kontrolę ruchu ekscentrycznego, a przy okazji magazynuje energię. Natomiast przy ruchu powrotnym oddaje ją i mechanicznie wspomaga jego wykonanie. W ten sposób biomechaniczne taśmy do tapingu przejmują na siebie część wysiłku i odciążają zmęczone mięśnie. To z kolei od razu zmniejsza ból i stwarza warunki do odpoczynku oraz regeneracji tkanek. Biodynamiczny taping szyi umożliwia uniesienie nie tylko skóry i powięzi (tak jak taśmy kinezjologiczne na kręgosłup), ale i mięśni. Dzięki temu wzmacnia odciążenie i rozluźnienie napiętych tkanek, intensywnie poprawia ich odżywienie (poprzez poprawę krążenia), a nawet może uwolnić uciśnięte struktury nerwowe, które były kompresowane przez napięte mięśnie. To wszystko sprawia, że biomechaniczny taping szyi w krótkim czasie likwiduje dolegliwości bólowe i poprawia sprawność funkcjonalną (np. ruchy skrętne) – jego działanie odczuwane jest od razu po naklejeniu. Jednocześnie pomaga wyeliminować przyczynę, dzięki czemu efekty utrzymują się przez długi czas.
Jak naklejać tejpy na kręgosłup szyjny?
Zanim wykonasz taping szyi koniecznie przygotuj skórę do zabiegu. Powinna zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona płynem przeznaczonym do tego celu. Jeśli w obszarze aplikacji znajdują się włoski to usuń je przy pomocny trymera. Jest to niezbędne nie tylko ze względu na trwałość aplikacji, ale także pozwala uniknąć podrażnienia skóry czy mieszków włosowych.
Aplikacja odciążająca mięśnie
Poniższa aplikacja sprawdzi się przy ogólnym bólu szyi i mięśni czworobocznych (tzw. kapturów), spowodowanych przeciążeniem, długotrwałym przebywaniem w nieprawidłowej pozycji czy napięciem o podłożu stresowym. W krótkim czasie przynosi ulgę od bólu i usuwa uczucie napięcia oraz osłabienia mięśni. Dzięki temu taping szyi poprawia samopoczucie i ruchomość. Poniżej znajdziesz instrukcję wykonania krok po kroku. Przygotowanie taśmy:
- Długie pasmo: taśma Dynamic Tape Black Tattoo 7,5 cm o długości od jednego barku do drugiego.
- Dwie krótkie taśmy Dynamic Tape Black Tattoo 5 cm o długości ok. 15-20 cm (w zależności od wielkości mięśni.
Pozycja wyjściowa: Szyja i ramiona rozluźnione, w pozycji neutralnej. Aplikacja: 1. Bazę początkową długiego pasma bez napięcia naklej na lewym barku (od boku na mięśniu naramiennym). 2. Poleć pacjentowi unieść ramiona lekko do góry i delikatnie ściągnąć łopatki, aby uzyskać pozycję skróconą. 3. Z lekkim rozciągnięciem naklej taśmę przechodząc przez mięśnie czworoboczne i dolne kręgi szyjne, aż do przeciwnego barku. 4. Przywróć początkowe ustawienie (pozycję rozluźnioną) i doklej bazę bez napięcia przez prawy bark do mięśnia naramiennego. 5. Potrzyj aplikację, aby rozgrzać i aktywować klej. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć obciążenie i efekty aplikacji to zastosuj technikę boxing. Umożliwi Ci mocne uniesienie tkanek, co dodatkowo poprawia lokalne krążenie, a także pozwala uwolnić ewentualny ucisk na nerwy. Dzięki temu wzmacnia efekt rozluźnienia i redukcji bólu, a także stwarza optymalne warunki do regeneracji tkanek. W tym celu ustaw pacjenta w pozycji rozluźnionej i wykonaj kolejne kroki. 6.Na wysokości kąta górnego łopatki naklej (bez napięcia) bazę krótkiej taśmy. 7. Jeśli chcesz mocniej odciążyć mięśnie to poproś pacjenta o lekki skłon szyi do boku (w stronę aplikacji) i/lub zgięcie ręki (po tej samej stronie) w łokciu oraz przyciągnięcie jej do klatki, z jednoczesnym podtrzymaniem przy pomocy drugiej ręki. 8. Zbierz tkankę mięśniową za pomocą kciuka (pod mięśniem) i pozostałych palców (od przodu), unosząc ją do góry. 9. Doklej krótkie pasmo z lekkim napięciem za palcami i szybko wyjmij je spod aplikacji, tak aby tkanki zostały uniesione. 10. Naklej bazę końcową (bez napięcia) pod obojczykiem. 11. Powtórz kroki 6-10 po drugiej stronie.
Kurs z tapingu
Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości tapingu – nie tylko szyi, ale także i innych okolic ciała, to koniecznie weź udział w certyfikowanym szkoleniu Dynamic Tape – Biomechaniczny Taping. Podczas kursu nie tylko nauczysz się najczęściej stosowanych aplikacji, ale przede wszystkim poznasz koncepcję metody i dowiesz się, jak wykorzystywać ją w swojej pracy. Dzięki temu będziesz mógł tworzyć własne aplikacje, ukierunkowane na cele terapeutyczne, idealnie dopasowane do potrzeb Twoich pacjentów. Szkolenie skierowane jest do fizjoterapeutów, lekarzy i trenerów przygotowania motorycznego oraz studentów tych kierunków. Udział w nim mogą brać zarówno osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tapingiem, jak i te, które wcześniej ukończyły kurs kinesiotapingu. Biomechaniczny taping to zupełnie inna metoda plastrowania, dlatego będzie to nowe narzędzie w Twoim warsztacie terapeutycznym.
Podsumowanie
Taping szyi to łatwo dostępna, skuteczna i nieinwazyjna metoda terapeutyczna, która może być stosowana przez każdego, w tym także przez dzieci i kobiety w ciąży czy okresie karmienia piersią. Do zalet tapingu na kręgosłup szyjny należy wysokie bezpieczeństwo, szybkie efekty (zazwyczaj odczuwane od razu po naklejeniu taśmy na mięśnie) oraz działanie 24h/dobę. Plaster rehabilitacyjny pozwala rozluźnić napięte mięśnie i poprawić odżywienie tkanek, a przez to zredukować lub nawet całkowicie usunąć dolegliwości bólowe. Z dostępnych rodzajów elastycznych taśm do tapingu biodynamiczne plastry na szyje zapewniają mocniejsze obciążenie, a do tego mechaniczne wsparcie dla mięśni co w wielu przypadkach przynosi lepsze efekty terapeutyczne.