Taping brzucha w ciąży – czym jest i jak naklejać tejpy?
Ciąża to nie choroba – tak mawiają zarówno lekarze, jak i nasze mamy czy babcie 😉 Nie da się jednak ukryć, że to wyjątkowy stan. W ciele przyszłej mamy zachodzi szereg niezbędnych zmian związanych z rozwojem dziecka, a w końcowym okresie z przygotowaniem do porodu. Niestety dość często powiązane jest to z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak ból pleców, ból krzyża, rozejście spojenia łonowego czy opuchnięte nogi. Jednocześnie, ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, leki farmakologiczne stosowane są w ostateczności.
Na szczęście mamy fizjoterapię uroginekologiczną, która pozwala w całkowicie nieinwazyjny sposób przynieść ulgę i poprawić samopoczucie przyszłych mam! Jednym z jej elementów jest taping brzucha w ciąży. Ze względu na proste wykonanie i natychmiastowe efekty zyskuje coraz większą popularność. Czym jest taping brzucha, jakie daje efekty i na co pomaga? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Dowiesz się także jak samodzielnie naklejać tejpy na brzuch. Więc, zaczynajmy 🙂
Czym jest taping brzucha?
Taping brzucha to całkowicie naturalna, nieinwazyjna i w pełni bezpieczna metoda terapii, w której na ciało nakleja się plastry rehabilitacyjne. Poza nazwą nie mają wiele wspólnego z plastrami, których używamy przy opatrunkach. Taśma do tejpowania jest bardzo elastyczna, a naklejona na ciało – w zależności od techniki – przynosi szereg korzyści. Należą do nich między innymi:
- poprawa odżywienia tkanek
- zmniejszenie dolegliwości bólowych
- rozluźnienie napiętych mięśni
- wzmocnienie osłabionych mięśni i więzadeł
- likwidowanie obrzęków
- poprawa sprawności i ogólnego samopoczucia
Taping brzucha jest powszechnie stosowana w rehabilitacji, sporcie oraz kosmetologii, gdzie stale zyskuje coraz większe grono zwolenników. Ceniony jest przede wszystkim za szybkie i efektywne działanie (zazwyczaj odczuwane już w krótkim czasie po wykonaniu aplikacji), a także za łatwą dostępność i prostotę wykonania. Do tego taśmy fizjoterapeutyczne działają przez cały czas, kiedy są na ciele – to zalem terapia 24h/ dobę!
Taping brzucha w ciąży – na co pomaga?
Tejpowanie brzucha w ciąży jest z powodzeniem stosowane przez terapeutki uroginekologiczne (tak, zazwyczaj są to kobiety ;)). Najczęściej wykonywany jest taping mięśnia prostego brzucha i taping mięśni skośnych, ale taśmy fizjoterapeutyczne naklejane są także na inne okolice.
Taping brzucha w ciąży to całkowicie naturalna i nieinwazyjna metoda, a przez to w pełni bezpieczna zarówno dla mamy, jak i dziecka. Tejpy na brzuch w ciąży są doskonałą alternatywą dla farmakoterapii czy zabiegów fizykalnych, których możliwości zastosowania w tym wyjątkowym okresie są bardzo ograniczone.
Tejpowanie brzucha w ciąży pomaga złagodzić dolegliwości bólowe, związane ze zmianami w ciele przyszłej mamy. Ułatwia także codzienne funkcjonowanie i poprawia ogólne samopoczucie pacjentki. Na jakie dolegliwości pomaga i kiedy stosować taping brzucha w ciąży? Sprawdź w dalszej części artykułu.
Taping przy bólu pleców
Czy wiesz, że ból pleców w ciąży dotyka aż około 50% ciężarnych? Może on pojawiać się sporadycznie, lub utrzymywać przez długi czas. Występuje zarówno w I, II, jak i III trymestrze ciąży. Jaka jest przyczyna?
Wraz ze wzrostem dziecka powiększa się też brzuch mamy, przez co dla zachowania równowagi środek ciężkości przesuwa się do przodu, poza fizjologiczną granicę. To z kolei powoduje przodopochylenie miednicy i pogłębienie lordozy, a w konsekwencji przykurcz mięśni biodrowo-lędźwiowych i przeciążenie dolnej części pleców. Do tego mięśnie brzucha (proste, skośne) są coraz bardziej rozciągnięte, a przez to osłabione – ich zdolność do utrzymywania brzucha maleje. W konsekwencji pojawia się ból krzyża lub całych pleców.
Taping na ból pleców ma za zadanie odciążyć przeciążone mięśnie, zmniejszyć napięcie i złagodzić dolegliwości bólowe. Podstawowym rozwiązaniem są tejpy na brzuch w ciąży. Nakleja się je tak, aby wspomóc pracę osłabionych mięśni brzucha i podtrzymać go w prawidłowej pozycji. Dzięki temu mięśnie pleców nie są nieustannie przesyłane i ból znika. Niekiedy, szczególnie przy mocnych dolegliwościach, konieczne jest także naklejenie taśmy na mięśnie pleców, aby wzmocnić efekt przeciwbólowy.
Taping na ból spojenia łonowego w ciąży
Do jednych z najczęstszych dolegliwości na jakie uskarżają się przyszłe mamy, szczególnie w zaawansowanej ciąży, należy ból spojenia łonowego, a nawet jego rozejście. Jest ono spowodowane pociąganiem kości łonowych przez przyczepione do nich mięśnie brzucha (wraz z powiększaniem macicy).
Ból spojenia łonowego w ciąży często rozchodzi się aż do pachwin i nasila przy dotyku oraz w czasie ruchu. Dolegliwości te potrafią być tak duże, że utrudniają mogą utrudniać przyszłej mamie chodzenie i wykonywanie codziennych, nawet prostych czynności oraz normalne funkcjonowanie. Możliwości zastosowania kinezyterapii czy fizykoterapii przy bólu i rozejściu spojenia łonowego w ciąży są niewielkie.
Na szczęście dobre efekty daje taping brzucha w ciąży. Przynosi natychmiastową ulgę, często redukując ból nawet do zera. Taśmy do tapingu nakleja się (z dużym rozciągnięciem) nad spojeniem łonowym i z tyłu na plecach, nawet do łopatek. Dla zwiększenia efektów aplikacja może zostać rozszerzona o tejpy na brzuch w ciąży, tak jak przy bólu pleców. Mechaniczne obciążenie podbrzusza (oraz brzucha) pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych i umożliwia powrót do normalności. Taśmy fizjoterapeutyczne ułatwiają wykonywanie codziennych czynności (tj. chodzenie, sprzątanie). Co ważne zwiększają sprawność funkcjonalną, co wpływa także na poprawę ogólnego samopoczucia.
Taping przeciw rozstępom
Ciąża może pozostawić po sobie niemiłą pamiątkę w postaci rozstępów. Możesz zauważyć ich pojawienie zarówno w czasie jej trwania, jak i po porodzie. Rozstępy powstają przy zbyt silnym rozciągnięciu skóry, powyżej elastyczności skóry. Tu także pomocne okazuje się tejpowanie brzucha w ciąży, jako działanie profilaktyczne, zmniejszające ryzyko powstania rozstępów.
Po pierwsze tejpy na brzuch w ciąży unoszą skórę nad powięź, co poprawia jej ukrwienie i odżywienie. Dzięki temu skóra jest bardziej elastyczna i bardziej odporna na rozciąganie. Po drugie taping brzucha w ciąży przejmuje na siebie jego ciężar i utrzymuje na odpowiedniej wysokości. W ten sposób chroni tkanki (nie tylko mięśnie, ale i skórę) przed nadmiernym rozciąganiem.
Rodzaje tapingu brzucha w ciąży
Wykonując taping brzucha w ciąży zawsze wykorzystujemy elastyczne taśmy do tapingu. Jednak plastry rehabilitacyjne oraz sposób ich aplikacji są różne – kinezjologiczne (kinesiotapy) oraz biomechaniczne (Dynamic Tape). To, jakie tejpy na brzuch w ciąży wybrać i jak je naklejać zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcesz uzyskać.
Kinesiotaping brzucha w ciąży
Kinesiotaping brzucha to klasyczna metoda plastrowania, która wykorzystuje taśmy kinezjologiczne. Zazwyczaj wykonane są z bawełny i rozciągają się na długość, do około 140% wartości początkowej, przez co ma właściwości zbliżone do naszej skóry. Dzięki temu po naklejeniu na ciało taśmy kinezjologiczne unoszą skórę nad powięź i poprawiają lokalne ukrwienie, a w związku z tym także odżywienie okolicznych tkanek.
To sprawia, że kinesiotaping brzucha w ciąży dobrze sprawdzi się, jeśli chcesz np. zapobiec rozstępom, czy poprawić jędrność skóry. Kinesiotaping usprawnia także przepływ limfy, przez co polecany jest także przy różnego typu obrzękach.
Kinesiotaping brzucha w ciąży w pewnym zakresie wspomaga także mięśnie. Po odpowiednim naklejeniu na ciało częściowo podtrzymuje brzuch. Jednak nie wspiera aktywnie pracy mięśni, a jedynie biernie “dźwiga” ciężar lub wpływa na samo napięcie mięśni (rozluźnienie lub zwiększenie napięcia). To sprawia, że działanie niektórych aplikacji, np. takich jak kinesiotaping na rozejście mięśnia prostego brzucha, może nie być zadowalające.
Biomechaniczny taping brzucha
Biomechaniczny taping brzucha to innowacyjne podejście do plastrowania. Trzeba jednak zaznaczyć że jest już stosowane przez dłuższy czas i dobrze sprawdzone. Oferuje wszystko to, co kinesiotaping, ale pozwala pójść o krok (albo i dwa) dalej. Sprawdza się tam, gdzie kinesiotaping brzucha w ciąży może być niewystarczający.
Na czym polega różnica? Ogólnie mówiąc – na rodzaju taśm, sposobie ich naklejania i działania. Biomechaniczny taping brzucha w ciąży korzysta ze zdecydowanie bardziej elastycznych taśm biomechanicznych, które rozciągają się we wszystkich kierunkach. Wykonane są także z syntetycznego materiału, który lepiej znosi ruch i pracuje wraz z tkankami, np. podczas poruszania się.
To sprawia, że biomechaniczne taśmy na mięśnie mają fantastyczną cechę – pochłaniają i oddają energię, aby mechanicznie wspierać mięśnie. Co to oznacza? Zacznijmy od tego, że biomechaniczne plastry rehabilitacyjne nakleja się w pozycji skróconej. Kiedy rozciągasz mięśnie to taśma przejmuje obciążenie i pomaga wyhamować ruch, a przez to zwiększa kontrolę nad nim. W ten sposób zbiera w sobie energię, którą oddaje przy ruchu powrotnym i ułatwia jego wykonanie.
W praktyce, biomechaniczne tejpy na brzuch w ciąży aktywnie wspierają utrzymanie ciężaru (np. podczas stania) czy pracę mięśni skośnych. Nie tylko zapewnia to mocniejsze odciążanie i wzmocnienie, ale i większy komfort. Nie ma mowy o uczuciu ograniczenia czy sztywności.
Biomechaniczne tejpy na brzuch w ciąży, tak jak kinesiotaping brzucha, również unoszą tkanki i poprawiają krążenie. W tym przypadku możliwe jest także uniesienie powięzi, co w sytuacjach bólowych przynosi jeszcze większą ulgę. Co ważne – wspomoże również w walce z rozstępami. Natomiast spośród tych dwóch rodzajów taśm tylko Dynamic Tape wpłynie na korekcję ustawienia stawów i mięśni – tak aby były one zgodne z biomechaniką ruchu. Jest to przydatne m.in. przy poprawie ustawienia miednicy, np. przy bólu pleców czy spojenia łonowego
Dzięki temu biomechaniczny taping brzucha w ciąży z Dynamic Tape pozwala zarówno na redukcję lokalnych dolegliwość, jak i poprawę ogólnej sprawności funkcjonalnej i komfortu życia.
Zależy ci na mocnym wsparciu mięśni i podparciu brzucha, poprawie codziennego funkcjonowania, czy uldze w bólu? Postaw na biomechaniczne tejpy na brzuch w ciąży.
Jak naklejać tejpy na brzuch
W tym miejscu warto zaznaczyć, że tejpowanie brzucha w ciąży powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Dobór właściwej aplikacji i prawidłowe naklejenie tejpów na brzuch w ciąży wymaga profesjonalnej wiedzy i umiejętności. To one warunkują to, czy taping brzucha w ciąży będzie skuteczny. Wyjątkiem są sytuacje, gdy terapeuta w późniejszym czasie przeszkoli bliską osobę (np. partnera), jak prawidłowo wykonać wybraną aplikację samodzielnie w domu. Może to okazać się pomocne, gdy przyszła mama potrzebuje wsparcia w postaci tejpów na brzuch w ciąży przez dłuższy czas, a z różnych powodów (np. wyjazdu) nie może po kilku dniach pojawić się na kolejnej wizycie.
Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z tapingiem brzucha w ciąży jest skorzystanie z PosturePals X. Co to takiego? To biomechaniczne taśmy do tapingu o specjalnym kształcie i przeznaczeniu. Zazwyczaj plaster rehabilitacyjny to “prosta” taśma, zwinięta w rolkę. PosturePals X to rozgałęziona konstrukcja, która idealnie sprawdza się w tapingu brzucha w ciąży. Z nimi aplikacja jest bardzo prosta i szybka!
Aplikacja ta zapewnia wsparcie dla mięśni brzucha i podbrzusza. Przejmuje na siebie część ciężaru i unosi brzuch. Taki biomechaniczny taping brzucha w ciąży zapobiega także nadmiernemu rozciąganiu mięśni i skóry, a także pociąganiu kości łonowych. Dzięki temu jest pomocna przy bólu lędźwi i spojenia łonowego, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów. Tejpy na brzuch w ciąży ułatwiają codzienne funkcjonowanie przyszłej mamy, szczególnie w zaawansowanym stanie.
Oczywiście tę samą aplikację możesz wykona z użyciem “zwykłej” taśmy Dynamic Tape Black Tattoo lub Beige. Jeśli jednak: stawiasz pierwsze kroki w tapingu brzucha w ciąży (lub w ogóle), chcesz zaoszczędzić czas lub nauczyć pacjentkę jak wykonać taping brzucha to zdecydowanie polecam korzystanie z PosturaPals!
Jak naklejać tejpy na brzuch z PosturePals X?
Przede wszystkim przed rozpoczęciem aplikacji oczyść skórę na brzuchu z potu, sebum czy kosmetyków. Nie tylko poprawi to przyczepność taśm fizjoterapeutycznych, ale i zabezpieczy przed podrażnieniem. Gotowe? Teraz możesz naklejać tejpy na brzuch w ciąży.
- Weź taśmę PosturePals X i rozedrzyj papier podkładowy na dole, tak jakbyś chciała odedrzeć ramiona taśmy.
- Odklej podkład od podstawy. Naklej dół bazy na dolnej części brzucha (pod nim) – zrób to całkowicie bez napięcia taśmy.
- Teraz unieś lekko brzuch do góry (możesz także polecić pacjentce, żeby odgięła się lekko do tyłu.
- Rozciągnij mocno prawe dolne “ramię” aplikacji i naklej w dolnej części brzucha, dochodząc do talerza kości biodrowej. Zrób to tak, jakbyś chciała lekko podciągnąć brzuch do góry, ale unikaj kompresji. Pamiętaj, że baza końcowa (zaokrąglona część) musi być przyklejona bez napięcia. Powtórz to samo po lewej stronie (możesz też zacząć od lewej do prawej).
- Teraz czas na górne pasma. Rozciągnij prawy tajp i naklej na brzuch, kierując się do boku żeber (baza końcowa, jak zawsze, bez napięcia). Powtórz po drugiej stronie.
- Potrzyj lekko tejpy na brzuch w ciąży – ciepło aktywuje klej i zapewni mocne połączenie ze skórą. Gotowe.
A jeśli wolisz formę wideo to obejrzyj poniższy instruktaż, w którym Ryan Kendrick (twórca biomechanicznego tapingu) wyjaśnia, jak naklejać tejpy na brzuch w ciąży.
Kurs z tapingu
Ten sposób na taping brzucha w ciąży to dopiero początek. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów jak naklejać tejpy na brzuch czy inne okolice ciała to koniecznie weź udział w certyfikowanym szkoleniu Dynamic Tape. Na kursie nie tylko poznasz najczęściej stosowane aplikacje, ale i nauczysz jak tworzyć własne – idealnie dopasowane do aktualnych potrzeb terapii i Twoich pacjentek.
Biomechaniczny taping to innowacyjna metoda plastrowania, dlatego nie ma znaczenia czy dopiero chcesz zacząć przygodę z tapingiem, czy już stosujesz kinesiotaping. Ze szkolenia każdy wyniesie nowe umiejętności i rozszerze swój warsztat terapeutyczny.
Inne rodzaje tapingu dla kobiet w ciąży
W ciąży pojawić się mogą także dolegliwości w innych okolicach ciała. Myślę, że nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli powiem, że i przy nich taping jest bardzo pomocny. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zastosowań tapingu dla kobiet w ciąży. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak działają i jak wykonać aplikację to skorzystaj z zamieszczonych linków i sięgnij do poszczególnych wpisów.
Podsumowanie
Taping brzucha w ciąży to naturalna, nieinwazyjna i w pełni bezpieczna metoda terapeutyczna – zarówno dla mamy, jak i dziecka. Wykonanie aplikacji nie zajmuje wiele czasu, a efekty działania odczuwane są praktycznie od razu. Tejpy na brzuch w ciąży pracują przez cały czas, 24h/dobę i mają szerokie zastosowanie. Taki biomechaniczny taping brzucha w ciąży łagodzi dolegliwości bólowe (m.in. pleców, miednicy, czy spojenia łonowego), poprawia mobilność i ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Do tego pomaga zapobiegać rozstępom! To zatem prosty i szybki sposób na poprawę ogólnego samopoczucia i jakości życia kobiet w ciąży.