Na co pomaga taping brzucha po porodzie i jak go naklejać?
Wykorzystanie plastrów rehabilitacyjnych w uroginekologii nie kończy się na okresie ciąży. Tejpy na brzuch po porodzie również znajdują szereg zastosowań (np. taping na brzuch po cesarce czy taping na rozejście mięśni brzucha). Jesteś fizjoterapeutą lub terapeutką uroginekologiczną i poszukujesz poszukujesz naturalnych rozwiązań na dolegliwości w okolicy brzucha dla swoich pacjentek? A może jako mama korzystałaś z taśmy na mięśnie w czasie ciąży, już wiesz, jak świetne efekty dają i chcesz korzystać z nich także po porodzie? Sprawdź kiedy stosować taping po porodzie, jakich efektów możesz się spodziewać i jak go wykonać.
Kiedy naklejać tejpy na brzuch po porodzie
Warto zaznaczyć, że – w przeciwieństwie do większości środków farmakologicznych i części zabiegów fizykalnych, tejpy na brzuch po porodzie mogą być bez przeszkód stosowane przez kobiety karmiące piersią. Taping na brzuch po porodzie działa 24h na dobę, przez cały czas aplikacji. Dzięki temu nawet jeśli nie masz możliwości częstszych wizyt u terapeuty, to zapewni Ci wsparcie aż do 7 dni, co jest jego zdecydowaną zaletą.
Więcej o tym czym jest taping brzucha i jak działa możesz przeczytać w poprzednim artykule “Taping brzucha w ciąży – czym jest i jak naklejać tejpy”.
Taping brzucha stosowany jest zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Wprawdzie przy aplikacjach na brzuch po cesarce przed wygojeniem rany omijamy jej okolicę, ale nie znaczy to, że nie możemy wspomagać go w inny sposób. Przy porodzie naturalnym nie ma ograniczeń co do okolicy, gdzie chcesz naklejać plaster rehabilitacyjny.
Tejpy na brzuch po porodzie czy taping brzucha po cesarce pomaga w powrocie do sił i formy. Wspomaga terapię przy rozejściu mięśnia prostego brzucha, czy terapię blizny po cesarskim cięciu. W zależności od potrzeb tejpy na brzuch po porodzie polecane są na:
- wzmocnienie osłabionych i rozciągniętych mięśni brzucha po okresie ciąży
- rozejście mięśni prostych brzucha
- ujędrnienie brzucha
- rozstępy
- brzuch po porodzie cesarskim – dla zabezpieczenia mięśni, zmniejszenia bolesności i / lub obrzęku
- bliznę na brzuchu po cesarce
Taping brzucha po cesarce
Brzuch po cc (cesarskim cięciu) potrzebuje czasu, żeby„ dojść do siebie”. W końcu to poważna operacja (!), podczas której nacinana jest skóra, mięśnie i macica. Zszyte tkanki potrzebują odpowiedniej ilości czasu na wygojenie. I o ile samej rany na początku nie oklejamy, to możemy zabezpieczyć ją przed niekontrolowanym rozciąganiem.
Początkowo tejpy na brzuch po cesarce naklejamy tak, aby objąć brzuch od dołu i podciągnąć go lekko do góry. I nie chodzi tu o wizualne ujędrnienie brzucha czy inne kwestie estetyczne. W ten sposób możesz odciążyć uszkodzone i osłabione tkanki, a przez to zmniejszyć dolegliwości bólowe wynikające z ich pociągania. Taki taping chroni także brzuch po porodzie cesarskim przed rozejściem się blizny.
W późniejszym okresie, czyli po wygojeniu rany, taping brzucha po cesarce możesz rozszerzyć o aplikację, która będzie mobilizować bliznę. Pomoże poprawić jej ruchomość i będzie skutecznym elementem pracy nad zapobieganiem / likwidowaniem zrostów – np. pomiędzy wizytami u fizjoterapeuty.
Taping na rozejście mięśni brzucha
Brzuch po ciąży ma rozejście mięśni? Rozejście mięśnia prostego brzucha to prawdopodobnie jedno z częstszych„ powikłań”. I choć nie jest to zjawisko niebezpieczne, to z pewnością nie jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Nieleczone może prowadzić m.in. do:
- dysfunkcji mięśni dna miednicy i obniżenia narządów wewnętrznych
- nietrzymania moczu i/lub stolca
- nieestetycznego wyglądu brzucha i kompleksów
- zaburzeń seksualnych
- bólu lędźwi
Taping na rozejście mięśni brzucha stanowi oczywiście jedynie element procesu rehabilitacji. Nie obejdzie się bez złożonej pracy z terapeutką uroginekologiczną i zaangażowania pacjentki. Jednak tejpy na brzuch po porodzie zdecydowanie wspierają ten proces. Z jednej strony doraźnie łagodzą objawy, takie jak ból i dyskomfort. Z drugiej – wzmacniają efekt rehabilitacji i przyspieszają jej efekty.
Taping na rozstępy
Dla części kobiet rozstępy po porodzie stanowią problem natury estetycznej, co może prowadzić do obniżenia poczucia atrakcyjności. I choć nie ma ku temu powodów, to jednak dla części Mam zmniejszenie ich widoczności jest bardzo istotne.
Taping brzucha po porodzie nie sprawi, że rozstępy w magiczny sposób znikną. Może jednak poprawić ukrwienie i zmobilizować skórę, aby było one lepiej odżywiona. Dzięki temu będzie ona bardziej jędrna, a same rozstępy płytsze i miększe, a przez to mniej widoczne.
Rodzaje tapingu brzucha po porodzie
Do plastrowania brzucha po porodzie, niezależnie od jego rodzaju, zawsze wykorzystujemy elastyczne taśmy fizjoterapeutyczne. Jednak, jak w większości dziedzin medycyny, tak i w tapingu z biegiem lat pojawiają się nowe rozwiązania. Dzięki temu w zależności od potrzeb – Twoich czy pacjentek – możesz wybrać taki taping brzucha po porodzie, jaki będzie najbardziej odpowiedni.
Kinesiotaping brzucha
Kinesiotaping to klasyczna postać tapingu całego ciała, w tym brzucha. Wykorzystuje się do niego taśmy kinezjologiczne, które rozciągają się na długość, do ok. 140% wartości początkowej. Wykonane są z bawełny i zapewniają dobrą oddychalność. Te właściwości sprawiają, że przypominają naszą skórę.
Kinezjologiczne tejpy na brzuch po porodzie unoszą skórę nad powięź, zwiększając przestrzeń między nimi. Przez to umożliwiają lokalną poprawę krążenia krwi i limfy, a dzięki temu lepsze odżywienie tkanek (skóry, powięzi i mięśni) i szybszy przebieg procesów regeneracyjnych. W ten sposób kinesiotaping ujędrnia skórę, poprawia jej kondycję i wygląd.
Z tego względu dobrze sprawdza się przy rozstępach czy wspomagająco w terapii blizny na brzuchu po cesarce.
Natomiast jest mniej skuteczny, kiedy potrzebujesz wspomóc osłabione czy rozciągnięte po ciąży mięśnie (np. kinesiotaping na rozejście mięśnia prostego brzucha). Kinezjologiczna taśma do tapowania nie wspomaga pracy mięśnia – może jedynie wpływać na jego napięcie (zwiększyć je lub zmniejszyć) lub podtrzymywać tkanki.
Biomechaniczny taping brzucha po porodzie
Biomechaniczny taping to nowoczesne podejście do plastrowania. Pozwala uzyskać wszystko to, co daje kinesiotaping, ale wypełnia także te luki, gdzie możliwości klasycznej metody są ograniczone. Dlatego należy podejść do niego jako do zupełnie innej metody terapeutycznej. W jaki sposób działa i co konkretnie oferuje?
Biomechaniczny taping brzucha po porodzie korzysta z innowacyjnych, biomechanicznych taśm Dynamic Tape. Co je wyróżnia? Przede wszystkim niesamowita elastyczność! Rozciągają się bardzo mocno, i to we wszystkich kierunkach, dzięki czemu doskonale współpracują z tkankami pod każdym kątem. Dzięki temu unoszą tkanki jeszcze mocniej niż taśmy kinezjologiczne, przez co bardzo skutecznie poprawiają krążenie i odżywienie skóry. Właśnie dlatego z powodzeniem możesz je stosować dla ujędrnienia, czy na rozstępy. Biomechaniczne tejpy na brzuch wpływają również na napięcie mięśni – rozluźniają napięte tkanki, aby złagodzić ból. Warto zaznaczyć, że na końcu zakresu nie mają sztywnego oporu, przez co nie blokują ruchu i nie dają odczucia ograniczenia.
Za to mają bardzo wyjątkową właściwość – zachowują się jak lina bungee. Co to oznacza? Podczas rozciągania pomagają kontrolować ruch i wyhamowywać go. W tym czasie kumulują w sobie energię, którą wykorzystują, aby ułatwić mięśniom pracę koncentryczną w ruchu powrotnym. W praktyce np. taping mięśnia prostego brzucha ułatwi utrzymanie w prawidłowej pozycji miednicy i wykonanie skłonów. Do tego biomechaniczne tejpy na brzuch po porodzie łagodzą ewentualne dolegliwości bólowe. To obciążenie, mechaniczne wsparcie mięśni i kontroli ruchu, jakie daje Dynamic Tape, sprawdza się bardzo dobrze m.in. kiedy potrzebujesz wykonać taping na rozejście mięśni brzucha.
Jak naklejać tejpy na brzuch po porodzie?
Tak jak w przypadku innych zastosowań tapingu, to jak naklejać tejpy na brzuch po porodzie zależy od tego, co chcesz uzyskać. Nie ma jednej, uniwersalnej aplikacji. W tym miejscu chciałabym podkreślić, że najlepiej, aby taping brzucha po porodzie został wykonany przez wykwalifikowaną osobę – fizjoterapeutę lub terapeutkę uroginekologiczną. Jest to ważne szczególnie przy pierwszej aplikacji. Dzięki profesjonalnej wiedzy medycznej mogą oni dopasować właściwą postać tapingu brzucha po porodzie – tak, aby była skuteczna i spełniła swoje zadanie. Jeśli kolejne aplikacje chciałabyś wykonywać samodzielnie, to skonsultuj to ze swoją fizjoterapeutką. Poproś, aby nauczyła Ciebie lub bliską osobę (np. partnera) jak w Twoim przypadku prawidłowo naklejać tejpy na brzuch po porodzie.
Niemniej jednak pokaże Ci jak wykonać podstawową aplikację po porodzie, czyli taping mięśnia prostego brzucha.
Taping mięśni prostych brzucha – aplikacja
Ta bardzo popularna aplikacja tejpów na brzuch po porodzie ma za zadanie odciążyć i mechanicznie wzmocnić mięśnie proste brzucha. W czasie ciąży przy powiększaniu brzucha wraz z rosnącym dzieckiem były one rozciągane. W efekcie tego po porodzie początkowo są osłabione i nie spełniają swojej funkcji. Taping mięśnia prostego brzucha bezpośrednio po aplikacji wspomaga codzienne funkcjonowanie. Jego docelowym zadaniem jest także umożliwienie szybkiej regeneracji i poprawa kondycji mięśnia. Ze względu na swoje wyjątkowe działanie ta aplikacja z użyciem biomechanicznych taśm Dynamic Tape może być wykorzystana także jako taping na rozejście mięśni brzucha. W razie potrzeby możesz dołożyć kolejne pasma i rozwinąć ją także o taping mięśni skośnych brzucha (pod opisem znajdziesz video instruktaż do aplikacji oraz jej rozszerzenie).
Gotowa? W takim razie zaczynamy. Aby wykonać taping mięśnia prostego brzucha wykonaj poniższe wskazówki krok po kroku.
- Przygotuj dwie 5 cm biomechaniczne taśmy do tapingu Dynamic Tape Black Tattoo o długości ok. 20 cm (możesz odmierzyć ją od mostka do podbrzusza). Zaokrąglij rogi.
- Za pomocą specjalnego płynu do stosowania przed tapingiem oczyść i zdezynfekuj skórę na brzuchu w miejscach, gdzie będziesz naklejać tejpy.
- Weź pierwszy plaster rehabilitacyjny i ok. 7 cm od końca oderwij papier podkładowy.
- Ustaw pacjentkę w pozycji wyjściowej, czyli wyprostowaną w staniu.
- Przyklej bazę początkową (bez napięcia) z przodu na dolnych, blisko linii środkowej brzucha, ale jednak delikatnie po lewej stronie.
- Poproś pacjentkę o lekki skłon w przód, aby uzyskać skrócenie mięśni.
- Zablokuj bazę początkową i z lekkim napięciem doklej dalszy odcinek taśmy wzdłuż mięśnia prostego brzucha, dochodząc do podbrzusza (pozostaw ok 7 cm na bazę końcową.
- Przywróć pacjentkę do pozycji wyjściowej (stanie w wyproście) i bez napięcia doklej bazę końcową w kierunku kości łonowej.
- Powtórz po prawej stronie brzucha.
- Potrzyj tejpy na brzuch po porodzie, aby aktywować klej – pozwoli to związać im się ze skórą i przedłuży trwałość aplikacji.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu pomyślałaś, że chciałabyś dowiedzieć się więcej i poznać także inne biomechaniczne aplikacje, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz wziąć udział w certyfikowanym szkoleniu z Dynamic Tape – Biomechaniczny Taping. Podczas szkolenia nie tylko poznasz najpopularniejsze aplikacje, ale także nauczysz się tworzyć własne sposoby na naklejanie Dynamic Tape. Dzięki temu już zawsze będziesz mogła dopasować taping do indywidualnych potrzeb.
Chcesz zadbać o swój wygląd porodzie? Zadaj również o swój wzrok. Zabieg Laserowej korekcji wzroku, umożliwia poprawę ostrości widzenia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.
Gorąco polecamy naszego partnera Visum Clini. Jest to zespół okulistów z Rzeszowa który od 15 lat wykonuje zabiegi laserowej korekcji wzroku, zdobywając zaufanie już ponad 30 tysięcy pacjentów.
Podsumowanie
Taping brzucha po porodzie to naturalna metoda na przyspieszenie regeneracji, wsparcie osłabionych mięśni, rozstępy czy bliznę na brzuchu po cc. Może być wykonywany zarówno po porodzie naturalnym, jak i przez cesarskie cięcie. Co ważne – nie ma skutków ubocznych i jest bezpieczny także przy karmieniu piersią. Oba rodzaje tejpów na brzuch po porodzie dają dobre efekty, jednak biomechaniczny taping oferuje szersze możliwości, takie jak mechaniczne wsparcie mięśni podczas poruszania, czy możliwość uniknięcia ciągnięcia i blokowania ruchu. Z tego względu ten nowoczesny taping brzucha po porodzie jest polecana jako bardziej uniwersalne rozwiązanie.