Jak ściągnąć tejpy? Praktyczny poradnik
Biomechaniczne tejpowanie to innowacyjna metoda plastrowania, która daje ogromne możliwości terapeutyczne. Nie można jednak zapominać, że równie ważne jak jego prawidłowe naklejanie, jest właściwe i bezpieczne ściąganie taśmy do tapingu. Wykonanie tego w nieodpowiedni sposób niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci bólu, podrażnienia, czy uszkodzenia naskórka. Z kolei taki stan nie tylko powoduje dotkliwe dolegliwości, ale i uniemożliwia ponowne naklejenie aplikacji w tym miejscu przed wygojeniem skóry. Dowiedz się, jak ściągać tejpy w prawidłowy sposób i co może ułatwić Ci to zadanie.
Biomechaniczne tejpy – jak długo nosić?
Z zasady, biomechaniczne taśmy fizjoterapeutyczne należy nosić tak długo, jak spełniają swoją funkcję i dobrze przylegają do się skóry. W praktyce, czas ten wynosi około 2-4 dni. Ilość dni może różnić się w zależności od lokalizacji aplikacji, indywidualnych właściwości skóry (np. tłustość, potliwość), napięciu taśmy przy naklejaniu oraz aktywności i “rozciągania” jej podczas ruchu. Nawet jeśli upłynęło mniej czasu, a taśma do tapingu zaczyna się odklejać na końcach i przestaje “trzymać” ciała, jest to znak, że należy ją ściągnąć. Podobnie, jeśli przestałeś odczuwać wsparcie podczas ruchu, lepiej zmienić plastry dla sportowców (lub pacjentów) na nowe.
Jak ściągnąć tejpy krok po kroku?
Jeśli Twoja taśma do tapingu nie nadaje się już do użycia, nadszedł czas, aby ją usunąć. Ważne, aby zrobić to w odpowiedni sposób, który pozwoli uniknąć bólu podczas odklejania i ochroni skórę przed uszkodzeniem. Jak ściągać tejpy? To całkiem proste. Wystarczy, że zastosujesz poniższy sposób. Podstawową zasadą jest to, że nie odkleja się plastrów dla sportowców od skóry, ale odwrotnie. Co ważne, powinieneś zrobić to powoli i delikatnie. Zdecydowanie niewskazane jest mocne pociąganie, szarpanie, czy gwałtowne oderwanie taśmy.
Aby bezpiecznie usunąć taśmy do tapingu, najpierw naciągnij skórę przy brzegu plastra i delikatnie odklej go na ok 1-2 mm. Następnie jedną ręką przytrzymaj początek taśmy, lekko ją napinając w przeciwnym kierunku. Drugą ręką powoli i ostrożnie odklejaj skórę od taśmy fizjoterapeutycznej, tak jakbyś chciał wysunąć ją spod tejpa w przeciwną stronę. Postępuj w ten sposób, aż do końca pasma. Jeśli do aplikacji użyto więcej pasm taśmy do tapingu powtórz ten sam proces dla każdego z nich.
Metody ułatwiające ściąganie tapów:
Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z prostych sposobów ułatwiających ściąganie tejpów. Ich zastosowanie szczególnie polecane jest przy odklejaniu taśmy fizjoterapeutycznej u dzieci, ponieważ ich skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwa. Jest to także zalecane dla osób aktywnych, u których plastry dla sportowców będą ponownie naklejane w tym samym miejscu. Te metody będą również przydatne przy aplikacjach na wrażliwych obszarach ciała, gdzie skóra jest delikatna lub w miejscach, gdzie przed aplikacją występowało owłosienie, aby uniknąć podrażnień mieszków włosowych. Poznaj 3 proste metody ułatwiające ściąganie tapów.
Kąpiel w ciepłej wodzie – pod prysznicem lub w wannie
Najprostszym sposobem na ułatwienie ściągania tejpów, który nie wymaga żadnych dodatkowych produktów, jest namoczenie go przez dłuższy czas w ciepłej wodzie podczas prysznica lub kąpieli w wannie. W tym przypadku warto namydlić aplikację i jej okolicę. Nie bez powodu jest to odradzane w czasie noszenia taśmy do tapingu. Taki zabieg zmniejsza przyczepność kleju i ułatwia odklejanie tejpa. Pozostaw tak taśmy na chwilę, a następnie przejdź do ściągania tejpów według powyższej instrukcji. Możesz także wykonywać to pod delikatnym strumieniem wody z prysznica, co dodatkowo ułatwi odklejanie taśmy do tapingu od skóry.
Spray do usuwania taśm do tapingu i kleju
Najskuteczniejszym sposobem, który umożliwia najłatwiejsze i najszybsze zdjęcie plastrów dla sportowców czy pacjentów jest specjalnie dedykowany do tego produkt. Najczęściej jest to spray do odklejania tejpów, jednak może występować także w postaci płynu lub nasączanych chusteczek. Taki środek, po nałożeniu na taśmy do tapingu, sprawia, że materiał oddziela się od kleju. Dzięki temu już po 30-60 sekundach możesz w bezpieczny sposób błyskawicznie odkleić tejp od skóry – wystarczy jedno delikatne pociągnięcie. Ponieważ klej zostaje na skórze, w tym przypadku nie ma ryzyka podrażnienia czy uszkodzenia naskórka. Pozostaje jedynie usunięcie kleju ze skóry. Jeżeli zastanawiasz się czym usunąć klej po taśmie, mam dla Ciebie proste rozwiązania. Użyj tego samego produktu, który szybko i skutecznie zmyje go z ciała. Alternatywnie możesz również użyć wody z mydłem, jednak ten sposób może wymagać nieco więcej czasu.
Oliwka lub olejek roślinny
Jeśli akurat nie masz przy sobie dedykowanego produktu do ściągania tejpów, a musisz już je odkleić, możesz zastosować zwykła oliwkę lub olejek do ciała. W tym celu nałóż go obficie na całej powierzchni taśmy do tapingu, tak aby nasiąkła od niego. Pozostaw plastry w takim stanie na kilka do kilkunastu minut, aby olej przeniknął przez tkaninę. Dzięki temu zmniejszy się przyczepność kleju i ułatwi usunięcie tejpów. Po tym czasie delikatnie sprawdź, czy tejpy już łatwiej odchodzą. Następnie ściągnij całą aplikację w opisany wcześniej sposób.
Jak dbać o skórę po tapingu?
Po ściągnięciu taśmy do tapingu warto zadbać również o jej pielęgnację. Oczywiście, jeśli planujesz ponownie nakleić aplikację w tym samym miejscu, odpowiednie będzie standardowe przygotowanie pod naklejenie taśmy fizjoterapeutycznej. Natomiast jeśli nie jest to konieczne, to umyj okolicę wodą z mydłem, a następnie zastosuj lekki żel lub krem. Najlepiej, jeśli będzie zawierał składniki odżywcze o właściwościach nawilżających i łagodzących, np. żel aloesowy, czy krem z pantenolem. Po ściągnięciu taśmy do tapingu skóra może być też lekko przesuszona. W takiej sytuacji rozważ użycie produktu wzbogaconego na przykład o oliwę z oliwek, masło shea, czy inny składnik natłuszczający, który nie będzie ciężki ani obciążający dla skóry.
Podsumowanie
Nieumiejętne odklejanie taśmy do tapingu może spowodować bolesne dolegliwości, podrażnienie, a nawet uszkodzenie skóry. Dlatego, aby temu zapobiec, zawsze należy stosować prawidłową technikę ściągania taśmy fizjoterapeutycznej. W przypadku aplikacji u dziecka czy na wrażliwej okolicy warto wykorzystać proste sposoby, które wspomagają ściąganie tejpów. Sprawdzą się one także wtedy, gdy chcesz ułatwić sobie usuwanie tejpów i mieć pewność uniknięcia nieprzyjemnych dolegliwości, np. przed ponowną aplikacją.