Jak naklejać tejp na kolano – 3 rodzaje
Ból, sztywność czy niestabilność kolana utrudnia codzienne funkcjonowanie i, szczególnie jeśli trwa przez dłuższy czas, obniża jakość życia. Nie tylko nie pozwala cieszyć się z aktywności fizycznej, ale niejednokrotnie uniemożliwia wykonywanie czynności zawodowych czy domowych obowiązków. Taping kolana jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą, która łagodzi dolegliwości i wspomaga proces rehabilitacji. Sprawdź, jakie są jego rodzaje, na co pomaga i jak naklejać taśmy na kolana.
Kiedy stosować tejpy na kolano?
Staw kolanowy to jeden z obszarów, w którym najczęściej odczuwamy ból, sztywność, czy obrzęk. Kolana pełnią ogromnie ważną rolę w naszej motoryce, właściwie umożliwiają nam poruszanie się. Podczas stania, chodu, biegu czy innej aktywności ruchowej kolana znoszą ogromne obciążenia, dlatego należą do jednych z najczęściej kontuzjowanych okolic ciała
Przyczyny wspomnianych dolegliwości mogą być różne. Przy większości z nich, zarówno w celu profilaktyki, jak i wspomagania leczenia, pomocny jest taping kolana. Kiedy możemy wykorzystać tapy na kolano? Oto ich najczęstsze zastosowania.
- Profilaktyka urazów sportowych
- Przeciążenie kolana
- Po operacji stawu kolanowego
- Obrzęk kolana
- Skręcenie kolana/ uszkodzenie więzadeł
- Naderwanie/ zerwanie ACL
- Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL
- Brak pełnego wyprostu/ zgięcia w stawie
- Konflikt Rzepkowo- udowy
- Boczne przyparcie rzepki
- Kolano biegacza
- Kolano skoczka
- Niestabilność stawy kolanowego
- Przeprost w stawie kolanowym
- Kolana koślawe
- Szpotawość kolan
- Chondromalacja rzepki
- Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
- Niedowład po udarze mózgu
- Inne schorzenia o podłożu neurologicznym lub mięśniowym
Rodzaje tapingu kolana
Sztywny taping kolana
To rodzaj tapingu szczególnie popularny w sporcie oraz w początkowym okresie rehabilitacji świeżych urazów. Wykorzystuje sztywne plastry sportowe, które pozwalają ograniczyć zakres ruchu i usztywnić staw.
Przy zastosowaniu sztywnego tapingu stabilizacja kolana może być nawet tak duża, jak w ortezie. Z tego względu stosowany jest on aby zabezpieczyć staw przed uszkodzeniem. Po sztywne plastry dla sportowców chętnie sięgają zawodnicy, którzy w przeszłości doznali już kontuzji stawu kolanowego. Aplikację naklejają przed treningiem czy meczem, a bezpośrednio po wysiłku zdejmują ją. Sztywny taping stosowany jest m.in. w piłce nożnej, koszykówce czy siatkówce. Poprzez ograniczenie ruchów w skrajnych zakresach taping kolana chroni więzadła poboczne i/lub krzyżowe, przed ponownym uszkodzeniem. Sztywne plastry rehabilitacyjne używane są także w fizjoterapii po urazie. Taping na stabilizację kolana ma za zadanie odciążyć staw i zabezpieczać przed dalszym uszkodzeniem tkanek.
Wady Tapingu Sztywnego
To mocne usztywnienie w wielu przypadkach jest jednak niepożądane. Ograniczenie ruchomości przez plastry ortopedyczne zaburza bowiem biomechanikę ciała i na dłuższą metę staje się niewygodne. Podczas uprawiania sportu sztywny taping kolana zmniejsza swobodę zawodnika, co może negatywnie przełożyć się na jego możliwości. Natomiast w rehabilitacji “wyłącza” pracę mięśni i czucie głębokie. Stosowanie sztywnego tapingu kolana przez dłuższy czas dałoby efekt odwrotny- osłabiło staw (pozbawiając stabilizacji przez tkanki własne) i zwiększając ryzyko ponownego uszkodzenia przy braku zabezpieczenia zewnętrznego.
Kinesiotaping kolana
Zdecydowanie lepiej tolerowane i częściej stosowane są elastyczne taśmy kinezjologiczne. Kinesiotaping kolana nie bazuje już na usztywnieniu stawu, a współpracy z tkankami miękkimi i stworzeniu im optymalnych warunków do regeneracji.
Taśma kinezjologiczna na kolano wytwarzana jest z bawełny, przez co jej struktura ma właściwości zbliżone do skóry. Naklejona na ciało unosi skórę i powięź, dzięki czemu poprawia przepływ krwi i napływ substancji odżywczych, niezbędnych do regeneracji tkanek. Poprzez odciążenie powięzi stwarza również przestrzeń do rozluźnienia napiętych mięśni i poprawia ich ślizg. W ten sposób kinesiotaping kolana może zmniejszyć dolegliwości bólowe i uczucie sztywności (przez to kinesio tapy bywają potocznie określane jako plastry na ból kolana).
Kinesiotaping kolana bardzo dobrze sprawdza się także przy obrzęku stawu kolanowego, powstałego np. na skutek przeciążenia, urazu czy po zabiegu operacyjnym (m.in. taping po endoprotezoplastyce kolana czy rekonstrukcji ACL). Poprzez wspomniane uniesienie tkanek wspomaga układ limfatyczny i usprawnia przepływ chłonki, dzięki czemu redukują, a nawet całkowicie usuwa obrzęk.
Wady Tapingu Kinezjologicznego
Taśma kinezjologiczna nie jest jednak bez wad. Ze względu na swoją strukturę rozciąga się jedynie na długość i ma sztywny opór końcowy. W związku z tym nie jest w stanie funkcjonalnie czy mechanicznie wspierać pracy mięśni. Do tego, w pewnych zakresach, kinesiotaping kolana blokuje ruch i ogranicza zakres. Nie pozwala zatem na w pełni efektywne ćwiczenia (sportowe czy rehabilitacyjne), a samo użytkowanie w części przypadków może nie być komfortowe.
Biomechaniczny taping kolana
To stosunkowo nowy (w porównaniu z poprzednimi) rodzaj tapingu kolana. Łączy w sobie możliwości sztywnych i kinezjologicznych plastrów rehabilitacyjnych, jednocześnie nie ograniczając ruchomości.
Biomechaniczna taśma Dynamic Tape wytworzona jest z włókien syntetycznych. Mimo to jest oddychająca i przepuszcza wilgoć, a do tego nie chłonie wody. Właściwości te można porównać do powszechnie używanej funkcyjnej odzieży sportowej, która również doskonale sprawdza się przy utrzymaniu odpowiedniej temperatury i odprowadzaniu potu.
Jednak przede wszystkim, dzięki zastosowanemu materiałowi, taśma Dynamic Tape jest niezwykle elastyczna. Rozciąga się we wszystkich kierunkach, przez co współgra z układem mięśniowo- szkieletowym, bez sztywnego oporu końcowego i blokowania ruchu . Biomechaniczne plastrowanie kolana silniej oddziałuje na tkanki miękkie i mocniej je unosi – nie tylko skórę i powięź, ale nawet i mięśnie. Dynamic Tape zachowuje się jak lina bungee. Podczas rozciągania magazynuje energię i zapewnia kontrolowane hamowanie ekscentryczne. Natomiast przy ruchu powrotnym (pracy koncentrycznej) wspomaga pracę mięśni i ruch.
Charakterystyczną cechą biomechanicznego tapingu kolana jest to, że nakleja się go w pozycji skróconej i zawsze przez staw, tak aby wytworzyć mechanizm tzw. dźwigni mięśniowej. Dzięki temu biomechaniczne plastry do tapingu nie “wyłączają” pracy mięśni, a wzmacniają ją. Nie ma więc ryzyka osłabienia czy przyzwyczajenia.
Wszystkie te właściwości sprawiają, że biomechaniczny taping kolana tylko odciąża tkanki miękkie i stwarza im warunki do regeneracji, ale przede wszystkim pozwala pracować na funkcji i wspomagać ją. Jego bezpośrednie efekty widoczne są od razu po wykonaniu aplikacji, np. korekcja ustawienia, redukcja bólu, ułatwienie wykonania ruchu). Jednocześnie biomechaniczny tejp na kolano umożliwia ukierunkowane działanie na przyczynę dolegliwości i przyspieszenie powrotu do sprawności.
Poprzez odpowiednią aplikację Dynamic Tape pozwala także na mocną stabilizację kolana w skorygowanym ustawieniu, bez sztywnego oporu. W ten sposób uzyskasz zabezpieczenia przed uszkodzeniem (w czasie treningu, po urazie tj. skręcenie) z zachowaniem elastyczności tkanek miękkich, pracy mięśni stabilizujących staw oraz propriocepcji (czucia głębokiego).
Jak tejpować kolano?
Zanim wykonasz plastrowanie kolana dokładnie oczyść i odtłuść skórę, aby uniknąć podrażnień i przedłużyć trwałość aplikacji. Należy także usunąć ewentualne owłosienie (najlepiej co najmniej kilka godzin przed). A jak przykleić tejpy na kolano?
Poniżej znajdziesz kilka przykładowych biomechanicznych aplikacji tapingu kolana, często stosowanych w praktyce klinicznej. Pozwalają zredukować dolegliwości bólowe i wspomagają funkcję stawu kolanowego. Jednocześnie, dzięki ogromnej elastyczności taśmy Dynamic Tape i braku sztywnego oporu końcowego, nie ograniczają ruchy w żadnym zakresie. Za to zapewniają wsparcie na każdym jego etapie, od początku do końca zakresu, od ekscentrycznego hamowaniae, po ruch koncentryczny. Najłatwiej wykonać je, kiedy pacjent/ zawodnik znajduje się w pozycji leżącej.
Odciążenie stawu rzepkowo- udowego
Aplikacja doskonale sprawdza się przy przeciążeniu kolana, bólu w okolicy więzadła rzepki czy przy jej uciekaniu do boku. Tape unosi tkanki miękkie, odciąża staw i zapobiega uciekaniu rzepki do boku podczas ruchu, a jednocześnie . Nnie ogranicza zgięcia w stawie kolanowym.
Przygotowanie taśmy: Odmierz 7,5 cm taśmę Dynamic Tape Black Tattoo na długość około 25- 30 cm. Zostaw ok. 10 cm bazy, a resztę rozetnij na pół. Zaokrąglij rogi.
Aplikacja: Ustaw kończynę dolna tak, aby kolano znajdowało się w pełnym wyproście. Bazę naklej bez napięcia po przyśrodkowej stronie uda (w około ½). Zablokuj przyczep początkowy i napnij przyśrodkowe pasmo. Skoryguj manualnie ustawienie rzepki i przyklej tejp bezpośrednio pod nią. Owiń staw także od dołu, puść rzepkę i zakończ po przeciwnej stronie bez napięcia. Spychając rzepkę do środka owiń jej boczny brzeg za pomocą drugiego pasa (z napięciem), tak aby rzepka znalazła się w połowie szerokości tapa,. Przejdź taśmą od stawem i zakończ bazą (baz napięcia). Potrzyj tejp, aby aktywować klej.
Tape na kolano wspomagający wyprost
Poniższa aplikacja sprawdzi się w przypadkach, przy których występuje utrudniony lub ograniczony wyprost w stawie kolanowym. Jego podłoże może być różne, a wśród nich wymienić można m.in. osłabienie m. czworogłowego uda (np. po uszkodzeniu), stan po operacji ACL, porażenie mięśni po udarze mózgu czy inne zaburzenie napięcia mięśni.
Przygotowanie taśmy: Odmierz 7,5 cm taśmę Dynamic Tape Black Tattoo na długość od podudzia do około 1/2 uda. Zaokrąglij rogi.
Aplikacja: Bazę na ok. 7 cm naklej na przedniej powierzchni podudzia, nad stawem skokowym (bez napięcia). Następnie ustaw kolano w maksymalnym wyproście, z lekkim zgięciem w stawie biodrowym (czynny lub bierny przez terapeutę). Odciąg bazę w przeciwną stronę i przyklej taśmę z lekkim, stałym napięciem: przez podudzie, kolano, aż do około połowy uda. Rozluźnij kończynę w stawie kolanowym i biodrowym. Doklej bazę końcową bez napięcia. Potrzyj tejp, aby aktywować klej.
Taping kolana wspomagający zgięcie
Ta aplikacja jest zbliżona do poprzedniej, jednak wspiera ruch zgięcia w stawie kolanowym. Podobnie jak w powyższej może być wykorzystana z zaburzeniu funkcji zgięcia kolana o różnej przyczynie.
Przygotowanie taśmy: Odmierz 7,5 cm taśmę Dynamic Tape Black Tattoo na długość od podudzia do około 1/2 uda. Zaokrąglij rogi.
Aplikacja: Ustaw kończynę dolną w rozluźnieniu (pozycja neutralna st. biodrowego i wyprost kolana). Ok. 7 cm bazę naklej (bez napięcia) na tylnej powierzchni podudzia, nad ścięgnem Achillesa. Następnie zegnij kończynę w stawie kolanowym (czynnie lub biernie). Zablokuj bazę i przyklej taśmę Dynamic Tape z lekkim, stałym napięciem: przez podudzie, dół kolanowy, aż do okolicy połowy uda. Wyprostuj nogę w kolanie. Doklej bazę końcową bez napięcia. Potrzyj tejp, aby aktywować klej.
Jakie taśmy wybrać do tapingu kolana?
Jeśli zależy ci jedynie na chwilowym, ale całkowitym usztywnieniu kolana (np. na kilka godzin świeżo po urazie, takim jak skręcenie), które nie będzie obciążone i “używane”, możesz wybrać sztywne plastry ortopedyczne.
W przypadku obrzęku lub przy niedostatecznym odżywieniu tkanek (np. z powodu słabego krążenia) zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie taśma kinezjologiczna na kolano.
Jeśli natomiast zależy Ci na elastycznej stabilizacji kolana i utrzymaniu ruchomości, wspomaganiu mięśni i więzadeł oraz przede wszystkim pracy na funkcji to zdecydowanie powinieneś wybrać biomechaniczne taśmy Dynamic Tape. To najbardziej wszechstronne rozwiązanie w rehabilitacji i profilaktyce sportowej. Warto zaznaczyć, że można nimi wykonać również “klasyczne” aplikacje kinesiotapingu kolana, jednak możliwości biomechanicznego tapa na kolano są dużo szersze.
Jak długo stosować taśmy na kolana?
W zależności od rodzaju plastrów na kolano czas ich stosowania jest różny. W przypadku sztywnych tejpów jest on najkrótszy i zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu godzin (np. na czas treningu, meczu czy pracy).
Elastyczne taśmy (kinezjologiczne i biomechaniczne) można stosować zdecydowanie dłużej, nawet przez kilka dni (maksymalnie do 7). Wyznacznikiem jest stan aplikacji, czyli to czy:
- nie odkleja się
- nie jest zabrudzona
- wciąż odczuwamy efekty jej działania
- nie powoduje swędzenie/ pieczenia pod tejpem na kolano czy w jego okolicy.
Bezwzględnym warunkiem do ściągnięcia tapingu kolana jest swędzenie, pieczenie czy uczucie palenia w miejscu naklejenia plastrów. Należy natychmiast usunąć taśmy, ponieważ przyczyną wymienionych odczuć jest reakcja alergiczna na klej. W tej sytuacji pozostawienia na ciele tapa na kolano spowodowałoby podrażnienie uszkodzenie skóry.
Przed wykonaniem tapingu kolana warto wykluczyć alergię na klej (jest taki sam jak w plastrach opatrunkowych). W tym celu wystarczy wykonać prosty test. Polega on na naklejeniu niewielkiego kawałka tejpa na ciało i odczekaniu ok. 15 minut. Przy występowaniu alergii w tym czasie pojawi się charakterystyczna, opisana wyżej reakcja.
Kurs z tapingu
Chcesz poszerzyć swój warsztat terapeutyczny o nowe narzędzie i w pełni wykorzystać możliwości Dynamic Tape. Weź udział w Certyfikowanym Kursie z Biomechanicznego Tapingu. Podczas szkolenia poznasz nie tylko najczęściej wykorzystywane aplikacje, ale przede wszystkim koncepcję metody. Dzięki temu nauczysz się, jak samodzielnie tworzyć aplikację i dostosować biomechaniczny taping do potrzeb Twoich pacjentów.
Kurs skierowany jest zarówno do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tapingiem, jak i tych, które mają już doświadczenia z innymi metodami. Z pewnością każdy wyniesie z niego coś dla siebie.
Podsumowanie
Taping kolana to nieinwazyjna i powszechnie stosowana metoda, wykorzystywana w rehabilitacji i profilaktyce urazów sportowych. Najszersze możliwości oferuje biomechaniczny taping kolana. Łączy on w sobie zalety sztywnych i rozciągliwych taśm, a także wzbogaca je o elastyczne wsparcie dla układu ruchu. Skutecznie stabilizuje kolano, łagodzi dolegliwości bólowe, usuwa obrzęki oraz wspomaga funkcję, przez co skraca czas leczenia i przywraca sprawność. Doskonale sprawdza się zarówno w medycynie sportowej, treningu (zapobieganie urazom), jak i fizjoterapii ortopedycznej, neurologicznej czy pediatrycznej.