Taping kciuka – aplikacja Dynamic Tape
Aplikacja pomagająca w ekscentrycznej kontroli zgięcia kciuka i wspierająca wyprost i odwiedzenie.
Kciuk odgrywa bardzo ważną rolę w funkcji ręki. To właśnie jego przeciwstawny ruch daje ludzkiej ręce tak dużą sprawność manualną i możliwość chwytu. Przyjmuje się, że brak pierwszego palca upośledza sprawność dłoni o 40%. Nawet częściowa utrata funkcji kciuka znacznie zaburza sprawność ręki. Zatem dysfunkcja i ból w jego okolicy potrafią być bardzo dokuczliwe. Utrudnić lub wręcz uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności i aktywności sportowej.
Najczęstszą przyczyną dolegliwości w obrębie kciuka są urazy i przeciążenia. Pomocny okazał się tak popularny obecnie taping kciuka, czyli zabieg polegający na przyklejeniu odpowiednio dobranej kombinacji plastrów. Taping to swojego rodzaju terapia 24h na dobę. Użyte plastry pozwalają skórze oddychać. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że można w nim w miarę normalnie funkcjonować. Nie ograniczają ruchu w sąsiednich stawach i nie trzeba ich ściągać podczas kontaktu z wodą. Tejpowanie kciuka jest zatem dla pacjenta zdecydowanie wygodniejsze niż noszenie ortezy.
Taping kciuka ma zastosowanie zarówno w prewencji urazów pierwotnych jak i nawrotu kontuzji oraz podczas leczenia i rehabilitacji. Stosuje się go głównie w rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, medycynie sportowej i neurologii.
Do najczęstszych wskazań do tapingu kciuka należą: ból w okolicy kciuka, wybicie kciuka, niestabilność, naciągnięcie więzadeł, przeciążenie i stan zapalny ścięgien i stawu, sztywność oraz ograniczenie ruchomości po unieruchomieniu (np. po ściągnięciu gipsu).
Co ważne, spośród możliwych form zewnętrznej stabilizacji (gips, orteza, taping) taping w najmniejszym stopniu zmniejsza propriocepcję, czyli zdolność do odczuwania położenia części ciała w przestrzeni oraz podczas ruchu.
Co daje taping kciuka?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co daje taping kciuka czy ogólnie taping palców. Zależy to od schorzenia, rodzaju taśm i aplikacji na jaką się zdecydujemy.
Podstawowym celem tapingu kciuka jest
- zmniejszenie bólu
- przyśpieszenie regeneracji
- poprawa funkcji
- zabezpieczenie przed pierwotnym i wtórnym uszkodzeniem.
Tejpy na kciuk można go zatem zastosować, aby unieruchomić staw, ograniczyć zakres ruchu, wywrzeć nacisk na dane struktury lub wręcz przeciwnie – odciążyć je i wspomóc pracę osłabionych tkanek.
Jakie zatem są rodzaje tapingu kciuka?
Sztywny taping kciuka
Pozwala zabezpieczyć uszkodzone tkanki (stawy, więzadła, ścięgna), czasem zastępuje nawet gips. Sztywny taping kciuka będzie przydatny , jeśli zależy nam na mocnej stabilizacji kciuka w stawie śródręczno-paliczkowym i/lub stawach międzypaliczkowych – np. po wybiciu czy złamaniu. Jego dużą zaletą jest brak zbędnego ograniczenia sąsiednich stawów, dzięki czemu jest lepiej tolerowany niż orteza. Taping palca znalazł szerokie zastosowanie w sporcie dlatego równie popularnym określeniem jest taping sportowy kciuka
Stabilizacja kciuka uzyskiwana jest poprzez oklejenie sztywnymi, nieelastycznymi taśmami. Dla poprawy komfortu można zastosować pod nie włókninowy lub gąbkowy podkład. Podczas takiej aplikacji możemy ograniczyć kierunki czy zakres ruchów do bezpiecznych (czyli takich, które nie będą prowokować bólu ani powodować uszkodzenia tkanek). Możliwe jest także całkowicie unieruchomienie kciuka w pozycji neutralnej.
Taping taśmami elastycznymi (kinesiotaping kciuka)
Taping z użyciem elastycznych taśm rozciągających się na długość często określany jest jako kinesiotaping kciuka.
Aplikację z użyciem tych plastrów wykorzystuje się, aby zabezpieczyć tkanki miękkie (mięśnie, ścięgna, więzadła) przy niestabilności po zwichnięciu w stawie śródręczno-paliczkowym kciuka, które stanowią 5-10% wszystkich zwichnięć kończyny górnej.
Kinesiotaping kciuka dobrze sprawdzi się także przy przeciążeniu, stanie zapalnym czy zapaleniu pochewek ścięgnistych (np. w chorobie de Quervaina, czyli tzw. smartfonowego kciuka). Elastyczne taśmy odciążają tkanki i poprawiają odżywienie. Zmniejszają lub nawet całkowicie znosząc ból.
Biomechaniczny taping kciuka
Biomechaniczne taśmy pozwalają uzyskać wszystko to, co oferuje kinesiotaping i poszerzają jego możliwości. Dynamic Tape są jeszcze bardziej elastyczne i rozciągają się nie tylko na długość, ale we wszystkich kierunkach. Nie mają też sztywnego oporu końcowego, który niekorzystnie ograniczałby ruchomość tam, gdzie tego nie chcemy.
Biomechaniczny taping kciuka pozwala na zabezpieczenie i odciążenie osłabionych struktur oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jednak Biomechaniczny taping idzie o krok dalej – jednocześnie zapewnia duże wsparcie mechaniczne. Energia zmagazynowana w taśmie wspomaga wykonanie ruchu i odzyskaniu pełnej funkcji. Takie tejpowanie kciuka ułatwi mięśniom wyprostowanie, zgięcie czy odwiedzenie kciuka, kiedy są osłabione po długim unieruchomieniu czy przeciążeniu (np. Przy chorobie de Quervaina).
Biomechaniczne taśmy pozwalają także na regulowanie oporu i siły stabilizacji poprzez wzmocnienie aplikacji półsztywną taśmą ECO Tape lub PowerBand (powstaje ona przez naklejenie na siebie dwóch lub trzech warstw Dynamic Tape jeszcze przed aplikacją na ciało).
Aplikacja w chorobie de Querviana (bolesnym kciuku)
Wskazanie: ból w okolicy kciuka, zapalenie pochewki ścięgna, osłabienie lub zmęczenie po wyproście i odwiedzeniu kciuka, zapalenie stawu śródręczno-paliczkowego kciuka), dodatni wynik testu Finkelsteina
Cel biomechanicznego tapingu:
- wsparcie ekscentrycznej kontroli (wyhamowaniu ruchu) zgięcia
- wsparcie wyprostu i odwiedzenia kciuka
- odciążenie osłabionych tkanek miękkich (APL, EPB i EPL)
- zmniejszenie bólu
- wzmocnienie ścięgna, poprawa stabilizacji
- zwiększenie propriocepcji
- poprawa funkcji
Aplikacja krok po kroku:
pozycja wyjściowa: Skrócona – odwiedzenie promieniowe i niewielki wyprost nadgarstka; kciuk wyprostowany i odwiedzony.
przygotowanie taśmy: Taśma w kształcie litery „V” oraz taśma „I”
oklejanie:
- baza przyklejona na paliczku dalszym pierwszego palca dla zwiększenia ramienia dźwigni.
- Utrzymując pozycję kciuka i nadgarstka nakleić pasmo „od góry” wzdłuż ścięgien odwodziciela długiego kciuka i prostowników kciuka.
- Drugą część taśmy „V” również nakleić wzdłuż ścięgna prostowników kciuka. Energia sprężysta w taśmie zbierze i uniesie tkanki miękkie pomiędzy fragmentami taśmy w okolicy tabakierki anatomicznej (technika boxing)
- aby zwiększyć odciążenie można dodatkowo zebrać i unieść tkanki miękki i wzmocnić aplikację naklejając poprzecznie taśmę „I”. Dzięki temu, że Dynamic Tape rozciąga się we wszystkich kierunkach aplikacja nie ogranicza ruchomości.
Podsumowując
Taping kciuka ma szerokie zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu urazów i schorzeń w obrębie pierwszego palca. To, jaki tejpy na kciuk zastosujemy, zależy przede wszystkim od oczekiwanego efektu terapeutycznego oraz od stopnia nasilenia dolegliwości u pacjenta.
Najbardziej uniwersalnym rodzajem taśm są biomechaniczne tapy – mogą zapewnić stabilizację, odciążyć tkanki, zmniejszyć ból i skrócić czas potrzebny do regeneracji a do tego wspomóc wykonywanie ruchu i przyspieszyć odzyskiwanie sprawności funkcjonalnej.