Taping rehabilitacyjny to bardzo popularne narzędzie w rękach fizjoterapeuty. Taśmy fizjoterapeutyczne z powodzeniem stosowane są praktycznie w każdej dziedzinie rehabilitacji. Mogą stanowić samodzielny zabieg lub element szerszego programu terapii. Innowacyjny taping biomechaniczny oferuje to, co klasyczne plastrowanie i o wiele więcej! Stanowi dodatkowe narzędzie w rękach terapeuty i pozwala rozszerzyć warsztat terapeutyczny, tak aby jeszcze skuteczniej pomagać swoim pacjentom.
Biomechaniczne i kinezjologiczne taśmy na mięśnie różnią się od siebie w każdym obszarze – od właściwości, przez działanie, po sposób aplikacji. Z tego względu taping biomechaniczny i kinesiology taping to dwie zupełnie inne metody terapeutyczne.
Biomechaniczny taping vs. kinesiotaping
Klasyczne taśmy kinezjologiczne (unosząc skórę nad powięź) poprawiają ukrwienie i odżywienie tkanek, a także redukują obrzęki. Poza tym, poprzez wpływ na przewodnictwo nerwowe łagodzą, odczuwanie bólu. Jednak zakres potrzeb pacjentów często jest zdecydowanie większy! Biomechaniczne plastry rehabilitacyjne Dynamic Tape to innowacyjne narzędzie, które oferuje zdecydowanie szersze możliwości. Metoda ta skupia się zarządzeniu obciążeniem, biomechanice ruchu i funkcji. Dzięki temu od razu po naklejeniu aplikacji zauważalna jest poprawa sprawności i redukcja bólu. Docenią to szczególnie osoby prowadzące aktywny tryb życia czy uprawiające sport, które nie chcą rezygnować ze swoich codziennych zajęć.
Jak działają biomechaniczne plastry rehabilitacyjne?
Zadaniem tapingu rehabilitacyjnego jest zarządzanie obciążeniem działającym na ciało. Odpowiednie odciążenie tkanek pozwala na złagodzenie dolegliwości, takich jak ból, osłabienie czy pogorszenie funkcji. Jak to możliwe? Biomechaniczne taśmy fizjoterapeutyczne zapewniają mechaniczne wsparcie dla mięśni. Podczas wykonywania ruchu przejmują na siebie część pracy i odciążają osłabione czy uszkodzone tkanki. Działają jak zewnętrzny mięsień. Podczas rozciągania biomechaniczna taśma do tapingu ułatwia ekscentryczne hamowanie. W tym czasie gromadzi w sobie energię elastyczną, którą następnie wykorzystuje, aby wspierać pracę koncentryczną przy ruchu powrotnym. Co ważne – biomechaniczne plastry rehabilitacyjne nie zastępują pracy tkanek (jak przy klasycznym odciążeniu, np.w ortezie), a jedynie wspiera ją na tyle, aby poprawić funkcję i sprawność. Biomechaniczny plaster rehabilitacyjny pozwala także na modyfikacje i przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych, elastyczną stabilizację oraz korekcję postawy.Pierwsze efekty działania biomechanicznych taśm fizjoterapeutycznych, takie jak np. korekcja postawy, zaobserwujesz od razu po aplikacji. Jednak co istotne – plastry rehabilitacyjne Dynamic Tape pozwolą na osiągnięcie trwałej poprawy.
Biomechaniczny taping rehabilitacyjny – co daje?
Pozwala na zarządzanie obciążeniem – odciąża osłabione, przeciążone, czy uszkodzone tkanki, przejmując na siebie część pracy.
Mechanicznie wspomaga mięśnie i ułatwia wykonanie ruchu.
Ułatwia ekscentryczne wyhamowanie ruchu.
Zwiększa kontrolę nad ruchem i stabilizację.
Umożliwia modyfikację wzorców ruchowych i przywraca prawidłową biomechanikę.
Koryguje ustawienie elementów narządu ruchu.
Poprawia sprawność funkcjonalną.
Naturalnie redukuje poziom odczuwanego bólu.
Optymalizuje warunki do naturalnych procesów regeneracyjnych.
Zwiększa efektywność procesu rehabilitacji i przyspiesza powrót do sprawności.
Poprawia komfort i jakości życia.
Zmniejsza ryzyko nawrotu dolegliwości lub ponownego urazu.
Zalety tapingu biomechanicznego:
Istnieje wiele powodów, dla których terapeuci i pacjenci tak chętnie sięgają po plastry do tapingu. Do najczęściej wymienianych zalet należą:
Nieinwazyjność – biomechaniczna taśma zakładana jest zewnętrznie i nie ingeruje w ciało, dlatego może być stosowana także w przypadkach, kiedy należy wykluczyć farmakoterapię (np. w terapii przeciwbólowej).
Szybkie efekty, widoczne nawet bezpośrednio po aplikacji.
Działanie przez cały czas noszenia – terapia 24 h / dobę.
Łagodzenie dolegliwości bólowych.
Możliwość wpływu na zarządzanie obciążeniem, modyfikację wzorców ruchowych i poprawę funkcji.
Zwiększenie stabilizacji i kontroli nad ruchem bez ograniczenia mobilności czy rozleniwienia mięśni i więzadeł, jak ma to miejsce przy odciążeniu np. w ortezie.
Możliwość zastosowania jako samodzielnej metody lub elementu szerszego programu rehabilitacji.
Podtrzymanie efektów między sesjami u fizjoterapeuty i zwiększenie efektywności rehabilitacji.
Zabezpieczenie tkanek, np. przed przeciążeniem czy dalszym uszkodzeniem po urazie.
Łatwość wykonania aplikacji.
Krótki czas naklejenie i niewielki koszt terapii.
Dynamic Tape w praktyce
Dolegliwości, dysfunkcji, czy schorzeń, w jakich możesz zastosować biomechaniczne plastry rehabilitacyjne, jest bardzo wiele. Poniżej znajdziesz przykłady wskazań z podziałem na dziedziny. ORTOPEDIA:
asymetria ustawienia barków z rotacją wewnętrzną,
odzyskanie funkcji po unieruchomieniu gipsowym,
rotacja wewnętrzna / zewnętrzna uda,
dolegliwości związane z łukiem stopy,
hallux,
tendinopatie, np. łokieć tenisisty,
cieśń nadgarstka,
urazy mięśni, stawów i więzadeł,
ból pleców.
NEUROLOGIA:
opadająca stopa, np. po udarze mózgu,
niedowład dłoni,
porażenie przy uszkodzeniu nerwów obwodowych,
ucisk na nerwy, np. cieśń nadgarstka,
zaburzenia napięcia mięśniowego.
UROGINEKOLOGIA:
osłabienie mięśni brzucha,
ból lędźwi,
taping w ciąży,
taping po porodzie,
odciążenie brzucha ciążowego,
stabilizacja kresy białej,
stabilizacja ciała poprzez kontrolę postawy,
odciążenie i działanie przeciwbólowe na stawy obwodowe i kręgosłup,
stabilizacja spojenia łonowego w ciąży i łagodzenie bólu,
blizna po cesarskim.
PEDIATRIA – tejpy dla dzieci:
koślawe pięty,
koślawość i szpotawość kolan,
odstające łopatki,
wady postawy,
obniżone napięcie mięśniowe,
MPD,
spadające stopy,
uszkodzenie splotu ramiennego.
Certyfikowane szkolenie Dynamic Tape
Biomechaniczne plastry rehabilitacyjne oferują szerokie możliwości. Niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie się specjalizujesz, z pewnością okażą się przydatne w Twojej codziennej praktyce. Skuteczność biomechanicznego tapingu uzależniona jest od dobrej diagnostyki oraz prawidłowego doboru i wykonania aplikacji. Jeśli chcesz nauczyć się, jak naklejać biomechaniczne taśmy fizjoterapeutyczne i w pełni wykorzystać ich możliwości, weź udział w certyfikowanym kursie z Dynamic Tape. Szkolenie skierowane jest do fizjoterapeutów, lekarzy i osteopatów oraz studentów tych kierunków. Nie ma znaczenia czy masz już doświadczenie z innymi metodami plastrowania, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tapingiem. Dynamic Tape to innowacyjna metoda, zupełnie inna niż kinesiology taping czy sztywny taping, dlatego każdy wyniesie ze szkolenia nowego umiejętności. Po więcej informacji o kursie, jego zakresie i planie przejdź do zakładki “Szkolenia”.