Tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy: kiedy i komu pomogą? Jak naklejać?
Ból pleców w odcinku lędźwiowym to przykra dolegliwość, która dotyka osób w każdym wieku. Jest tak powszechny, że zyskał miano choroby cywilizacyjnej. Nie tylko dostarcza nieprzyjemnych odczuć, ale i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Gdy utrzymuje się przez długi czas, może nawet wyłączyć z pracy zawodowej czy aktywności sportowej. Co na ból pleców na dole? Jeśli chcesz w naturalny sposób złagodzić ból i napięcie, sięgnij po tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy. Z tego artykułu dowiesz się jak działają, dla kogo są i jak naklejać tejpy na lędźwie.
Odcinek lędźwiowy pleców: podstawowe informacje
Odcinek lędźwiowy to dolna część kręgosłupa, która utrzymuje większą część ciężaru ciała. Złożony jest z 5 masywnych kręgów (L1-L5), do których przyczepiają się mięśnie i więzadła. Dzięki niemu możliwe jest stanie, chodzenie, bieganie, czy podnoszenie.
Fizjologicznie odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest lekko wygięty w łuk skierowany do przodu (w stronę brzucha) – krzywiznę tę nazywamy lordozą lędźwiową. Przez jego środek biegną nerwy rdzeniowe kolejno wychodzące pomiędzy poszczególnymi kręgami, które unerwiają dolne mięśnie pleców, pośladków i nóg. Sam kręgosłup lędźwiowy (jak i inne jego odcinki) stabilizowany jest przez głęboko położone więzadła oraz liczne warstwowo ułożone mięśnie.
Do odcinka lędźwiowego kręgosłupa przyczepiają się mięśnie, które odpowiadają
za wykonywane w nim ruchy (a także w połączeniu z innymi stawami, np. biodrami) i stabilizację. Są to przede wszystkim mięśnie: najszersze grzbietu, prostowniki grzbietu, czworoboczne lędźwi i biodrowo-lędźwiowe.
Zalety stosowania tejpów na plecy na odcinek lędźwiowy
Taping kręgosłupa lędźwiowego to naturalna i nieinwazyjna metoda terapeutyczna, dzięki czemu stanowi doskonałą alternatywę do farmakologicznych środków przeciwbólowych i rozluźniających. Sprawdza się zarówno w doraźnych dolegliwościach bólowych, jak i przy przewlekłych schorzeniach.
Tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy działają 24h/dobę – przez cały czas, gdy są noszone. Z tego względu mogą być stosowane jako samodzielny zabieg lub element szerszego procesu rehabilitacji, pomiędzy wizytami u fizjoterapeuty.
Redukcja bólu
Pierwszym efektem, jaki zauważysz po naklejeniu tejpów na plecy na odcinek lędźwiowy, będzie wyraźne złagodzenie dolegliwości bólowych. W zależności od czynnika powodującego ból (np. ucisk na nerwy, przeciążenie mięśni, czy stłuczenie okolicy lędźwi) do jego łagodzenia wykorzystywane są różne mechanizmy działania tapingu pleców. Może to być odbarczenie uciśniętych struktur, poprawa krążenia i redukcja obrzęku, obniżeniem aktywności receptorów bólowych, czy odciążenie przeciążonych mięśni i wsparcie ich pracy.
Odciążenie i rozluźnienie napiętych mięśni
Nieprawidłowe napięcie mięśni leży u podstawy bólu pleców, wielu zaburzeń funkcjonalnych, czy nieprawidłowej postawy. Tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy wykorzystywane są do jego normalizacji. Ich działanie dopasowywane jest do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Tejpy na lędźwie pozwalają m.in. odciążyć osłabione i przeciążone mięśnie, ułatwiając im wykonanie pracy takiej jak utrzymanie stabilnej postawy podczas stania, czy wyprost po schyleniu się po przedmiot z podłogi. W ten sposób nie tylko poprawiają funkcjonowanie, ale i dają mięśniom czas na odpoczynek i regenerację. Plastry na kręgosłup lędźwiowy przynoszą także ulgę w napięciu, łagodząc ból i uczucie sztywności.
Poprawa krążenia krwi i limfy
Tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy po naklejeniu unoszą skórę nad powięź, zwiększając przestrzeń między nimi. Pomiędzy nimi znajdują się naczynia krwionośne i limfatyczne, odpowiadające za prawidłowe odżywienie okolicznych tkanek. Niedożywione i niedotleniane tkanki stają się niewydolne, a przy tym pojawia się ból.
Taping lędźwiowy zwiększa przestrzeń między tkankami, co pozwala na zmniejszenie ucisku na drobne naczynia. W efekcie ułatwia to swobodny przepływ płynów i poprawę krążenia. Dodatkowo do tkanek dociera więcej tlenu i składników odżywczych, co poprawia ich kondycję i łagodzi dolegliwości bólowe.
Na jakie dolegliwości pomaga taping odcinka lędźwiowego?
Niestety nie ma cudownego środka, który będzie odpowiedni dla każdego i pomoże na wszystkie dolegliwości. Dotyczy to także tapingu odcinka lędźwiowego. Jeśli zastanawiasz się, na co pomagają tejpy na kręgosłup lędźwiowy i kiedy warto z nich skorzystać, to poniżej znajdziesz ich najczęstsze zastosowania.
Przewlekłe bóle pleców
Najczęstszym z powodów, który skłania pacjentów i fizjoterapeutów do sięgania po plastry na kręgosłup lędźwiowy, jest przewlekły ból dolnej części pleców. Ze względu na tak obecnie powszechny siedzący tryb życia (np. związany z wielogodzinną pracą przy komputerze) i niedostateczną ilość aktywności dotyka on coraz to młodszych osób, a nawet dzieci.
Jeśli ból pleców w odcinku lędźwiowym pojawia się często i utrzymuje przez długi czas, prowadzi do dalszego ograniczenia aktywności, a przez to nasilenia dolegliwości. Tak błędne koło się zamyka. Nieleczony przewlekły ból pleców może prowadzić do obniżenia sprawności, a nawet depresji.
Tejpy na odcinek lędźwiowy kręgosłupa umożliwiają przerwanie wspomnianego błędnego koła bólu i stopniowy, a jednocześnie bezpieczny powrót do aktywności. Nie tylko łagodzą ból i sztywność, ale i wspomagają podczas ruchu i zabezpieczają przed nasileniem dolegliwości, np. przy niekontrolowanym ruchu.
Wady postawy
Kolejną grupą problemów, w których pomocne są tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy, są wady postawy związane z zaburzeniami w obrębie krzywizn kręgosłupa. Najczęściej do czynienia mamy z hiperlordozą lub hipolordozą. Spotkać możemy się także ze skoliozą – głównie u dzieci lub osób dorosłych zmagających się z rwą kulszową (tzw. skolioza reflektoryczna, czyli skrócenie mięśni w odruchu obronnym przed bólem).
Hiperlordoza lędźwiowa to nadmierne wygięcie w tym odcinku kręgosłupa, związane z osłabieniem i rozciągnięciem mięśni brzucha, przy jednoczesnym nadmiernym napięciu i mięśni w dole pleców, któremu towarzyszy skrócenie ich długości. W tym przypadku tejpy na odcinek lędźwiowy umożliwiają ich rozluźnienie, przywracając prawidłową długość. Dzięki temu łagodzą ból, poprawiają postawę i zwiększają efektywność ćwiczeń.
Z kolei hipolordoza dotyczy spłaszczenia łuku w odcinku lędźwiowym, co również jest zjawiskiem niekorzystnym. Najczęściej jego przyczyną jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i niedostateczna ilość ruchu. Przy hiperlordozie mięśnie przykręgosłupowe są nadmiernie rozciągnięte i osłabione. Przez to nie są w stanie w pełni wypełniać swojej funkcji, którą jest stabilizacja kręgosłupa. Hipolordoza sprawia, że podczas poruszania ciężar ciała jest nieprawidłowo rozłożony, a kręgosłup nie amortyzuje wstrząsów we właściwy sposób. W przypadku hipolordozy tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy odciążają osłabione mięśnie i wspomagają ich pracę. Dzięki temu ułatwiają wykonanie zgięcia (np. podczas skłonu) i wyprost, a także poprawiają stabilizację kręgosłupa. W ten sposób poprawiają postawę, zmniejszają dolegliwości bólowe i poprawiają codzienne funkcjonowanie.
W przypadku skoliozy mamy do czynienia z patologicznym, łukowatym wygięciem kręgosłupa do boku. W takiej sytuacji tejping na odcinek lędźwiowy ma za zadanie normalizację napięcia mięśniowego (wzmocnienie po stronie łuku i rozluźnienie po stronie wklęsłej) w celu zwiększenia efektywności ćwiczeń.
Rekonwalescencja po urazach
Tejpy na plecy na kręgosłup lędźwiowy mają zastosowanie także po urazach, np. w wyniku upadku, czy stłuczki samochodowej. W zależności od dolegliwości taping pleców może mieć tu różne zadania. Dla przykładu przy stłuczeniach będzie zmniejszać obrzęk i przyspieszać wchłanianie krwiaka, a przez to łagodzić ból. Z kolei przy naciągnięciu mięśni odciąży osłabienie struktury i wesprze ich pracę, a także zabezpieczy przed dalszym uszkodzeniem tkanek i nasileniem dolegliwości.
Tejpy na plecy w ciąży
Taping odcinka lędźwiowego to popularna metoda terapii także u przyszłych mam. Jest naturalnym i nieinwazyjnym rozwiązaniem, dzięki czemu – w przeciwieństwie do niektórych środków farmakologicznych, może być bezpiecznie stosowany w czasie ciąży.
Podczas ciąży wraz z rosnącym brzuchem przesuwa się środek ciężkości, przez co mięśnie dolnej części pleców muszą wykonać o wiele większą pracę podczas chodzenia czy stania. W konsekwencji tego pojawia się ich zmęczenie, przeciążenie i ból. Tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy przejmują na siebie część pracy, odciążając przepalone mięśnie i wspomagając ich funkcję. Efektem tego jest ulga od bólu i napięcia.
Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie “Taping brzucha w ciąży – czym jest i jak naklejać tejpy.”
Taping odcinka lędźwiowego dla sportowców
Po tejpy na ból pleców sięgają także sportowcy. Częste treningi i zawody wymagają od zawodników ogromnego wysiłku i prowadzą do znacznych przeciążeń, które odbijają się także na mięśniach pleców i powodują ból. Niektóre dyscypliny (takie jak gry zespołowe czy sporty walki) niosą ze sobą również ryzyko upadków i urazów, w tym w obrębie dolnej części pleców.
Taping lędźwiowy wspiera osłabione i przeciążone tkanki, dzięki czemu łagodzi dolegliwości bólowe. Umożliwia mięśniom prawidłowe funkcjonowanie, co jest niezwykle ważne nie tylko pod względem zdrowotnym, ale i sportowym. Poza tym taping kręgosłupa ma także działanie profilaktyczne. Odpowiednio naklejony przed treningiem zmniejsza ryzyko przeciążeń i urazów. Polecany jest szczególnie dla osób, które doświadczyły wcześniej kontuzji pleców, w celu zapobiegania ponownym uszkodzeniom i nawrotom dolegliwości bólowych.
Rodzaje tejpów i ich właściwości
Do tejpowania odcinka lędźwiowego zazwyczaj wykorzystywane są elastyczne taśmy, wśród których wyróżniamy plastry kinezjologiczne i biomechaniczne. Różnią się one od siebie właściwościami, sposobem aplikacji i zastosowaniem. To, jakie tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy należy wybrać, zależy od dolegliwości pacjenta i tego, jaki cel chcemy osiągnąć.
Kinesio taping
Kinesiotaping lędźwiowy to metoda, która korzysta z klasycznych taśm kinezjologicznych. Wykonane są zazwyczaj z bawełnianej tkaniny o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry. Rozciągają się na długość od około 140%, a po wewnętrznej stronie pokryte są hipoalergicznym klejem.
Po naklejeniu na ciało kinesiotaping lędźwiowy unosi skórę nad powięź, zwiększając przestrzeń między nimi. W ten sposób poprawia lokalne krążenie umożliwiając dostarczanie większej ilości składników odżywczych i tlenu do tkanek. Dzięki temu są one zdrowsze i bardziej wydajne. Poprawie ulega także przepływ limfy, co jest przydatne przy obrzękach i stłuczeniach (są one szybciej usuwane). Kinesiotaping lędźwiowy może także zostać wykorzystany do obniżenia napięcia i rozluźnienia powierzchownych warstw mięśni.
Wszystkie te mechanizmy sprawiając, przyczynia się do łagodzenia dolegliwości bólowych.
Kinesiotaping lędźwiowy polecany jest do redukcji obrzęków i krwiaków w okolicy żeber i lędźwi, lokalnej poprawy krążenia i odżywienia tkanek oraz rozluźnienia płytko położonych mięśni (głównie prostowniki grzbietu).
Biomechaniczny taping
Biomechaniczny taping to innowacyjna metoda plastrowania, zupełnie inna niż kinesiotaping. Korzystając z unikatowych taśm biomechanicznych, Dynamic Tape umożliwia zarządzanie obciążeniem działającym na mięśnie pleców i odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Plastry Dynamic Tape wyróżniają wyjątkowe właściwości wiskoelastyczne. Nie tylko rozciągają się na długość (i to do ok. 220% długości początkowej), ale i we wszystkich kierunkach. Dzięki temu współpracują z mięśniami w każdej płaszczyźnie ruchu i nie ograniczają go w żadnym zakresie (chyba że taki jest cel aplikacji). Poza tym biomechaniczne tejpy na lędźwie zachowują się jak lina bungee – podczas rozciągania magazynują energię elastyczną, aby następnie przekształcić ją w energię kinetyczną i ułatwić pracę koncentryczną podczas ruchu powrotnego. Dla przykładu – podczas schylania Dynamic Tape rozciąga się i zbiera energię, a następnie przejmuje na siebie cześć pracy i ułatwia wyprost. Jest to niezwykle pomocne przy osłabieniu, przesileniu czy naciągnięciu mięśni. Dzięki temu, że plastry na plecy na odcinek lędźwiowy odciążają mięśnie, to dają im czas na odpoczynek i regenerację. Jednocześnie przynoszą ulgę od bólu i napięcia i poprawiają codzienne funkcjonowanie.
Jeśli zatem zależy ci na natychmiastowej uldze od bólu i napięcia, odciążeniu mięśni, wsparciu podczas ruchu i poprawie funkcji, dobrym rozwiązaniem będzie biomechaniczny taping lędźwiowy.
Jak przykleić tejpy na kręgosłup lędźwiowy?
Zastanawiasz się, jak nakleić biomechaniczne tejpy na plecy w odcinku lędźwiowym? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Prawidłowy dobór aplikacji zawsze zależy od indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta oraz celów terapeutycznych. Dlatego aplikacja zawsze powinna być poprzedzona odpowiednią diagnostyką.
Poniżej znajdziesz przykładową aplikację na odcinek lędźwiowy przy wykorzystaniu taśm Dynamic Tape, wraz ze wskazówkami jak nakleić tejpy na plecy. Celem aplikacji jest odciążenie mięśni prostowników oraz ułatwienie wykonania wyprostu. Efektem takiego naklejenia tejpów na lędźwie jest także rozluźnienie napięcia mięśni i złagodzenie dolegliwości bólowych.
Przygotowanie taśmy
Dwa pasma taśmy Dynamic Tape Black Tattoo 7.5 cm, o długości od szczytu kości krzyżowej do okolicy dolnych kręgów piersiowych.
Pozycja wyjściowa
W leżeniu na brzuchu, w lekkim przeproście. Jeśli pacjent nie może sam przyjąć takiej pozycji (np. na dłoniach czy łokciach) lub jest do dla niego niekomfortowe, warto wykorzystać wałek (pod klatką piersiową) lub skorzystać z regulowanej kozetki (uniesienie do góry).
Wykonanie aplikacji
1. Naklej bazę bez napięcia na kości krzyżowej (na wysokości kolca biodrowego tylnego górnego) po stronie rwy kulszowej.
- Ściągnij tkanki z bazą w dół, a wolną część biomechanicznego plastra lekko rozciągnij i naklej wzdłuż m. prostownika grzbietu, omijając kręgosłup.
- Doklej bazę końcową całkowicie bez napięcia.
- Powtórz te same kropki po drugiej stronie.
Aby odpowiednio wykonać aplikację, koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem – Wskazówki do wykonania aplikacji.
Kurs z tapingu biomechanicznego
Zainteresował cię temat biomechanicznego tapingu i chcesz dowiedzieć się więcej? Weź udział w certyfikowanym szkoleniu Dynamic Tape i poznaj pełen wachlarz możliwości, jakie daje biomechaniczne plastrowanie.
Szkolenie dedykowane jest dla fizjoterapeutów, osteopatów i lekarzy, a także studentów tych kierunków. Nie ma znaczenia czy chcesz zacząć pracę z tapingiem, czy odbyłeś już inne szkolenia. Biomechaniczny taping to zupełnie inna metoda niż kinesiotaping, dlatego każdy uczestnik wyniesie z kursu nowe umiejętności.
FAQ:
-
Jak długo mogę nosić tejp na plecach?
Zazwyczaj tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy utrzymują się od 3 do 5 dni. Jeśli jednak wcześniej pojawi się swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie pod plastrami (i w ich okolicy), należy od razu je zdjąć. Plastry należy usunąć przed tym czasem także, jeśli zaczną się odklejać i nie spełniają już swojej funkcji.
-
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tejpów na plecach?
Taping pleców jest bezpieczny i nieinwazyjny. Jednak jak przy każdej metodzie terapeutycznej istnieją pewne ograniczenia co do jego stosowania. Do przeciwwskazań zaliczamy: wszelkiego rodzaju uszkodzenia, owrzodzenia, czy stany zapalne skóry w miejscu aplikacji, ostra faza reumatyzmu, niewydolność krążenia w stadium III lub IV, łuszczyca (tylko w miejscu zajętym chorobowo), świeże blizny pooperacyjne (przed zaślepieniem) oraz niedawno wykonane tatuaże.
-
Czy tejpowanie zastępuje wizytę u fizjoterapeuty?
Taping odcinka lędźwiowego może być wykorzystywany jako samodzielny zabieg lub element programu rehabilitacji, stosowany pomiędzy wizytami u fizjoterapeuty. Jednak w każdym przypadku decyzja powinna zostać podjęta po konsultacji z wykwalifikowanym terapeutą, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę.
-
Czy tejp można naklejać samodzielnie w domu?
Aplikacja tapingu zawsze powinna być dobrana do indywidualnego stanu pacjenta i jego potrzeb. Z tego względu zalecane jest, aby po odpowiedniej diagnostyce została ona dobrana i wykonana przez wykwalifikowanego terapeutę. Jeśli jednak zdecydujesz się samodzielnie naklejać taping lędźwiowy w domu, wybierz gotową aplikację pre-cut Posture Pals Box.
-
Czy istnieje ryzyko alergii na klej używany w tejpach?
Tejpy na plecy na odcinek lędźwiowy pokryte są hipoalergicznym klejem. Dzięki temu w 99,9% przypadków nie występują reakcje alergiczne. Niemniej jednak przed naklejeniem aplikacji warto przeprowadzić szybki test na alergię w celu jej wykluczenia.