Tejpy na plecy – kiedy i jak naklejać?
Ból pleców jest tak powszechny, że zyskał miano choroby cywilizacyjnej. Prawdopodobnie większość z nas doświadczy go przynajmniej raz w życiu. Jednak bardzo duża grupa ludzi, w tym osób młodych, zmaga się z nim przez dłuższy czas, a nawet na co dzień. Tejpy na plecy to łatwo dostępna i nieinwazyjna metoda, która szybko i skutecznie przynosi ulgę od bólu i napięcia, nawet przy przewlekłych dolegliwościach. Dzięki temu poprawia sprawność i zwiększa komfort życia. Dowiedz się, co dają i kiedy warto stosować tejpy na plecy.
Tejpy na plecy – co dają?
Tejpy na plecy to prosta i nieinwazyjna metoda terapii 24h/dobę. Polega ona na naklejeniu na ciało elastycznych taśm w określony sposób, tak aby osiągnąć zamierzony efekt.. Tejpy na odcinek lędźwiowy, piersiowy czy szyjny szybko i skutecznie poprawiają odżywienie tkanek, zmniejszają napięcie i łagodzą dolegliwości bólowe. Dzięki temu stanowią doskonałą alternatywę dla środków farmakologicznych, a przy tym nie wywołują skutków ubocznych.
Taśmy do tapingu mogą także odciążać przeciążone mięśnie, a nawet wspomagać ruch, ułatwiając jego wykonywanie i codzienne czynności. Z tego względu po tejpy na plecy chętnie sięgają zarówno osoby, które odczuwają ból pleców, jak i te, które chcą uniknąć nawrotu dolegliwości, np. podczas cięższej pracy fizycznej. Taping kręgosłupa lędźwiowego lub innych jego odcinków jest także z powodzeniem stosowany przez sportowców narażonych na urazy i przeciążenia.
Wspomaganie procesu rehabilitacji
Tejpy na kręgosłup szyjny, piersiowy, czy lędźwiowy to skuteczne narzędzie w rękach fizjoterapeuty. Mogą być wykorzystywane w formie samodzielnego zabiegu lub wspomagająco, jako element szerszego procesu rehabilitacji. Są także doskonałym sposobem na podtrzymanie i wzmocnienie efektów pomiędzy wizytami w gabinecie.
Taśmy na plecy działają przez cały czas, kiedy są noszone – 24 godziny na dobę. Polecane są na ostry i intensywny ból pleców, także taki, który promieniuje do kończyny górnej lub nogi (np. taping na rwę kulszową). Sprawdzą się także po upadku czy urazie. Tejpy na ból pleców w naturalny sposób łagodzą dolegliwości, dzięki czemu mogą zastąpić farmakologiczne środki przeciwbólowe lub pomóc ograniczyć ich ilość.
Tejpy na plecy, w zależności od sposobu naklejenia:
- łagodzą ból,
- zmniejszają obrzęki i krwiaki przy urazach,
- rozluźniają i obniżają napięcie mięśniowe,
- uwalniają uciśnięte nerwy,
- poprawiają ukrwienie, a dzięki temu odżywienie tkanek,
- wspomagają osłabione mięśnie,
- ułatwiają poruszanie i wykonywanie codziennych czynności,
- przyspieszają powrót do sprawności.
Redukcja bólu i napięcia mięśniowego pleców
Tejpy na kręgosłup lędźwiowy, piersiowy czy szyjny z pewnością docenią osoby, które skarżą się na przewlekły ból kręgosłupa. Zarówno spowodowanym przeciążeniem wynikającym z pracy fizycznej, jak i związanym z siedzącym trybem życia, czy wielogodzinną pracą przy komputerze. A to ze względu na ich zdolność do szybkiego i efektywnego łagodzenia dolegliwości.
W zależności od zastosowania tejpy na plecy mogą obniżyć napięcie mięśni lub przejąć na siebie część ich funkcji i obciążenia. W obu przypadkach stwarzają warunki do odpoczynku i regeneracji. Poza tym tejpy na ból pleców poprawiają krążenie i odżywienie tkanek. Wspólnym efektem tych działań jest złagodzenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie i poprawa postawy.
Poprawa krążenia i elastyczności mięśni
Jeśli Twoje mięśnie są mało elastyczne, a ty odczuwasz sztywność, to tejpy na plecy mogą być rozwiązaniem dla Ciebie. Po naklejeniu na ciało tejpy na plecy unoszą skórę nad powięź, co zwiększa przestrzeń między nimi. Dzięki temu krew sprawniej przepływa przez drobne naczynia krwionośne i dostarcza do tkanek więcej tlenu i składników odżywczych. Uzyskane w ten sposób lepsze odżywienie poprawia kondycję tkanek i ich wydolność. Jednak to nie wszystko. Zwiększenie przestrzeni wpływa także na odbarczenie nerwów, które regulują napięcie mięśni oraz ich funkcję. To połączone działanie sprawia, że aplikacja tapingu w krótkim czasie może zwiększyć elastyczność twojego ciała i pomóc ci pozbyć się uczucia sztywności, a przez to poprawić mobilność.
Jakie problemy można łagodzić stosując tejpy na plecy?
Jak już wspomniałam, tejpy na plecy mogą pomóc ci przy licznych dolegliwościach o różnym charakterze. Sprawdzają się zarówno przy ostrych stanach, jak i przewlekłych dolegliwościach, a także w profilaktyce nawrotu kontuzji. Poniżej znajdziesz najczęstsze zastosowania tapingu odcinka lędźwiowego, piersiowego i szyjnego kręgosłupa.
Leczenie bólu pleców i kręgosłupa
Do najczęstszych sytuacji, w których pacjenci i fizjoterapeuci sięgają po tejpy na plecy, z pewnością należą bóle kręgosłupa i mięśni grzbietu oraz szyi. Zmagają się z nimi zarówno osoby starsze, jak i młodsze. W ostatnim czasie obserwujemy, że ból pleców pojawia się w coraz młodszym wieku, nawet u dzieci i nastolatków.
Tejpy na plecy to skuteczna metoda, która szybko przynosi ulgę od bólu kręgosłupa i napięcia. Odpowiednio naklejone plastry odciążają przeciążone mięśnie i pozwalają im się zrelaksować. Przykładem aplikacji, które przynoszą szybką ulgę, będą np. tejpy na ból w dolnej części pleców czy piekący ból pleców na wysokości łopatek.
Poza tym tajpy na plecy na kręgosłup piersiowy czy inne odcinki odbarczają uciśnięte naczynia krwionośne i nerwy. W ten sposób poprawiają odżywienie tkanek, co dodatkowo łagodzi odczucia bólowe. Takie odbarczenie nerwów jest także niezwykle pomocne przy ucisku na korzenie nerwowe, których objawem jest drętwienie kończyn i promieniujący ból.
Poprawa postawy ciała
Kolejnym wskazaniem do tapingu kręgosłupa jest poprawa postawy ciała. Praca w pozycji siedzącej, mała aktywność fizyczna czy pochylanie się nad smartfonem nie sprzyjają naszej postawie. Wpływają na osłabienie mięśni grzbietu, czego efektem jest garbienie się oraz ból pleców w środkowej części kręgosłupa. Może pojawić się także spłaszczenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej lub szyjnej, czyli naturalnego wygięcia kręgosłupa w tych odcinkach w lekki łuk. Z kolei zmiana ustawienia kręgosłupa prowadzi do nieprawidłowej sylwetki i przeciążeń, czego efektem po pewnym czasie będzie pojawienie się bólu i innych dysfunkcji.
W korekcji postawy najczęściej stosowane są tejpy na plecy na odcinek piersiowy, które umożliwiają natychmiastową poprawę ustawienia sylwetki. Tejpy na okrągłe plecy już bezpośrednio po ich naklejeniu stymulują cofnięcie łopatek i ograniczają garbienie się. A jak naklejać tejpy na plecy? W celu poprawy postawy polecane są np. gotowe aplikacje PosturePals X. Zostały one stworzone tak, aby umożliwić szybkie i wyjątkowo proste wykonanie aplikacji – nawet przez osoby, które nie mają doświadczenia w tapingu. Wystarczy nakleić ich środkową część pomiędzy łopatkami, przyjąć skorygowaną postawę i dokleić pozostałe ramiona zgodnie z załączoną instrukcją.
Wsparcie w leczeniu skoliozy
Skolioza to schorzenie, w którym obserwujemy skrzywienie kręgosłupa o charakterystycznym kształcie. Może ona być jednołukowa (w kształt „C“) lub dwułukowa (w „S“). Skolioza zazwyczaj swój początek ma w okresie dziecięcym, jednak krzywy kręgosłup może być pozostałością w dalszym dorosłym życiu. Im wcześniej zastosowane leczenie, tym większe szanse na dobre efekty terapeutyczne i redukcję skrzywienia kręgosłupa.
Podstawą postępowania fizjoterapeutycznego w tym przypadku są ćwiczenie korekcyjne. Należą do nich m.in. rozciąganie kręgosłupa po stronie przykurczonej oraz wzmacnianie rozciągniętych mięśni po stronie łuku. W przypadku skrzywienia kręgosłupa plastry na plecy mają działanie wspomagające, ukierunkowane na te same cele co ćwiczenia. Ułatwiają rozluźnienie napiętych tkanek po skróconej stronie, a wzmacniają i stymulują mięśnie po stronie wygięcia. Tejpy na plecy przy skoliozie naklejane są po zakończeniu sesji z fizjoterapeutą w celu podtrzymania osiągniętych efektów, a także ich wzmocnienia pomiędzy spotkaniami.
Redukcja bólu spowodowanego urazami
Jak już wiesz, plastry naklejane na mięśnie przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych. Mają także zastosowanie przy urazach w obrębie pleców. Może to być zarówno stłuczenie po upadku, jak i uraz więzadeł doznany w wyniku wypadku samochodowego (np. Whiplash – tzw. „smagnięcie biczem” po szarpnięciu głową w przód i w tył przy uderzeniu od tyłu auta).
W pierwszym przypadku (ubicia) często mamy do czynienia z siniakami i / lub obrzękiem oraz związanym z nimi zaburzeniem krążenia krwi i limfy. W tej sytuacji tejpy na plecy naklejane są w celu zmniejszenia ucisku na naczynia, a przez to poprawy lokalnego krążenia i przepływu płynów. W efekcie zmniejsza się stan zapalny i obrzęk, a krwiak ulega szybszemu wchłanianiu. Dzięki temu zmniejsza się także ucisk na nerwy i receptory bólowe. W ten sposób tejpy na ból pleców łagodzą dolegliwości i przyspieszają rekonwalescencję.
Redukcja bólu pleców u kobiet w ciąży
W ostatnich latach tejpy na plecy zyskały bardzo dużą popularność wśród kobiet w ciąży. Związane jest to nie tylko z ich łatwą dostępnością i szybkim efektem, ale także z naturalnym działaniem, pozbawionym skutków ubocznych. Tejpy na ból pleców w ciąży mogą być w pełni bezpiecznie stosowane przez przyszłe mamy. Dzięki temu stanowią doskonałą alternatywę dla działań niewskazanych w tym okresie, takich jak farmakologiczne leki przeciwbólowe czy niektóre zabiegi fizykalne.
W zależności od potrzeb tejpy na plecy w ciąży mogą np. rozluźnić spięte mięśnie (np. tejpy na odcinek szyjny), czy odciążyć przeciążone i niewydolne struktury, przejmując na siebie część ich pracy (np. taping na ból pleców w środkowej części kręgosłupa spowodowany obciążeniem powiększonego biustu). Z kolei taping lędźwiowy pomaga w ustabilizowaniu tego odcinka i zabezpiecza przed zbytnim wygięciem kręgosłupa, związanym z przesunięciem środka ciężkości wraz z rosnącym brzuchem. Takie odciążenie i wzmocnienie jest szczególnie pomocne, gdy bóle kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego utrzymują się przez dłuższy czas lub promieniują do nogi (tzw. rwa kulszowa).
Kiedy nakleja się tapy na plecy?
Wiesz już, na co pomagają tejpy na plecy. Możesz także zastanawiać się, kiedy warto rozważyć ich naklejenie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od celu tapingu oraz twoich odczuć czy dolegliwości. Ogólnie można wyszczególnić 4 podstawowe grupy sytuacji, kiedy nakleja się plastry na plecy.
-
- Przed treningiem – w celu zwiększenia elastyczności mięśni, jako profilaktyka przeciążeń i urazów.
- Przy przeciążeniu – dla odciążenia mięśni w celu złagodzenia dolegliwości bólowych i stworzenia warunków do ich sprawnej regeneracji (np. po długim staniu, ciężkiej pracy fizycznej, czy treningu).
- Po urazie – np. stłuczeniu po upadku, czy naciągnięciu. Tejpy na plecy redukcją obrzęk i stan zapalny, a także poprawiają odżywienie tkanek, co łagodzi ból i przyspiesza procesy naprawcze. Poza tym tejpy na plecy zabezpieczają tkanki przed dalszym uszkodzeniem.
- Na co dzień, w celu zarządzania bólem pleców – przy przewlekłym bólu kręgosłupa i mięśni taping zapewnia odciążenie, rozluźnienie i złagodzenie dolegliwości. Poza tym jego zadaniem jest ograniczenie uczucia sztywności, a przez to poprawa mobilności i sprawności.
Techniki naklejania tejpów na plecy
Tak jak zastosowań tapingu jest wiele, tak i (w zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć) korzystać można z różnych technik naklejania tejpów na plecy. Właściwy sposób powinien zostać dobrany przez wykwalifikowanego terapeutę na bazie wcześniejszego badania i indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Do najczęstszych sposobów naklejania tejpów na plecy należą:
- Technika obniżająca napięcie mięśni – stosowana przy mocnym uczuciu spięcia, sztywności, czy przykurczach. Sprawdza się także przy skoliozach.
- Technika odciążająca (wspomagająca pracę mięśni) – stosowana przy osłabieniu mięśni i ich funkcji, np. w wyniku przeciążenia, urazów, ucisku na nerwy rdzeniowe, czy przewlekłych dolegliwościach bólowych.
- Technika boxing (na bolesny punkt) – pomocna przy szczególnie bolesnych obszarach lub tzw. punktach spustowych. Poprzez mocne uniesienie tkanek zapewnia zwiększone przekrwienie tkliwego obszaru i silniejsze działanie przeciwbólowe.
- Taping na ograniczenie bolesnego zakresu ruchu – najczęściej jest to taping odcinka lędźwiowego przy bolesnym ruchu zgięcia w stanie ostrym lub podostrym (np. po urazie czy dyskopatii). W takiej sytuacji celowo ogranicza się zakres zgięcia, tak aby zapobiec prowokowaniu bólu czy uszkodzeniu tkanek.
- Taping limfatyczny – poprawia pracę układu krążeniowo-limfatycznego, dzięki czemu redukuje obrzęki i przyspiesza wchłanianie krwiaków (np. po wypadku czy operacji).
Jak aplikować tejpy krok po kroku?
1. Przygotowanie wybranego obszaru pleców
Zanim fizjoterapeuta naklei tejpy na plecy, musi odpowiednio przygotować skórę do zabiegu. Jest to bardzo ważny etap, który warunkuje dobre związanie kleju z ciałem, a także pomaga uniknąć podrażnień.
2. Dobór odpowiedniego kształtu tejpa
Kształty, w jakie wycinane są tejpy na plecy, nie są przypadkowe. Każdy z nich, w połączeniu z odpowiednią techniką aplikacji, ma inne zastosowanie i działanie. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych wariantów, jednak większość z nich stosowana jest w kinesiotapingu.
- Kształt I – uniwersalny.
- Kształt Y – przy dolegliwościach bólowych, na obniżenia napięcia mięśni.
- Kształt X – do korekcji powięziowej.
- Kształt wachlarz – aplikacje przeciwobrzękowe (taping limfatyczny).
- Kształt gwiazda – przy bolesnych punktach, wymagających mocnego obciążenia i przekrwienia.
3. Oczyszczenie i osuszenie skóry
Przed aplikacją należy oczyścić skórę z potu, sebum i resztek kosmetyków. W tym celu najlepiej umyć ją wodą z mydłem lub przemyć za pomocą specjalnego płyny do oczyszczania skóry i dokładnie osuszyć. Jeśli na ciele znajduje się zbyt mocne owłosienie, warto wcześniej je usunąć (najlepiej trymerem).
Najlepsze praktyki aplikacji tejpów
Fizjoterapeuta, który chce zapewnić swoim pacjentom jak najlepsze efekty, naklejając tejpy na plecy, musi pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jakich? Już odpowiadam.
Dobór odpowiedniego rodzaju tapa do konkretnego problemu.
Nie wszystkie taśmy do tapingu są sobie równe. Różnią się zarówno pod względem właściwości (takich jak rozciągliwość), jak i sposobu nakładania oraz działania. Na przykład, sztywne tejpy na plecy całkowicie blokują ruch, a ich celem jest przede wszystkim stabilizacja i ochrona przed dalszym uszkodzeniem.
Z kolei elastyczne taśmy na mięśnie zapewniają większą swobodę ruchu, jednocześnie wpływając na napięcie mięśni oraz łagodząc dolegliwości bólowe. Dla przykładu – taśma do kinesiotapingu może być zastosowana, aby usprawnić krążenie i zredukować obrzęk. Z kolei biomechaniczne tejpy na plecy zapewnią mocne odciążenie i mechaniczne wsparcie dla mięśni, dzięki czemu nie łagodzą ból, a także poprawiają postawę.
Dobór długości i siły naciągnięcia tapa
Nie bez znaczenia jest także właściwa długość taśmy na mięśnie. Każdorazowo jest ona indywidualnie dopasowana do danej osoby i sposobu naklejenia. Nawet pozornie ta sama aplikacja, wykonana u różnych osób, może wymagać taśm o różnej długości, ze względu na różnice w budowie ciała. Mało tego, nawet u tego samego pacjenta kolejna aplikacja może wymagać modyfikacji i zmiany w długości przygotowanych tejpów na plecy.
Należy także pamiętać, że siła naciągnięcia plastrów również powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Zasada „im więcej, tym lepiej‟ zupełnie nie ma tu zastosowania. Czasem potrzebne jest duże rozciągnięcie, a czasem tejpy na plecy nakleja się nawet całkowicie bez napięcia.
Test reakcji alergicznej na klej
Tejpy na plecy po wewnętrznej stronie są pokryte antyalergicznym klejem. Dzięki temu u około 99,9 % użytkowników nie dochodzi do reakcji alergicznej i podrażnienia skóry. Jednak dla pewności warto wykonać prosty test – szczególnie u osób o wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień lub u dzieci. Wystarczy nakleić mały fragment taśmy do tapingu (ok. 2 cm na 2 cm) na skórę po wewnętrznej stronie przedramienia. Jeśli po około 15 minutach nie pojawi się swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie pod plastrem, można bezpiecznie naklejać tejpy na plecy.
FAQ:
Czy mogę samodzielnie naklejać tejpy na plecy?
Dla zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa, tejpy na plecy powinny być naklejane przez wykwalifikowanego terapeute, który odpowiednie dobierze i wykona aplikację. Wyjątkiem są tejpy na plecy PosturePals X (na odcinek piersiowe) oraz Posture Pals X (tejpy na odcinek lędźwiowy). To gotowe aplikacje pre-cut, które dzięki unikatowej konstrukcji są łatwe do naklejenia, nawet przez osoby nie mające doświadczenia w tapingu.
Jak długo mogę nosić tejpy na plecach?
Tejpy na plecy mogą być noszone przez około 3 do 5 dni. Po tym czasie zaczynają tracić swoje właściwości. Jeśli jednak z jakiegoś powodu aplikacja zacznie szybciej się odklejać to trzeba ją zdjąć. Również jeśli pojawi się zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie należy natychmiast (w ostrożny sposób!) zdjąć tejpy, a przy najbliższej okazji zgłosić to fizjoterapeucie, który naklejał tejpy na plecy.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tejpów?
Choć taping to bezpieczne i nieinwazyjna metoda terapeutyczna, to i do jego stosowania występują pewne ograniczenia. Tejpy na plecy nie powinny być przede wszystkim naklejane przy wszelkiego rodzaju uszkodzeniach, owrzodzeniach czy stanach zapalnych skóry w miejscu aplikacji. Do innych przeciwwskazań należą także: ostra faza reumatyzmu, niewydolność krążenia w stadium III lub IV, łuszczyca (tylko w miejscu zajętym chorobowo), świeże blizny pooperacyjne (przed zagojeniem) oraz niedawno wykonane tatuaże.
Jak często powinienem zmieniać tejpy na plecach?
Jeśli potrzebujesz stosować tejpy na plecy przez dłuższy okres, warto zmieniać je co około 3 do 5 dni. Po tym czasie klej i taśma zaczynają tracić swoje właściwości. Zmieniając tejpy na plecach na nowe zachowasz, ich pełne działanie, a przy tym unikniesz podrażnienia skóry.
Czy mogę stosować tejpy podczas aktywności fizycznej?
Jak najbardziej! Jeśli nie ma innych przeciwwskazań medycznych, stosowanie tapingu podczas aktywności fizycznej jest w pełni dozwolone. W wielu przypadkach wręcz zalecane jest naklejenie aplikacji przed treningiem – np. aby zabezpieczyć staw lub mięsień po niedawnej kontuzji przed dalszym uszkodzeniem i umożliwić szybszy powrót do wysiłku.