Taping łydki, czyli jak pozbyć się bólu podudzia.
Ciężkie i bolące łydki potrafią dać się we znaki i odebrać energię do działania – szczególnie, kiedy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas. Przyczyn takich objawów może być wiele. Jednak w zdecydowanej większości przypadków istnieje prosty sposób na złagodzenie, a nawet całkowite pozbycie się dolegliwości. Taping łydki to nieinwazyjna metoda, która pomoże Ci szybko i skutecznie pokonać ciężkie i bolące łydki. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, skąd się bierze ból podudzia i w jaki sposób pomoże na niego taping łydki. Dowiedz się także jak naklejać tejpy na łydkę.
Rodzaje / Lokalizacja – gdzie boli?
Ciężkie i bolące łydki to ogólne pojęcie, używane przy różnych schorzeniach i obszarach, gdzie możesz odczuwać dolegliwości. W zależności od przyczyny możesz odczuwać ból łydki w różnych jej częściach. Zdarza się także, że obejmuje nawet całe podudzie. W takim przypadku możesz podejrzewać kilku elementów. Ze względu na umiejscowienie objawów wyróżniamy:
- ból łydki z przodu
- ból łydki od wewnętrznej strony
- ból mięśnia brzuchatego łydki
- bolące achillesy
- ból łydki pod kolanem
- ból pod kolanem z tyłu promieniujący do łydki
Jeśli chcesz skutecznie i trwale pozbyć się dolegliwości, to przede wszystkim musisz poznać ich przyczynę. Dlatego diagnostyka i odpowiednie różnicowanie jest kluczowa dla uzyskania zadowalającego efektu.
Przyczyny – dlaczego łydki bolą?
Dlaczego Twoje łydki są ciężkie i bolące? Przyczyn takich dolegliwości jest sporo. Jeśli poprzedniego dnia spędziłeś wiele godzin na stojąco (np, w pracy), czy wędrowałeś po górach to prawdopodobnie Twoje mięśnie są zmęczone i potrzebują czasu na odpoczynek oraz regenerację. Podobnie po treningu sportowym – nawet 48 godzin po możesz zacząć odczuwać ciężkie i bolące łydki. To również wynika z ich zmęczenia lub tzw. “zakwasów”, czyli opóźnionego bólu mięśni wywołanego mikrourazami (DOMS). W takich przypadkach nie powinieneś się martwić – ból zniknie w ciągu kilku dni.
Jeśli jednak Twoje dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub pojawiły się podczas konkretnego zdarzenia, np. upadku to ich przyczyna może być poważniejsza. Jakie podłoże może jeszcze mieć ból łydki?
Ból i napięta łydka przez przez wiele dni może być objawem stanu zapalnego (np. zapalenie ścięgna achillesa), sklejenia powięzi ograniczajacego ruchomość mięśni, nieprawidłowego ustawienia elementów układu ruchu względem siebie, a nawet ucisku na nerwy obwodowe (np. przez sklejoną powięź) i problemów krążeniowych. Natomiast ból pod kolanem z tyłu promieniujący do łydki często powoduje cysta Bakera, która uciska na okoliczne nerwy i naczynia. Pamiętaj także, że ból łydki może być spowodowany dysfunkcjami w innej okolicy, np. nieprawidłowym ustawienie stawu skokowego. Zaburzenie biomechaniki w nieprawidłowy wzorzec ruchu będzie powodować przeciążenie mięśni i / lub więzadeł, co zaobserwujesz jako zwiększone napięcie i / lub ból.
Efektem urazu może być naciągnięty lub naderwany mięsień łydki, np. trójgłowy (ból łydki z tyłu), strzałkowy (ból od wewnętrznej strony), czy piszczelowy przedni (ból łydki z przodu). Przy kontuzjach objawiających się jako boląca i napięta łydka,często pojawia się także naciągnięte ścięgno achillesa lub naderwane ścięgno achillesa. Jeśli nie możesz wykonać ruchu wspięcia na palce to przyczyną może być właśnie zerwane ścięgno achillesa.
Przy poważnych lub przedłużających się dolegliwościach ból łydki raczej nie ustąpi samoistnie – aby się go pozbyć powinieneś wdrożyć odpowiednie leczenie. W takim przypadku koniecznie udaj się do specjalisty. Fizjoterapeuta lub lekarz wykonają testy funkcjonalne i / lub badania obrazowe (np. USG), aby ustalić przyczynę Twoich dolegliwości (np. naderwane ścięgno achillesa) i zaplanować odpowiednią terapię.
Leczenie – co jest dobre na ból łydek?
Leczenie bólu łydek zależy od jego przyczyny, umiejscowienia i nasilenia dolegliwości. Jeśli Twoje łydki są lekko ciężkie i obolałe z powodu zmęczenia, np. po treningu, to wystarczające powinny być domowe sposoby, takie jak: naprzemienny ciepły i zimny prysznic, terapia perkusywna pistoletem do masażu, ułożenie nóg wyżej na poduszce, czy chłodząca maść końska.
Natomiast po urazie czy przy silniejszych objawach, które utrzymują się przez dłuższy czas, pomocne będą bardziej zaawansowane metody. Większość z nich wymaga pomocy fizjoterepeuty, jednak z kilku skorzystasz samodzielnie. Co jest dobre na ból łydek?
Pomocne będą (do wyboru):
- środki farmakologiczne: maści / leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
- odzież i opaski terapeutyczne iNCREDIWEAR, które poprawiają krążenie i zmniejszają stan zapalny (skarpetki, opaski na łydki, nogawki, spodnie)
- masaż (klasyczny, sportowy, mięśni głębokich)
- mechaniczny drenaż limfatyczny nóg
- rolowanie mięśni
- terapia punktów spustowych
- terapia powięziowa
- zabiegi fizykalne (m.in. krioterapia, ultradźwięki, terapia TECAR, fonoforeza, elektrostymulacja, laseroterapia, masaż wirowy)
- ćwiczenia (rozciągające, wzmacniające, stabilizujące, proprioceptywne)
- taping łydki
Taping łydki
Taping łydki to naturalna, nieinwazyjna metoda, która pomoże Ci rozluźnić mięśnie, pozbyć się bólu i obrzęku. Tejpy na łydkę działają przez cały czas, kiedy masz je na ciele – to taka terapia 24h / dobę. Możesz stosować je samodzielnie (np. przy “zwykłym” przesileniu mięśnia), lub jako jeden z elementów procesu rehabilitacji po urazie, jak również przy przewlekłych dolegliwościach. Świetnie sprawdzają się dla podtrzymania efektu pomiędzy zabiegami u fizjoterapeuty.
Wyróżniamy dwa rodzaje elastycznego tapingu łydki – kinesiotaping i biomechaniczne plastrowanie. To zupełnie różne metody, o odmiennym działaniu i sposobie aplikacji. Poznaj dwa rodzaje tapingu łydki i, w zależności od tego, jakie chcesz uzyskać efekty, dobierz odpowiedni dla Ciebie. Możesz również połączyć połącz oba rodzajew jednej aplikacji.
Kinesiotaping łydki
Kinesiotaping łydki to klasyczny rodzaj plastrowania, wykorzystujący taśmy kinezjologiczne . Kinesio tapy to elastyczne plastry o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry. Zazwyczaj wykonane są z bawełny i rozciągają się jedynie na długość, do ok 140-170% wartości początkowej. A jak działają?
Kinesiotaping łydki po naklejeniu na skórę unosi ją nad powięź, zwiększając przestrzeń pomiędzy tkankami. Niweluje uciski na naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy, czy mięśnie. W ten sposób usprawnia krążenie krwi, z którą dostarczane są tlen i składniki odżywcze, a usuwane niepożądane substancje, np. czynniki stanu zapalnego. Dzięki temu kinesiotaping łydki poprawia kondycję tkanek – zwiększa ich elastyczność i usprawnia procesy regeneracyjne, a także łagodzi dolegliwości bólowe.
Taping limfatyczny łydki
Jeśli Twoje łydki są opuchnięte, np. po długiej podróży czy całym dniu na stojąco, to pomocny będzie kinesiology taping limfatyczny łydki. Kinesiotaping zmniejsza obrzęki poprzez zwiększenie przestrzeni między skórą, a powięzią. Dzięki temu ułatwia przepływ płynu i “ściąga zalegającą chłonkę z drobnych naczyń limfatycznych do węzłów chłonnych. W ten sposób zapewnia efekt drenażu i zmniejsza obrzęki.
Taping biomechaniczny
Biomechaniczny taping łydki to innowacyjny sposób tejpowania, który skupia się na wspomaganiu ruchu i funkcji. Tak jak kinesiotaping łydki również usprawnia krążenie i odżywienie tkanek, a także oferuje szersze możliwości. Można powiedzieć, że wypełnia przestrzeń tam, gdzie taśmy kinezjologiczne mają swoje ograniczenia. Jak to możliwe? Dzięki zastosowaniu innowacyjnych biomechanicznych taśm do tapingu Dynamic Tape.
Plastry do tapingu Dynamic Tape dzięki zastosowaniu tworzywa syntetycznego wyróżnia wyjątkowa elastyczność (o wiele większa niż w kinesiology tape) i właściwości lepkosprężyste. Dynamic Tape jako jedyna taśma rozciąga się we wszystkich kierunkach (!), w tym nawet do ponad 200% długości spoczynkowej. Do tego biomechaniczne tejpy na łydkę nie mają sztywnego oporu końcowego. Dzięki tym cechom Dynamic Tape nie ogranicza i nie blokuje ruchu w żadnym kierunku, nawet w końcowej fazie. Pozwala mięśniom na pracę w pełnym zakresie i wydobycie maksimum ich możliwości. Doceniają to szczególnie osoby aktywne fizycznie czy sportowcy, którzy nie chcą by cokolwiek ich ograniczało 😉
To jednak nie wszystko. Wspomniane już właściwości lepkosprężyste (wiskoelastyczne) sprawiają, że tejpy na łydkę zachowują się jak lina bungee. Co to oznacza? Kiedy rozciągasz Dynamic Tape to wytwarza ona elastyczny opór, który ułatwia wyhamowanie ruchu. W tym czasie taśma do tapingu magazynuje energię. Następnie, kiedy chcesz wykonać ruch powrotny, zachodzi zjawisko elastycznego odbicia. Dynamic Tape oddaje zmagazynowaną energię, ułatwiając pracę koncentryczną. Możesz zatem wyobrazić sobie biomechaniczne tejpy na łydki jako zewnętrzne mięśnie, które zapewniają mechaniczne wsparcie dla Twoich mięśni.
Biomechaniczny taping łydki odciąża osłabione tkanki, przejmująć na siebie część obciążeń. Ułatwia wykonanie ruchu, a do tego zwiększa stabilizację i kontrolę nad nim, poprawiając sprawność funkcjonalną. Tejpy na łydkę Dynamic Tape łagodzą dolegliwości bólowe i stwarzają dla tkanek optymalne warunki do regeneracji. To wszystko sprawia, że na różne sposoby pomagają na ciężkie i bolące łydki i zapobiegają pogłębianiu dolegliwości. Pozwolą Ci szybciej wrócić do ulubionej aktywności, a nawet uniknąć ponownej kontuzji (jeśli będą stosowane w czasie wysiłku).
Jak naklejać tejpy na łydkę
Biomechaniczny taping korzysta z mechanizmu dźwigni, tworzonych przez mięśnie i stawy. Dlatego, aby go uzyskać, Dynamic Tape naklejane są w pozycji skróconej i muszę przechodzić przez co najmniej jeden staw. Weź pod uwagę jaki ruch chcesz wspomóc i jaki mięsień za niego odpowiada lub które tkanki chcesz odciążyć. Określ jaka jest dla nich pozycja neutralna i skrócona.
Zanim nakleisz tejpy na łydkę, oczyść i odtłuść skórę dedykowanym do tego środkiem. Dzięki temu klej lepiej zwiąże się ze skórą i aplikacja utrzyma się przez dłuższy czas. Jak wykonać biomechaniczny taping łydki? Bazę taśmy do tapingu Dynamic Tape naklej w pozycji neutralnej. Następnie ustaw mięśnie w pozycji skróconej, zablokuj tkanki przy bazie początkowej i z lekkim napięciemnaklej dalej tejpy na łydkę po przebiegu mięśni. Wróć do pozycji początkowej i doklej bazę końcową bez napięcia.
Aplikacja wspomagająca zgięcie podeszwowe stopy – przykład
Przejdźmy przez powyższą instrukcję naklejania tapingu łydki na konkretnym przykładzie. Za zgięcie podeszwowe stopy odpowiada przede wszystkim mięsień trójgłowy łydki (nazywany też brzuchatym). Jeśli masz problem z wykonaniem ruchu, jest on bolesny lub np. po wysiłku angażującym ten mięsień odczuwasz ból, to zastosuj właśnie taping na mięsień trójgłowy łydki. Jednocześnie taka aplikacja będzie wspomagać ścięgno Achillesa, które mocno pracuje przy zgięciu podeszwowym stopy.
Jak nakleić taki taping łydki? Wykonaj poniższe kroki.
Przygotowanie:
- Ustaw pacjenta w pozycji wyjściowej: w leżeniu na brzuchu, noga zgięta w kolanie i stawie skokowym pod kątem 90 stopni, stopa – neutralnie, rozluźniona.
- Przygotuj taśmę do tapingu: odmierz pasek Dynamic Tape Black Tattoo / Beige Tattoo o szerokości 5 cm, który będzie ok 10 cm dłuższy niż odległość od pięty do dołu podkolanowego.
- W obszarze stopy, ze względu na pocenie i tarcie podczas poruszania, ryzyko odklejenie się jest dość spore. Dlatego, aby wzmocnić trwałość aplikacji warto zastosować klej do tapów Dynamic Tape. Rozpyl jego niewielką ilość na obszar tapingu, czyli podeszwę stopy i łydkę.
Aplikacja:
- Bazę (około 10 cm) naklej bez napięcia na podeszwie stopy. Zacznij pod stawami śródstopno-paliczkowymi, kierujac taśmę w stronę łydki.
- Ustaw łydkę w pozycji skróconej, czyli z maksymalnym zgięciem podeszwowym stopy. Zablokuj podudzie w takiej pozycji, opierając je o swój bark i tułów.
- Z umiarkowanym napięciem naklej tajp na achillesa.
- Zwiększ delikatnie kąt zgięcia w stawie kolanowym, aby odsłonić tkanki i dokończ taping mięśnia trójgłowego łydki naklejając taśmę z lekkim napięciem wzdłuż jego przebiegu, zostawiając ok 10 cm.
- Doklej bazę końcową bez napięcia.
- Potrzyj energicznie taśmę, aby rozgrzać i aktywować klej.
Jeśli zależy Ci na mocniejszym odciążeniu lub chcesz zapewnić silniejsze wsparcie dla mięśni, przygotuj dodatkowo drugi odcinek o tej samej długości, ale z taśmy Dynamic Tape Black Tattoo 7,5 cm ( lub Beige Tattoo). Następnie powtórz te same kroki aplikacji.
Chcesz lepiej poznać koncepcję biomechanicznego tapingu i aplikacje przy innych dysfunkcjach, żeby wykorzystać je u swoich pacjentów? Weź udział w certyfikowanym kursie Biomechaniczny Taping Dynamic Tape. To zupełnie inna metoda niż kinesiotaping, dlatego nie ma znaczenia, czy masz już doświadczenie z plastrowaniem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę. Szkolenie pozwoli Ci rozszerzyć swoje umiejętności o nową terapię i w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują innowacyjne biomechaniczne taśmy do tapingu. Kurs skierowany jest do fizjoterapeutów, lekarzy, trenerów przygotowania motorycznego i trenerów personalnych oraz studentów tych kierunków.
Podsumowanie
Taping łydki to skuteczny i nieinwazyjny sposób na ciężkie i bolące łydki. Po naklejeniu tejpy na łydki działają przez cały czas, zapewniając terapię 24h / dobę. Jeśli zmagasz się z obrzękiem dobrym wyborem może być kinesiotaping łydki. Natomiast jeśli zależy Ci na odciążeniu i wsparciu mięśni oraz poprawie funkcji, postaw na biomechaniczne plastrowanie z Dynamic Tape. Taping łydki możesz traktować jako samodzielną metodę terapii lub element wspomagający w szerszym programie rehabilitacji. Niektóre prostsze aplikacje mogą być wykonane także samodzielnie w domu. Pamiętaj jednak, że aby taping łydki był skuteczny, to najpierw potrzebna jest prawidłowa diagnostyka i znalezienie przyczyny Twoich dolegliwości.